mondes
23.11.18,22:07
Ahojte, prosím Vás o radu. Platba kartou sa účtuje cez ID ako výdavok OZD, následne ako príjem z PP a v banke ako výdavok na PP. To mi je jasné. No mám pred sebou faktúru z PL uhradenú PK. Faktúra je zo dňa 3.8.2018 a teda kurz je 4,2820 eur. Suma faktúry v eur je 28,87 Eur. To je cena prepočítaná kurzom spred dňa vystavenia faktúry, t.j. zo dňa 2.8.2018. A ideme ju uhradiť platobnou kartou.
1. ID- výdavok - úhrada faktúry = 28,87 eur
2. ID- príjem z PP = 28,87 a
3. BV- výdavok na PP = 29,07 eur.

Teda pri úhrade bol iný kurz a nesedia mi PP. Prosím Vás, ako to správne uhradiť? Ďakujem veľmi pekne.
Onko
23.11.18,21:59
No neviem, aký softvér používaš a čo umožňuje, ale ten bankový výdaj treba rozúčtovať, lebo z tej sumy 29,07 € ide iba 28,87 € na PP a zvyšok by mal byť výdavok OZD.
mondes
24.11.18,06:02
VOZD? Nie VNZD? Ďakujem.
Jarka 1
24.11.18,06:42
@mondes ... kurzový rozdiel
mondes
24.11.18,07:11
Áno, rozumiem. Len rozmýšľam, že ak faktúra bola uhradená plat. kartou v deň nákupu, tak pri úhrade by nemal vzniknúť kurzový rozdiel. Len z banky sa to odrátalo neskôr a v inej sume. Nepríde mi to ako klasická úhrada faktúry z účtu. Vtedy, ak sa úhrada zrealizuje neskôr, tak áno, vzniká kurzový rozdiel. .....teda aj v tomto prípade sa účtuje o kurzových rozdieloch? Ďakujem veľmi pekne.
Onko
24.11.18,19:22
Je to VOZD, v jednoduchom účtovníctve sa účtujú iba príjmy a výdavky, nie výnosy a náklady, teda cena tovaru alebo služby je to, čo odíde z bankového účtu, nezáleží na tom, kedy bola vystavená faktúra, kedy bola platená a aké boli vtedy kurzy. Toto nie je "účtovanie o kurzových rozdieloch", ale iba technické riešenie pre zabezpečenie toho, že peňažný denník a kniha záväzkov budú sedieť. Nie je to klasická úhrada z účtu, je to klasická platba kartou, vtedy vždy z účtu odídu peniaze neskôr, než sa platba vykoná, preto sa používajú peniaze na ceste. Vzhľadom na to, že pri platbe ešte nevieme, s akým kurzom to bude odúčtované z banky, musíme rozdiel doúčtovať do výdavkov navyše.
mondes
25.11.18,10:39
Perfektné, srdečná vďaka.