noemi90
25.11.18,20:39
Dobrý večer,
Vedel by mi niekto poradiť? Obec vydáva každoročne vianočné poukážky pre dôchodcov, ktoré dôchodcovia môžu využiť na nákup potravín v niektorom z miestnych obchodov. Obchodník účtuje takýto nákup cez pokladnicu (tržbu) podobným spôsobom, ako nákup za stravný lístok, čiže pokladnica - šek. Na konci roka však, keď obec prepláca pre obchodníka vianočné poukážky, tak chce, aby obchodník podpísal príjmový doklad o prevzatí hotovosti, čo z hľadiska účtovníctva nie je správne, lebo v takomto prípade, by bol príjem zaúčtovaný duplicitne. Ako by ste riešili túto situáciu? Jedná sa o podnikateľa účtujúceho v sústave JÚ.
Mila123
26.11.18,06:12
áno, PPD podpisuje, ak mu obec prepláca poukážky, veď mu dá hotovosť, teda aký iný doklad?
PPD zaúčtuješ ako PNZD a je vymaľované.....
veronikasad
26.11.18,06:18
celkom vymalované nebude, lebo hotovosť je zaúčtovaná dvakrát. Pokladňa takto sedieť nebude.
Mila123
26.11.18,06:24
hotovosť? predsa ceniny, nie? prvýkrát dáva do ERP ceniny
a potom tie vymieňa za hotovosť....
vicktor
26.11.18,08:17
Aky je rozdiel ci tu poukazku vyda a preplati obec alebo gastro-firma?
noemi90
26.11.18,10:32
Takže, ak dobre tomu rozumiem, postup je nasledovný, Cez pokladnicu prijmem tú tržbu, zaúčtujem príjem tovaru v peňažnom denníku (hotovosť + šek) z intervalovej uzávierky ERP, následne, zaúčtujem cez priebežné položky. Pokladnica - výdavok na priebežnú položku, v sume, ktorú mi uhradili zákazníci tými poukážkami a pokladnica príjem z priebežnej položky v sume, ktorú mi preplatila obec, ale to už bude výdavok neovplyvňujúci základ dane, nakoľko tržba bola príjmom ovplyvňujúcim základ dane? A môžem ja vystaviť PPD pre obec aj bez toho, aby som vystavovala faktúru?
noemi90
26.11.18,10:49
Sorry, chcela som napísať, že to už nebude príjem ovplyv. základ dane.
noemi90
26.11.18,11:47
Viete mi napísať postup účtovania, v prípade, že tú poukážku preplatí gastro - firma? Ja účtujem iba elektronické gastro lístky, terminál a gastro lístky, ktorými obchodník kupuje tovar, poprípade, že zamestnávateľ objedná pre zamestnancov, ale, nemala som ešte takýto prípad, keď obchodník posiela lístky pre gastro firmu a tá mu prepláca.
vicktor
26.11.18,12:01
To veru neviem, kedze nie som uctovnik, len som skusil sedliackym rozumom naznacit ze by to malo byt rovnake, pricom gastrolistky su dost rozsirene. Netusil som ze ani s tym nemas skusenost.
Snad sa niekto ozve.

Ale pises "Ja účtujem ...gastro lístky, ktorými obchodník kupuje tovar" - a ten ich asi ma od zakaznikov, ci nie?
noemi90
26.11.18,12:31
Myslela som si, že aj ty si účtovník. Mala som už takmer všetky prípady, čo sa týka takýchto gastrolístkov, ale tento je iný, nakoľko, aj obec chce ten PPD. Čo sa týka elektronických gastro lístkov, tam iba gastro firma vystavuje FA a to na provízie, inak podnikateľ s gastro firmou majú uzavretú medzi sebou iba zmluvu. A gastro lístky, ktorými kupuje tovar, to je zase iná situácia.