domi2
21.08.06,09:02
Ahojte poraďáci
Chcem vám poradiť výbornú knihu v ktorom je aj veľmi dobre spracovaný leasing po novom je to kniha od Ing.Anny Cenigovej zelený obal a stojí 590.- Sk volá sa praktická priručka Podvojné účtovníctvo podnikateľov.
;)
domi2
21.08.06,07:04
Prepáčte opravujem Ing.Anna Cenigová
Braňo
21.08.06,07:05
Starí účtovníci používajú túto knihu ako podložku pod hlavu. :)
lenkak
21.08.06,20:04
dokonca sme ju aj tu niekoľkokrát odporúčali.
Luna
21.08.06,20:16
To je biblia účtovníkov.
Luboslava
22.08.06,02:26
Leasing je výborne spracovaný po stránke účtovnej i danovej v knihe
Finančný lízing v praxi /autorky: Ing.Anna Jurišová,Ing.Jana Turóciová,
Ing.Valéria Jarinkovičová/. Vydanie-rok 2005.Je tam rozobratý leasing
po starom i novom a to zo všetkých aspektov. Fakt výborná kniha.
Doporučujem.
Teraz ma napadla k leasingu OTAZKA:
Pri leasingu bez nároku na odpočet DPH rozlišujete DPH z prvej vyššej splátky cez 381, tak ako to píše Cenigová? Nikde inde som sa o tom nedočítala.Všade je uvádzané účtovanie len na 548.

DOPLNENIE: postup učtovania je na str. 459 -Ing.Cenigova, rok vydania 2005.
Ja som uctovala DPH zo zvys.splatky cele na 548 aj v dan.nakladoch
je uplatnene v jednom obdobi. Teraz neviem,či to je správne.
Odpovie mi niekto?
cactus
05.11.06,07:39
Leasing je výborne spracovaný po stránke účtovnej i danovej v knihe
Finančný lízing v praxi /autorky: Ing.Anna Jurišová,Ing.Jana Turóciová,
Ing.Valéria Jarinkovičová/. Vydanie-rok 2005.Je tam rozobratý leasing
po starom i novom a to zo všetkých aspektov. Fakt výborná kniha.
Doporučujem.
Teraz ma napadla k leasingu OTAZKA:
Pri leasingu bez nároku na odpočet DPH rozlišujete DPH z prvej vyššej splátky cez 381, tak ako to píše Cenigová? Nikde inde som sa o tom nedočítala.Všade je uvádzané účtovanie len na 548.

DOPLNENIE: postup učtovania je na str. 459 -Ing.Cenigova, rok vydania 2005.
Ja som uctovala DPH zo zvys.splatky cele na 548 aj v dan.nakladoch
je uplatnene v jednom obdobi. Teraz neviem,či to je správne.
Odpovie mi niekto?

Včera som účtovala nový leasing a tiež ma napadla táto otázka, či dph zo zvýšenej splátky účtovať cez 381 alebo priamo na 548?

Ako to robíte vy?
Peknú účtovnú nedeľu vám a tiež sebe prajem :) :) :)
alušik
06.11.06,06:52
Tiež ma zaskočilo účtovanie tejto DPH na účte časového rozlíšenia 381. Na doporučenie auditora som účtovala priamo na účet 548.:)
Paula
06.11.06,07:45
Daňové výdavky
§ 19
.
(3) Daňovými výdavkami sú aj
.
k) daň z pridanej hodnoty
.
2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu, 6)

........................................

Ak už sa tu uvádzajú autori, venujúci sa problematike, dovolím si citovať ďalšieho: "V takýchto prípadoch sa DPH účtuje na ťarchu účtu 548-Ostatná náklady na hospodársku činnosť. Táto DPH nie je z pohľadu daňovej uplatniteľnosti nákladu v zákone o dani z príjmov obmedzená žiadnymi dodatočnými podmienkami (napr. zaplatenie, rovnomernosť). Táto DPH teda predstavuje pre nájomcu daňový náklad v období, kedy bol zdaniteľný obchod uskutočnený.

Zdroj:Ing.Ján Mintál,Poradca Extra 4/06
cactus
06.11.06,08:51
Daňové výdavky
§ 19
.
(3) Daňovými výdavkami sú aj
.
k) daň z pridanej hodnoty
.
2. ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ak platiteľ dane uplatňuje nárok na odpočítanie dane koeficientom podľa osobitného predpisu, 6)

........................................

Ak už sa tu uvádzajú autori, venujúci sa problematike, dovolím si citovať ďalšieho: "V takýchto prípadoch sa DPH účtuje na ťarchu účtu 548-Ostatná náklady na hospodársku činnosť. Táto DPH nie je z pohľadu daňovej uplatniteľnosti nákladu v zákone o dani z príjmov obmedzená žiadnymi dodatočnými podmienkami (napr. zaplatenie, rovnomernosť). Táto DPH teda predstavuje pre nájomcu daňový náklad v období, kedy bol zdaniteľný obchod uskutočnený.

Zdroj:Ing.Ján Mintál,Poradca Extra 4/06


Takže z toho vyplýva, že dph z 1. zvýšenej splátky účtovať priamo na účet 548.
Fajn. Ďakujem.
honeyflower
27.11.06,07:55
Mám otázočku keď sme už pri finančnom prenájme.
Naša firma kúpila tohto roku nákladný automobil na lízing. Majetok obstaraný takouto formou sa zaraďuje do užívania u nájomcu pri kúpe alebo až po skončení lízingu? V Cenigovej som to našla na začiatku, ale stretla som sa aj s názorom, že by sa takýto majetok mal zaradit do užívania až po skončení lízingu. Vie mi niekto poradiť ako to má byť spravne?

(myslím tým zápis 022/042 ?)
Katarína STR
27.11.06,07:59
Do majetku sa zaraďuje pri kúpe.
Akoby si potom odpisovala niečo, čo nemáš v majetku ?

Zaradenie do majetku až po skončení leasingu sa robilo v predchádzajúcom spôsobe účtovania leasingu.
honeyflower
27.11.06,09:51
ďakujem za odpoveď