mulda
26.11.18,14:00
Doteraz som používal obyčajné okuliare a iba na PC, teraz som sa nechal nahovoriť na multifokálne. Problém je v tom, že s nimi vidím ostro iba časť monitoru a po pár minútach ma bolia oči. V optike samozrejme odporúčajú celodenné nosenie okuliarov, ale nechcem si rozhasiť oči. Uvažujem vyšetrenie u iného lekára !?
misoft
26.11.18,13:02
Multifokálky nie sú primárne určené pre monitor. Reklamovať? To hádam nie!
Lekár ti v tom nepomôže... maximálne jedny škuľky len pre monitor.... multifokálky na bežné používanie (pri domácej práci...).
ivka70
26.11.18,13:12
ale coby neboli, dnes su multifokalne, kde jedna cast je na dialku, druha na monitor a tretia na citanie ...... len musia byt dobre namerane a urobene
ivka70
26.11.18,13:14
Normalne reklamovat v optike, kde boli merane.

Meranie multifokalnych okuliarov je cela veda, aj casovo moze trvat aj hodinu.
Ak sa zle nameraju, tak ich zle urobia a je problem.
mulda
26.11.18,13:22
Veď práve. Lenže vidím ostro tak štvrtinu obrazovky a to ostré miesto sa pohybuje s pohybom hlavy - šialenstvo! Samozrejme oko vníma aj tie neostré časti a to bolí.
mulda
26.11.18,13:25
Lenže optika chce po mne nosiť okuliare minimálne tri týždne a že potom uvidí:)
buchač
26.11.18,14:22
ivka70 (Dnes 15:12) ale coby neboli, dnes su multifokalne, kde jedna cast je na dialku, druha na monitor a tretia na citanie ...... len musia byt dobre namerane a urobene.
======================
Máš alebo nemáš multifulty ???
Dav
26.11.18,14:41
Skúšať, ako si nastaviť stoličku a výšku monitora, aby sa dalo cez okuliare pohodlne pozerať. Možno bude treba podložiť monitor. Ak nepomôže nastavovanie , potom skúsiť reklamovať v optike. Mne vysvetľovali, že majú 3 cenové hladiny multifokálnych okuliarov, a podľa toho sa odvíja aj kvalita videnia hlavne v časti stredu, kadiaľ sa pozerá na monitor - súvisí to s výškou a šírkou zorného poľa na "strednú" vzdialenosť medzi blízko/diaľka., čiže pozeranie na monitor. A ešte poznámka - na multifokálne okuliare si treba zvyknúť, čo niekedy trvá trochu dlhšie.
mulda
26.11.18,14:53
220 EUR za jedno sklo bez špeciálnych povrchových úprav , bude zrejme v tej hornej cenovej hladine :)
Neviem si predstaviť aby som si podkladal monitor a potom ešte kupovať užší lebo nevidím celý zaostrený keď je široký.
Zrejme potrebujem radu, ako sa ich elegantne zbaviť!
ivka70
26.11.18,15:23
Mam doma clena rodiny s relativne cerstvymi, bola som pri merani ktore trvalo 2,5 hodiny, okuliare sedia bez problemov od prvej chvile. Naco je potrebna tato informacia?
buchač
26.11.18,15:29
Hm...

Ty máš člena rodiny.
Ja mám (aj ) multifokálne okuliare už nejaký rok.

Doktorka (primárka) oddelenia mi vyšetruje oči už roky, lebo diabetes.
Multi okuliare som si vypýtal sám z určitých dôvodov sám.

....a rozhodne mi ich nedoporučovala na ten PC.
misoft
26.11.18,15:50
A toto som písal... multifokálky nie sú vhodne pre monitory... musel by si mať stále hlavu v jednej polohe (čo je nemožné).....
ivka70
26.11.18,15:55
No vidis to a ten moj ich ma prave na monitor a odporucane ocnym lekarom aj optikom. A nie su to prve, co ma aj na monitor, akurat tieto nove su este kvalitnejsie.
To o jednej poloha hlavy misoft nemyslis vazne, to by potom platilo pre akykolvek pohlad cez ne, nielen na vzdialenost monitora.
Keby som 2 mesiace dozadu nebola pri tom vybere a merani s celym vysvetlenim a typmi, nic nepoviem, ale zjavne trend je uz niekde inde ako stav, ktory poznate.
buchač
26.11.18,16:54
Ivka

Choď mi niekde s trendom. Napríklad do Varia by som určite nevkročil...
Tá poloha hlavy je fakt na hovno...po chvíľke bolí krčná jak fras...
Ale v pohode...mne je jedno...nech si každý robí podľa svojho...jeho oči.
mareko
26.11.18,17:05
Ešte vydrž, najprv si musíš na ne zvyknúť. To je bez debaty. Používaj ich cca 2 hodiny, potom na čas odlož. Tvoje videnie po cca týždni - dvoch by sa malo s mulifokmi znormalizovať. Nesmie sa ti obraz zbiehať, nesmie tvoriť lichobežník. Pri pohľade na monitor si musíš zvyknúť pracovať s tou časťou, ktoré je určená na diaľku, naozaj musíš pohybovať celou hlavou a nie iba očami . Pri čítaní zasa pracuješ iba so spodnou časťou. Ak sú to tvoje prvé multifoky, tak maj s nimi a aj so sebou strpenie, možno aj dva týždne (určite nie viacej). Ak aj po tomto skúšobnom období, keď si zvykneš pozerať "hlavou" nie iba očami nebudeš dobre vidieť a neobľúbiš si ich (mala som spočiatku ten istý problém a teraz by som iné ani nedala na oči, a to už ich nosím možno 20 rokov - úplne od začiatku, ako sa objavili u nás na trhu) nastane proces reklamácie. Tiež som mala jedny urobené zle, tie som reklamovala a vyreklamovala. Optička musela objednať nové sklá a osadiť ich nanovo a precízne. Veľmi záleží, či optik zameranie osadenia sklíčok neodflákne. Sklá môžu byť dobré, môžu absolútne vyhovovať, keď ich však zle osadí, je to celé na prd. Takže skús vydržať, skúšať a trénovať. Ak to do tých dvoch týždňov nebude OK, choď reklamovať. Sú jedinci, ktorí aj keď je všetko na 100 % správne,multifokály jednoducho neznesú.
mulda
26.11.18,18:23
Neverím tomu. Teraz som sa pokúšal lúštiť krížovku, no utrpenie :)
mareko
26.11.18,18:41
Ja ti úplne verím, no skús ešte chvíľku vydržať. Ako dlho ich máš, prvý deň...nemal si nikdy bifokálne šošovky? Pri tých sa dalo troška natrénovať to používanie. Keď sa to nepoddá, tak budeš reklamovať a to presne tak, ako si to tu popísal. Je celkom možné, že ti dali zlé sklá, prípadne vymenili pravé s ľavým ...zažili sme už rôzne prekvapenia ;)
mulda
26.11.18,19:34
Ďakujem za povzbudenie!
Ferdosondo
21.12.18,07:57
Mulda na multifokály si treba jednoznačne zvyknúť. Sám som si tým prešiel. Treba na to dlhšiu dobu. Ľudia, ktorí sa ľahko vzdávajú si s tým neporadia. Pôvodne som mal okuliare na blízko a do diaľky. Bez okuliarov do blízka som už s počítačom nevedel fungovať. Dal som si teda spraviť multifokály. Po ich založení hotová tragédia. Nájsť správnu polohu hlavy hlavne pri pozeraní do blízka mi robilo veľký problém. Okrem toho sa mi okraje na monitore tak vlnili, že mi bývalo až zle od žalúdka. Po schodoch som chodil ako bocian, lebo som nevidel pod nohy. Bal som sa ich používať na šoférovanie, pretože som prestal vidieť periférne. Takže po pár dňoch išli nové a drahé okuliare do šuflíka :( Po cca pol roku ma napadlo ich znovu vyskúšať. Tentoraz som však vydržal a zvykol som si na ne po cca dvoch týždňoch. Dnes sa bez nich nehnem.
mulda
21.12.18,09:28
No, momentálne som v štádiu akože návykov - mám troje okuliare. Znervózňuje ma skutočnosť, že bežnú tlač v pohode čítam pri 1,5 - 1,7 dioptriách a teraz mi akože pri multifokáloch namerali potrebu takmer 4 dioptrie.
Takže po Novom roku sa nechám premerať inou "optičkou" a vrátim sa k multifokálom.
Ide o to, že teraz si poradím takmer vo všetkom bez okuliarov, pri ostrom svetle prečítam i drobné písmenká a keby som prešiel na predpísané dioptrie, tak sa oči prispôsobia a túto schopnosť stratím.
Inak, čo sa týka šoférovania, tak po prvom založení v optike som šoféroval v pohode po meste. Znervózňuje ma počítač na ktorý teraz vidím zo všetkých uhlov a vzdialeností a hlavne ostro celú obrazovku, v MF vidím ostro iba stred obrazovky a iba stred čítanej knihy + mám pochybnosti o správnych dioptriách.
Ferdosondo
21.12.18,10:33
Na monitore určite budeš vidieť len tú časť na ktorú sa pozeráš priamo. To je to na čo si treba zvyknúť - prinúťiť mozog, aby nehýbal očami, ale hlavou. Z toho mi bývalo zle od žalúdku. Určite veľa závisí, ako to v optike spravia.
Kvaka
21.12.18,10:49
Ak vidíš čítať pri 1,5, tak tie 4dpt sú ti zrejme zatiaľ veľa. Ak lekár nameral, asi takú vadu máš, ok, ale aj rozmýšľaj, čo chceš. :) Aj moja dcéra má vyše +3,5, ale ešte chodí von a šoféruje bez okuliarov a donedávna aj čítala. Teraz má iba slabučké na monitor a čítanie, ale nemá plnú korekciu. Ak si mladší, ešte sa svaly oka vedia prispôsobiť. Niekto má názor, že netreba rozmaznávať oči, niekto použije plnú korekciu a nevidí si pod nohy. :) Ja mám multifokálne od samého začiatku, ako sa začali vyrábať. Ale vždy som si chvíľu zvykala. Jedno sklo 270€, je v tom aj antireflexná úprava na počítač. Na monitor pozerám cez šošovku kúsok vyššie ako čítam. Hlavou točím max. 2cm??? Ani nie. :) :)
mulda
21.12.18,14:46
Práve že mám obavy z komfortu pri PC, ktorý obyčajne pozerám zo vzdialenosti 0,5 až 1,5 m :)
Ja mám sklá iba za 220 EUR, bez antireflexnej vrstvy a bez ďalších vymožeností.
Teraz sa niečo rieši ohľadne nových skiel - kancelárske úprava ???
Najväčší "fór" som sa dozvedel pri čítaní reklamnej stránky istej očnej kliniky, že pre úplný komfort pri čítaní, o čo mi v podstate na začiatku išlo, odporúčajú samostatné okuliare, teda nie multifokálne :):):)
Kvaka
21.12.18,15:48
To súhlasím, to nie je fór, ale komfort. Na večerné čítanie a krížovky mám samostatné okuliare stále, momentálne +9,5. Mám silné sklá, ale sú ľahčené. Multifokálne mám 6 na 9, na počítač sú ok.
mulda
21.12.18,17:15
Mám v tom dosť peňazí, cca 600 Eur a výsledný efekt je zatiaľ prakticky nulový, ale nechcel som si kaziť sviatky.
Po sviatkoch to musím uzavrieť, je fakt že som sa nechal uniesť víziou ako budem mať jedny okuliare na všetko a tu zrejme vznikne problém. Ako som pochopil,e to podmienené ich sústavným nosením a z toho vyplývajúcim návykom a to ja zatiaľ nepotrebujem, aj keď mám po šesťdesiatke.
A nakoniec, mám obavy z toho, že sústavným nosením okuliarov sa mi zhorší zrak a budem už na nich závislý.
Logicky ak teraz čítam s 1,5 a prejdem na 4 :)
Zamotané :):):)