stastlivka
26.11.18,20:38
Má zamestnávateľ povinnosť zo zákona žiadať od zamestnanca (konkrétne na pozícii v office, končí mi skúšobná doba) vstupnú lekársku prehliadku? Ak áno je zamestnávateľ zo zákona povinný poplatok za potvrdenie od lekára preplatiť? Ak áno na základe akého zákona/zákonov? Všade na internete som našla info ohľadne pozícii 3. a 4. kategórie (manuálne pozície) ale nie ohľadne pozícii v kanceláriách . Môj zamestnávateľ mi oznámil že vstupnú lekársku prehliadku po mne požaduje ale neprepláca ju. Potrebovala by som vedieť na koho strane je zákon. Trochu sa bojím že by ma mohol zamestnávateľ vyhodiť (respektíve nepredĺžiť pracovnú zmluvu po nástupnej dobe). Dik
misoft
26.11.18,20:58
zze/2006-124/6/11

Takže...... zamestnávateľ. Ak to on vyslovene požaduje, tak ju musí preplatiť. Zákon v uvedenom paragrafe a odseku nerozlišuje.
willma
27.11.18,06:39
a doplním - zamestnávateľ je povinný zaradiť zamestnanca aj s ohľadom na jeho zdravotný stav - a to bez výnimky vo všetkých štyroch kategóriach - takže vstupná lekárska prehliadka je povinná
stastlivka
27.11.18,06:59
Vďaka. Je povinná mať ju pre zamestnávateľa ak tomu správne rozumiem. Môžem ju odmietnuť keďže zamestnavatel ma informoval že on náklady na potvrdenie vstupnej prehliadky neprepláca?
Tweety
27.11.18,07:08
Vstupná LP je zo zákona povinná a hradí ju zam-ł . A čo sa týka SD, počas tej je možné skončiť PP rovnako zo strany zam-ľa aj zam-ca.
Tweety
27.11.18,07:14
MožnostÍ máś viacero.
stastlivka
27.11.18,07:37
Ja nemám problém so vstupnou prehliadkou Alena tým že ju zamestnávateľ neprepláca.....a to mi sestrička povedala....že práve preto je poplatok 25 eur lebo to zamestnávateľ prepláca.... lekári vedia ako sa zarába :-)
misoft
27.11.18,08:02
Zamestnávateľ, ak požaduje vstupnú lekársku prehliadku, nemá právo povedať, že nepreplatí. Porušuje týmto zákonník (a teda i zákon) - ak by nechcel preplatiť a pritom by to požadoval (vst. lek. prehl.) - Inšpektorát práce mu pripomenie jeho povinnosti, vyplývajúce zo zákona.
luck
15.01.19,07:01
Prosim o uvedenie povinosti absolvovať vstupnú prehliadku. Podľa mojich vedomostí táto povinnosť zo zákona vypadla. A týka sa iba povinnosti v suvislosti s nočnou prácou, prácou vo výškach, a pod. , podľa vykonávacích predpisov...
luck
02.04.19,11:30
Lekárska prehliadka ak je v súvislosti s prácou a spôsobilosťou je preplácaná zamestnávateľom.