janiely
26.11.18,22:24
Ahojte,

neustále sa motám v tejto téme, je pre mňa nová a nikde som nenašla komplexné informácie o autoroch (príjmy aktívne).

Čo viem, zhrniem, poprosím o doplnenie, zajtra mám stretnutie s klientom a rada by som bola v obraze.

DAŇ:

- povinnosť registrovať sa na DÚ za účelom získania DIČ (IČO nemajú). Termín do konca mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom začal s touto činnosťou.

- daň sa platí buď zrážkou (prostredníctvom prijímateľa diela, ktorý mu vyplatí odmenu po znížení odvodu do fondu a následne vypočítanej dane)

- v prípade uzatvorenia dohody medzi autorom a prijímateľom diela sa daň môže zdaniť u autora v daňovom priznaní. Dohoda musí byť uzatvorená pred vyplatením príjmu. Táto dohoda sa oznamuje na DÚ? ........ termín ? ........

- v daňovom priznaní si od príjmov uplatní paušál (60%) alebo preukázateľné výdavky, plus zaplatené odvody. Môže uplatniť aj NČ, bonus, daň.stratu.



ODVODY:

- platia sa sociálne odvody, ak za predchádzajúci rok tieto príjmy presiahnu stanovenú hranicu príjmov. Čo v prípade, ak v roku 2018 živnostník ukončil živnosť a v tomto roku začal poberať príjmy autora, platí odvody do SP už v tomto roku ? ......

- platia sa zdravotné odvody - odkedy? ......... od začiatku takýchto príjmov?



ďakujem za odpovede, aj doplnenie ďalších súvislostí, ak mi niečo ušlo do komplexného zhrnutia témy.