dasla
27.11.18,12:58
Dobrý deň. V paneláku máme nainštalované vlastné plynové kotle. Náš správca bytového domu nás informoval, že SPP od 1.12 zvyšuje ceny za plyn a hoci prebehli len okrajové info za zvýšenie ceny max o 10%, že realita je iná, lebo dochádza k zvýšeniu cien nielen za plyn ale aj za jeho dopravu a distribúciu. Dojednal síce nejaké zľavy oproti cenníkovým cenám, ale tie nezapočítavajú vyššie uvedenú dopravu a distribúciu. Následne sme boli požiadaní o navýšenie zálohových platieb.
Stretli ste sa už s niečím takýmto?

ďakujem
buchač
27.11.18,12:25
Mierne nie je jasné, o aké VLASTNÉ (či spoločné alebo každý byt osobitne) kotle sa jedná...ale ono je to aj tak jedno.

NIEKTO ten plyn a iné náklady proste zaplatiť musí.
Zálohové platby sa platia a následne príde k vyúčtovaniu.

Každý sa s tým stretol, nakoľko ceny za energie sa len a len zvyšujú...
vicktor
27.11.18,12:47
Stretol som sa, hoci ako odberatel plynu do RD. Decembrova zaloha narastla o 10%. Suma obsahuje "tovar" aj distribuciu.
V bytovke nam zalohy nezvysili, ale vo vyuctovani nas to neminie.
dasla
27.11.18,13:27
Tak ja som sa s tým nestretla, predstavte si. Že sa energie zvyšujú, je jasné. Nárast zálohovej platby za plyn o 30% mi však príde celkom dosť.
ivka70
27.11.18,13:41
a to kde pises o naraste o 30%?
Dalsia vec, bytovy dom nie je domacnost, takze narast moze byt v percentach aj vyssi, ceny plynu na burze sa za posledny rok zdvihli priemerne o 20%, aktualne je cena az o 40% vyssia ako pred rokom.
dasla
28.11.18,06:37
tých 30% - boli sme všetci nájomníci bytov požiadaní, aby sme si navýšili zálohové platby, položka vykurovanie a ohrev teplej vody pokiaľ nechceme na konci roka doplácať. Skrátka, celkové náklady sa zvýšili o cca 27 %, tak si máme navýšiť danú položku o 30%.
buchač
28.11.18,07:01
Stretla - nestretla...ešte je toho veľa, s čím si sa nestretla (nebrať osobne). ;)

Ono je toho totiž viac, čo mohlo ovplyvniť nárast o toľko percent.
Nejak sa mi ale nezdá, že by jednorázovo o toľko %% stúpla cena za plyn......to by som musel pobadať aj ja na faktúre-vyúčtovaní...a to mám dva odberné miesta.

Myslím si skôr (taká logická úvaha), že správca vám nedvíhal zálohové platby z toho dôvodu, lebo ich výška postačovala na priebežné zdvíhanie plynu, ktoré bolo pravidelné, no v malej výške.
Teraz už možno nebudú stačiť, tak sa správca rozhodol ich zvýšiť.
Ono je to v podstate aj dobre....či ?
Lebo zálohové platby sa zvýšia o pár €...no ak by nie, tak by sa to pri vyúčtovaní za celý rok prejavilo na sume vo výške pár stoviek €.