Vektra
21.08.06,09:46
Dobry den,
potrebovala by som poradit kde mam zauctovat parkovne pri SC. Nas zamestnanec bol jeden den na skoleni v BA sluzobnym autom. Vypocitala som mu prislusne dietety + 160 SK za parkovne. Viem, ze PHM sa pri SC dava na 501xx (z dovodu DPH, lebo na 512xx by sa DPH nemohla uznat) A chcem viediet co s tym parkovnym (Parkovacia sluzba je platca DPH)
Dakujem za kazdu radu:confused:
Milan Benka
21.08.06,07:47
Keďže sa jedná o služobné auto, tak na 518 + odpočet DPH
Vektra
21.08.06,08:01
Dakujem za velmi pekne za pomoc:o)
Vektra
21.08.06,08:04
A este by som sa chcela opytat na jeden pripad. SC, kde zamestnanec pouzitl sukromne osobne auto (schvalene sefom). Isiel do Nemecka tak ho nechal 4 dni v BA na letisku odstavne. Co s tym parkovnym? Dat priamo na 512xx bez uznania DPH
jenny7
21.08.06,08:15
Ja myslím, že v takomto prípade, by to mohlo ísť tiež na 518. A to tak, že vyúčtovanie dáš normálne na 512 a potom urobíš druhý doklad, ktorý bude súvisieť s vyúčt.cesťáku a tam môžeš odviesť DPH z parkovného.
Keď som sa na to informovala u môjho poradcu, bolo mi povedané, že DPH si môžem uplatniť vtedy, keď to nebude zaúčtované v cesťáku, ale zvlášť a odberateľ bude tá firma, ktorá vlastní to parkovisko.Dúfam, že som to nenapísala moc komplikovane, ale pre istotu, si ešte počkaj aj na iné názory.
apo
21.08.06,19:36
Keďže sa jedná o služobné auto, tak na 518 + odpočet DPH

Ešte z obdobie keď platil zákon o DPH pri jej vzniku bolo inou normou ako je zákon o DPH stanovené, že z náhrad na cestovné nie je možné účtovať DPH na vstupe.

Zákon o DPH máme od teto doby už tretí v poradí, ale norma, ktorá stanovila túto blbosť je stále v platnosti. Túto informáciu mám potvrdenú daňovým pordcom. Toto ustanovenie sa vztahuje v prvom rade na cestovné hromadnou dopravou. cestovné sa účtuje na účte 512.

Ja účtujem na účet 512 aj ostatné vedľajšie výdavky vynaložené pracovníkom na pracovnej ceste. Za tieto výdvky sa považuje nocľažné, ak je vystavené na meno pracovníka a nie na firmu s Ičom a Dič pre DPH. DO cestovných výdavkov zahrńujem aj parkovné. Ak mi klient dodá doklady ako samostatné výdavky o ktorých je zrejmé, že sú to vedľajšie výdavky na pracovnej ceste tak ich oddelím a vrátim klientovi, aby ich zahrnul do vyúčtovania pracovnej cesty a potom ich účtujem bez DPH. Väčšinou tieto doklady skončia v smetnom koši u môjho klienta. Ja z týchto výdavkov DPH nikdy neodpočítam, ani zo vstupeniek na výstavy a podobne. Uplatním DPH aj zo vstupeniek keď sú vyfakturované na firmu na základe objednávky.

apo
Milan Benka
22.08.06,04:23
A este by som sa chcela opytat na jeden pripad. SC, kde zamestnanec pouzitl sukromne osobne auto (schvalene sefom). Isiel do Nemecka tak ho nechal 4 dni v BA na letisku odstavne. Co s tym parkovnym? Dat priamo na 512xx bez uznania DPH

Keďže sa jedná o súkromné auto, tak jednoznačne 512 bez uznania DPH.
Túto službu neprijala firma, ale jej zamestnanec.
Milan Benka
22.08.06,04:30
Ja myslím, že v takomto prípade, by to mohlo ísť tiež na 518. A to tak, že vyúčtovanie dáš normálne na 512 a potom urobíš druhý doklad, ktorý bude súvisieť s vyúčt.cesťáku a tam môžeš odviesť DPH z parkovného.
Keď som sa na to informovala u môjho poradcu, bolo mi povedané, že DPH si môžem uplatniť vtedy, keď to nebude zaúčtované v cesťáku, ale zvlášť a odberateľ bude tá firma, ktorá vlastní to parkovisko.Dúfam, že som to nenapísala moc komplikovane, ale pre istotu, si ešte počkaj aj na iné názory.


Ak sa jedná o odpoveď na pôvodné zadanie (prísp.1), tak určite by som nepoužil účtovanie cez 512 a následne nejaké preúčtovanie na 518.
Jednoznačne by som to preplatil momo cesťáku a zaúčtoval 518(343)/211.
V tomto prípade by som si uplatnil odpočet DPH.

Ak je to reakcia na prísp. 4, tak doporučujem účtovať predmetné parkovné cez vyúčtovanie cesťáku (512), nakoľko sda jedná o súkr. MV.
Milan Benka
22.08.06,04:40
Ešte z obdobie keď platil zákon o DPH pri jej vzniku bolo inou normou ako je zákon o DPH stanovené, že z náhrad na cestovné nie je možné účtovať DPH na vstupe.

Zákon o DPH máme od teto doby už tretí v poradí, ale norma, ktorá stanovila túto blbosť je stále v platnosti. Túto informáciu mám potvrdenú daňovým pordcom. Toto ustanovenie sa vztahuje v prvom rade na cestovné hromadnou dopravou. cestovné sa účtuje na účte 512.

Ja účtujem na účet 512 aj ostatné vedľajšie výdavky vynaložené pracovníkom na pracovnej ceste. Za tieto výdvky sa považuje nocľažné, ak je vystavené na meno pracovníka a nie na firmu s Ičom a Dič pre DPH. DO cestovných výdavkov zahrńujem aj parkovné. Ak mi klient dodá doklady ako samostatné výdavky o ktorých je zrejmé, že sú to vedľajšie výdavky na pracovnej ceste tak ich oddelím a vrátim klientovi, aby ich zahrnul do vyúčtovania pracovnej cesty a potom ich účtujem bez DPH. Väčšinou tieto doklady skončia v smetnom koši u môjho klienta. Ja z týchto výdavkov DPH nikdy neodpočítam, ani zo vstupeniek na výstavy a podobne. Uplatním DPH aj zo vstupeniek keď sú vyfakturované na firmu na základe objednávky.

apo

So všetkým súhlasím, ale iba v prípade, že sa jedná o súkromné auto. V prípade služobného auta už parkovné nebude cestovnou náhradou, ale jednoznačne službou poskytnutou firme a preto nevidím dôvod neuplatniť si v takom prípade DPH.
jenny7
22.08.06,05:01
Jednoznačne by som to preplatil momo cesťáku a zaúčtoval 518(343)/211.
V tomto prípade by som si uplatnil odpočet DPH.
-----------------------------------------------------------------------

Takto som to aj ja myslela, len som to asi trochu zložito napísala, proste preplatiť mimo cesťak a zaúčtovať 518/211 a 343/211
apo
22.08.06,07:48
So všetkým súhlasím, ale iba v prípade, že sa jedná o súkromné auto. V prípade služobného auta už parkovné nebude cestovnou náhradou, ale jednoznačne službou poskytnutou firme a preto nevidím dôvod neuplatniť si v takom prípade DPH.

Ja si stojím za svojím názorom z tohoto dôvodu:
Živnostníkovi bol neuznaný výdavok na nocľah pri pracovnej ceste z dôvodu, že nocľah nebol súčasťou vyúčtovania pracovnej cesty.

Ja na základe tejto skúsenosti všetko čo súvisí s pracovnou cestou účtujem len prostredníctvom vyúčtovania pracovnej cesty. Ako dôsledok takéhoto postupu je to, že nie je možné odpočítať DPH.

Prosím v rámci diskusie o zaujatie stanoviska, či by poraďáci odpočítali DPH zo vtupeniek, ktoré boli uhradené ako výdavok na pracovnej ceste.

Ja mám argument prečo neodpočítam DPH a v rámci diskusie prosím tiež o ARGUMENT ktorý podporí názor, že DPH z parkovného a iných výdavkov na pracovnej ceste môžeme odpočítať.

apo
Jana Acsová
22.08.06,07:53
...všetko čo súvisí s pracovnou cestou účtujem len prostredníctvom vyúčtovania pracovnej cesty. Ako dôsledok takéhoto postupu je to, že nie je možné odpočítať DPH.

Prosím v rámci diskusie o zaujatie stanoviska, či by poraďáci odpočítali DPH zo vtupeniek, ktoré boli uhradené ako výdavok na pracovnej ceste.

Ja mám argument prečo neodpočítam DPH a v rámci diskusie prosím tiež o ARGUMENT ktorý podporí názor, že DPH z parkovného a iných výdavkov na pracovnej ceste môžeme odpočítať.Súhlas s vyznačeným. (Ale pri neuznaní výdavku mám za to, že môže byť vytknutá iba formálna chyba a nie je to dôvod na neuznanie výdavku u SZČO.) Ale argument pre účely DPH je obdobný. Jedná sa alebo nie o cestovnú náhradu zamestnanca?
Milan Benka
22.08.06,09:01
1.
Živnostníkovi bol neuznaný výdavok na nocľah pri pracovnej ceste z dôvodu, že nocľah nebol súčasťou vyúčtovania pracovnej cesty.
Podľa mňa neprávom, je predsa dokázateľné, že to bol výdavok na zabezpečenie a udržanie príjmov.


2.
Ja mám argument prečo neodpočítam DPH a v rámci diskusie prosím tiež o ARGUMENT ktorý podporí názor, že DPH z parkovného a iných výdavkov na pracovnej ceste môžeme odpočítať.
Protiargument: Ak je auto v osobnom vlastníctve, je to cestovná náhrada = nevzniká nárok na odpočet DPH , ak je vo vlastníctve, firmy, je to platba za poskytnuté služby = odpočet DPH .
Jana Acsová
22.08.06,09:41
Ak bol zamestnanec na pracovnej ceste sám, dostal, alebo hoci aj nedostal na ňu preddavok a hradil výdavky súvisiace s tou pracovnou cestou a preukázateľne s ňou súvisiace, bola na služobnej ceste firma, alebo jej zamestnanec?
Aké sú firemné postupy pri zúčtovaní cestovného?
Aké sú zásady predkladania jeho vyúčtovania a dokladovania výdavkov spojených s pracovnou cestou vychádzajúcich zo zákona o cestovných náhradách?
Je doklad osobitne založený v pokladni vecne niečím iným ako by bol pri priložení k cestovnému príkazu v prípade, že k nemu evidentne patrí?
A ešte veľa otázok by bolo potrebné zodpovedať.
Milan Benka
22.08.06,10:18
Ak bol zamestnanec na pracovnej ceste sám, dostal, alebo hoci aj nedostal na ňu preddavok a hradil výdavky súvisiace s tou pracovnou cestou a preukázateľne s ňou súvisiace, bola na služobnej ceste firma, alebo jej zamestnanec?
Ak je zamestnanec vyslaný na SC, mám za to že na ňu ide v mene svojho zamestnávateľa. A v takomto príp. podľa mňa rozhoduje, či je vlastníkom použitého MV zamestnávateľ alebo nie.

Je doklad osobitne založený v pokladni vecne niečím iným ako by bol pri priložení k cestovnému príkazu v prípade, že k nemu evidentne patrí?
Ako posúdiť, že k nemu evidentne patrí?

Neskončili by sme takto pri spochybňovaní, či je aj pri napr. dialničnej nálepke nárok na odpočet DPH ?
Jana Acsová
22.08.06,12:41
Je doklad osobitne založený v pokladni vecne niečím iným ako by bol pri priložení k cestovnému príkazu v prípade, že k nemu evidentne patrí?
Ako posúdiť, že k nemu evidentne patrí?
Že ho nie je možné posúdiť a preukázať oprávnenosť ako samostatného dokladu bez toho, aby sa nenazrelo do ďalšej dokumentácie, napr. cestovného príkazu. T.j. zistiť kto, kde a kedy.