na-ta
27.11.18,14:36
Poprosim o radu. Keď posielam zo SR z účtu v eurách do ČR na účet kde sa mu to prepočíta v CZK . Akým kurzom to česká banka prepočíta predaj alebo nákup? Dostala som rôzne odpovede z banky. Poprosím ak máte niekto znalosť poraďte.
Ďakujem
ivka70
27.11.18,13:44
Vsetko zavisi aj od podmienok uctu konkretneho klienta a nesmies zabudat na to ,ze pri takomto prevode niekto hradi aj poplatky - to moze byt banka odosielajuca, banka prijimajuca aleob obe kazda svoje. Tieto si banka stiahne a v podstate kurz, ktorym budes prepocitavat, ovlyvnia (lebo nevidis, kolko su poplatky a kolko kurz)

http://www.prevod-penazi.sk/valuta-deviza-poznate-rozdiel/

Pojmom devíza sa označujú bezhotovostné finančné prostriedky v cudzej mene. Patria sem bezhotovostné finančné operácie ako prevod peňazí na účet do zahraničia alebo napríklad aj platba kartou v zahraničí. Banky používajú na zmenu devíz vyšší výmenný kurz.

Ak chceme vedieť kedy sa použije kurz nákup a kedy predaj, opäť sa na to pozeráme z pohľadu banky alebo zmenárne.

Devíza predaj - Ak vám banka devízy (bezhotovostné peniaze v cudzej mene) predáva, použije sa kurz devíza predaj. Ak napríklad prevádzate eurá na libry - slovenská banka vám cudziu menu (libry) predá a vy ňu zaplatíte domácou menou (eurami).

Devíza nákup - Kurz devíza nákup sa použije v prípade ak banka od vás devízy (bezhotovostné peniaze v cudzej mene) nakúpi a vyplatí vás v eurách. Napríklad na svojom slovenskom účte obdržíte platbu z Veľkej Británie vo výške 1000 GBP. Banka od vás libry nakúpi a vyplatí vás v eurách - na váš slovenský účet vám pri kurze 0,8481 pripíše 1179 eur (1000 libier / 0,8481 = 1179 eur).
vicktor
27.11.18,14:09
A preco ta to trapi? Proste banka to prerata ako ona chce a ty nemozes pozadovat inak.
Ceska banka ma svoju domacu menu CZK, euro je pre nu predmetom obchodu a od teba ich ziska len tak ze ich kupi.
Ak pride cech do banky ze potrebuje dolare, banka mu ich preda.
Pozri napr. https://www.csas.cz/cs/kurzovni-listek#/type/NONCASH. Banka tvoje eura prerata tak, aby co najviac zarobila (aby prijemca dostal co najmenej), a to sa stane pri kurze Nakup.
vicktor
27.11.18,14:12
A koho si sa v tej banke pytala?
na-ta
27.11.18,16:00
Netrápi, ale mám zaplatiť české koruny a budem posielať v eurách a potrebujem vedieť si to prepočítať aby som vedela koľko tých euráčov mám poslať. Nevedela som či predaj alebo nákup. Pretože v banke mi povedali rôzne a mala som už chaos.
na-ta
27.11.18,16:02
Veľmi pekne ďakujem
Dodkoo
27.11.18,19:35
Nájdi si na stránke tvojej banky kurz a prepočítaš jej kurzom koľko potrebuješ poslať €. Vyber ten kurz kde dostaneš za € najmenej, to použije banka. Prípadne používam FIO banku tam zadám presne sumu v CZK aká má prísť.
Napríklad naspodku https://www.fio.sk/akcie-investicie/dalsie-sluzby-fio/devizove-konverzie chem nakúpiť x CZK za EUR a vyjde presne koľko € potrebujem.
na-ta
28.11.18,04:24
Dakujem
ivka70
28.11.18,05:33
az na to, ze ak posle v EUR, prepocitavat bude banka prijemcu .... takze toto jej nepomoze, ten priklad je na nieco uplne ine ako prevod penazi
ivka70
28.11.18,05:34
Tak posli v CZK, banky maju aj taku moznost a prepocita ti to rovno tvoja banka pri prevode
inak sa nikdy presne netrafis do sumy, ktoru ma prijimatel dostat, pretoze nevies aky bude kurz v den, ked to banka dostane pretoze nevies ani ,v ktory den presne to dostane
Dodkoo
28.11.18,06:02
Ešte sa mi stalo pár rokov dozadu poslal som v € okolo 200 CZK a príjemcovi v Komerčnej banke stiahli poplatok 100 CZK za príjem zo zahraničia, hoci už bolo SEPA a nemal by platiť žiadne poplatky ako to posielam v €. Odvtedy na prevody do ČR používam iba FIO.
Dodkoo
28.11.18,06:07
Potom pozrieť kurz na stránke banky príjemcu a zásada platí použiť z tých dvoch kurzov najnevýhodnejší kurz.
vicktor
28.11.18,07:37
Ano, posli CZK a tebe ubudne presne vyratana suma.
Nevies dna ani hodiny - niekedy som zaregistroval ze SLSP aktualizovala kurzovy listok kazde dve hodiny.
Ale pozor, SWIFT je riadne drahy. Ak mozes, vyuzi prevod cez sesterske banky SLSP-CSAS, CSOB-CSOB, Uni-Uni a pod.
Idealne FIO.