EKO-HAUS
28.11.18,09:59
Idem dvom spoločníkom s majetkovou účasťou (jeden je aj zamestnanec firmy a druhý SZČO) vyplácať podiely zo zisku za r. 2013-2016. Podľa informácií ktoré mám tieto podiely nie sú predmetom dane a platí sa z nich len zdravotné poistenie 14 %. Zistila som, že zdravotné poistenie za toto obdobie si platí príjemca dividendy. Mám to urobiť tak, že zamestnancovi to urobím cez mzdy, zrazím mu 14 % na zdravotné a zamestnancovi poukážem sumu zníženú o 14 % ? Sumu 14 % samozrejme pošlem na ZP spolu s výkazom "Výkaz preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie platiteľa dividend". Tej SZČO to pošlem v hrubom (celú čiastku) a zdravotné poistenie si vysporiada so zdravotnou poisťovňou SZČO samostatne ? Uvažujem správne ?
JM1968
05.12.18,11:11
Zdravím, teraz riešim aj ja prípad, ked je spoločník aj zamestnancom... teraz v decembri mu budú vyplatené dividendy, ale kedže do novembrových výplat ich nemôžem dať, nakoľko sa nejedná o novembrový príjem (povedali vo všzp, že rozhodujúci je dátum vyplatenia, tj.december) a decembrovú výplatu ešte urobiť neviem, tak som sa rozhodla neriešiť to cez výplaty, ale interným dokladom v účtovníctve : rozhodnutie valného zhromaždenia 428/364, poistné 14% 364/336 a v ten istý deň odvediem spoločníkovi dividendu zníženú o poistné 364/221 a poistné do všzp 336/221 a okamžite odošlem aj dividendový výkaz za december.
SZČO nemám, ale sa mi zdá, že aj v jeho prípade vy odvádzate poistné, ale istá si nie som