rrrrr
21.08.06,10:17
Dobry den vsetkym,
mam starobneho dochodcu a k 7.8.2006 ochorel. Zaniklo mu nemoc.poistenie a ochranna lehota nie je ziadna, takze mu ja vyplacam nahradu prijmu 10 dni? A aky VZ sa pouzije.
Dakujem za radu.
Jozef Mihál
21.08.06,08:24
Nárok na nemocenské už nemá (ochranná lehota neexistuje, keďže poberá starobný dôchodok). Nárok na náhradu príjmu počas prvých 10 dní PN však má.

Použije sa tzv. pravdepodobný denný vymeriavací základ, čiže 1/30-tina základu, z ktorého by sa platilo nemocenské poistenie.
Jana2004
21.08.06,08:32
Dobrý deň, má nárok na tých 10 dní, aj keď je zamestnaný na DOVP? Ďakujem za odpoveď.
jankasm
21.08.06,08:34
Dobrý deň, má nárok na tých 10 dní, aj keď je zamestnaný na DOVP? Ďakujem za odpoveď.

Dohodári predsa nemajú vôbec nárok na náhradu príjmu ani na nemocenské.
janber
21.08.06,08:36
Pre poberateľa starobného dôchodku a invalidného dôchodku s poklesom viac ako 70%, je od 01.08.2006 pre výpočet Dočas.prac.neschopnosti nové rozhodné obdobie?

Jana
jankasm
21.08.06,08:44
Pre poberateľa starobného dôchodku a invalidného dôchodku s poklesom viac ako 70%, je od 01.08.2006 pre výpočet Dočas.prac.neschopnosti nové rozhodné obdobie?

Jana

Nie, poberatelia invalidného dôchodku s poklesom o viac ako 70% a poberatelia starobného dôchodku od 1.8.2006 neplatia nemocenské poistenie a teda strácajú nárok na výplatu nemocenských dávok.
rrrrr
21.08.06,08:46
Pravdepodobny priemer sa pouzije od zaciatku po zaniku nem.poistenia a nepouziva sa napr. priemer za rok 2005?
Jozef Mihál
21.08.06,08:51
Dôchodca od 1.8.2006 vôbec nie je nemocensky poistený. Preto vzniká vecný problém, ako mu určiť denný vymeriavací základ (DVZ). V zákonoch 462 a 461 je v súčasnosti "diera" a problém DVZ na účely náhrady príjmu pre dôchodcov nie je legislatívne ošetrený.

Keďže nemocenské poistenie neexistuje, nemožno hovoriť o rozhodujúcom období. Rozhodujúce obdobie podľa § 54 sa stanovuje pri existujúcom nemocenskom poistení vzhľadom na to, kedy existujúce nemocenské poistenie vzniklo.

Vzhľadom na to by sa mal použiť pravdepodobný DVZ.
janber
21.08.06,09:22
Tzn., že pre každú dočas. PN od 01.08.2006 u starob.dôchodcov a ID s poklesom viac ako 70% sa použije pravdepodobný DVZ?
janber
21.08.06,11:18
Ešte jeden dotaz, zamestnanec starob.dôchodca alebo ID z poklesom nad70%, má dlhodobú PN.Zamestnávateľ preplatí 10 dní náhrady DPN a potom mu dá neplatené voľno, kt. mu preruší dôchod. poistenie?

Jana
Jana Motyčková
21.08.06,11:34
Ešte jeden dotaz, zamestnanec starob.dôchodca alebo ID z poklesom nad70%, má dlhodobú PN.Zamestnávateľ preplatí 10 dní náhrady DPN a potom mu dá neplatené voľno, kt. mu preruší dôchod. poistenie?

Jana
Podľa môjho názoru nejde o prerušenie povinného dôchodkového poistenia, lebo nejde o poskytnutie pracovného voľna bez náhrady mzdy ale o ospravedlnenú neprítomnosť ;) .
janber
22.08.06,06:19
Dobrý deň, moja ďalšia otázka:

Pokiaľ starob.dôchodca alebo zamestnanec ID viac ako 70% bude mať ošterovné tak 10 dní to beriem ako ospravedlnenú neprítomnosť a od 11. dňa preruším poistenie?

Jana
janber
22.08.06,06:52
Asi som sa opýtala hlúpo, pokiaľ už takýto zamestnanec nemá nárok na ošetrovné tak už ma nezaujíma či je to 10 alebo 30 dní ja mu len poskytnem voľno bez náhrady mzdy, ktoré mi poníži VZ do SP aj ZP. Na ELDP mi to táto doba bude figurovať ako odpracovaná len VZ bude 0-nulový. Chápem to takto správne?

Jana
Jana Motyčková
22.08.06,07:53
Asi som sa opýtala hlúpo, pokiaľ už takýto zamestnanec nemá nárok na ošetrovné tak už ma nezaujíma či je to 10 alebo 30 dní ja mu len poskytnem voľno bez náhrady mzdy, ktoré mi poníži VZ do SP aj ZP. Na ELDP mi to táto doba bude figurovať ako odpracovaná len VZ bude 0-nulový. Chápem to takto správne?

Jana
OČR je určite prerušenie poistenia ale ja si myslím, že prerušenie je až od 11.dňa OČR. VZ pre SP aj ZP sa kráti. Na ELDP bude ukončenie poistenia 10.deň ošetrovania a vo vylúčených dobách budú kalendárne dni OČR od 11.dňa. Vo vylúčených dobách na ELDP logiku nehľadám - uvádzam, čo je napísané v návode - tam sa vylúčené doby viažu na vyhlášku platnú do 31.12.2003, nie na súčasný právny stav.
JOJA
26.09.06,14:07
Prosím o pomoc. Mám starobného dôchodcu, ktorý mal v auguste PN. Poskytnem mu náhradu príjmu z pravdepodobného VZ. Ja ho však neviem určiť, pretože ide o pracovníka pracujúceho na úkol. Takže v mesiaci august má časť mzdy, náhradu za sviatok, dovolenku a ešte aj PN.
Čo v takomto prípade bude VZ? Ďakujem za každú odpoveď.:)
ajobs
26.09.06,21:29
Prosím o pomoc. Mám starobného dôchodcu, ktorý mal v auguste PN. Poskytnem mu náhradu príjmu z pravdepodobného VZ. Ja ho však neviem určiť, pretože ide o pracovníka pracujúceho na úkol. Takže v mesiaci august má časť mzdy, náhradu za sviatok, dovolenku a ešte aj PN.
Čo v takomto prípade bude VZ? Ďakujem za každú odpoveď.:)

Práve preto má pravdepodobný VZ takýto názov, že je "pravdepodobný". Je potrebné napr. jeho úkolovú mzdu za bežný mesiac prepočítať na časovú a z tohto určiť PVZ. A ako určíš náhradu za sviatok ?
SMartina
27.09.06,01:57
Ja mám tiež jeden problém, mám zamestnanca, ktorý je na PN a je ZŤP, ako budem postupovať, budem mu preplácať prvých 10 dní, poradí mi niekto aké mám postupovať? Ďakujem.
liba2
27.09.06,02:06
Ja mám tiež jeden problém, mám zamestnanca, ktorý je na PN a je ZŤP, ako budem postupovať, budem mu preplácať prvých 10 dní, poradí mi niekto aké mám postupovať? Ďakujem.Martinka, bohužiaľ mimotemy . Tu sa rieši problematika starobných dôchodcov. Okrem toho založila si novú tému tu:
http://www.porada.sk/t33007-zp-a-pn.html
Jozef Mihál
27.09.06,05:37
Dobrý deň, moja ďalšia otázka:

Pokiaľ starob.dôchodca alebo zamestnanec ID viac ako 70% bude mať ošterovné tak 10 dní to beriem ako ospravedlnenú neprítomnosť a od 11. dňa preruším poistenie?

Jana
Toť ďalšia diera v zákone 461/2003 vytvorená šikovnou novelou od 1.8.2006.
U dôchodcu ošetrujúceho člena rodiny ide podľa § 140 počas 10 dní ošetrovania o vylúčenú dobu (hoci ošetrovné nedostane) a podľa § 26 od 11-teho dňa ošetrovania ide o prerušenie povinného dôchodkového poistenia.
jankasm
01.02.07,10:26
Mám takýto prípad:
Starobný dôchodca je na PN celý mesiac. Jeho VZ je 0,-.
Je to tak v poriadku? Neplatí žiadne odvody do SP? (viem že do ZP neplatí a myslím, že ani do SP, ale budem radšej keď mi to potvrdíte ;) :) )
Nebudú na SP zízať, že má nulový VZ, nulové odvody a popri tom nemá u nich nahlásenú ani PN ani prerušenie ...? :confused:
ajobs
01.02.07,16:40
Mám takýto prípad:
Starobný dôchodca je na PN celý mesiac. Jeho VZ je 0,-.
Je to tak v poriadku? Neplatí žiadne odvody do SP? (viem že do ZP neplatí a myslím, že ani do SP, ale budem radšej keď mi to potvrdíte ;) :) )
Nebudú na SP zízať, že má nulový VZ, nulové odvody a popri tom nemá u nich nahlásenú ani PN ani prerušenie ...? :confused:

Je to v poriadku, nech v SP zízajú, veď im dáš nulový výkaz a nula je tiež číslo:D :D.
maturantka
18.02.07,17:23
Nárok na nemocenské už nemá (ochranná lehota neexistuje, keďže poberá starobný dôchodok). Nárok na náhradu príjmu počas prvých 10 dní PN však má.

Použije sa tzv. pravdepodobný denný vymeriavací základ, čiže 1/30-tina základu, z ktorého by sa platilo nemocenské poistenie.

Prosím Vás, platí tento príspevok p. Mihála aj v súčasnosti, teda vo februári 2007 - že starobný dôchodca má nárok na náhradu počas prvých 10 dní PN? Ďakujem.
Tweety
18.02.07,17:27
Prosím Vás, platí tento príspevok p. Mihála aj v súčasnosti, teda vo februári 2007 - že starobný dôchodca má nárok na náhradu počas prvých 10 dní PN? Ďakujem.

Áno, platí.:)
vikinka
18.02.07,17:29
Podľa § 2 zákona č. 462/2003 Z.z. zákona o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca (ďalej len „zákon o náhrade príjmu“) sa za zamestnanca považuje a nárok na náhradu príjmu pri splnení ďalších podmienok má každý zamestnanec, ktorý sa považuje za zamestnanca podľa § 4 ods.1 zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení (ďalej len „zákon o sociálnom poistení“) – bez ohľadu na to, či je alebo nie je povinne nemocensky poistený.
Melnick
18.02.07,17:38
Je to v poriadku, nech v SP zízajú, veď im dáš nulový výkaz a nula je tiež číslo:D :D.
mimotemy A v niektorých prípadoch: čím viac núl,tým lepšie.:) :D
maturantka
18.02.07,18:20
Ďakujem pekne za potvrdenie. Dosť mi to pomôže.
lustav
20.02.07,11:37
Nárok na nemocenské už nemá (ochranná lehota neexistuje, keďže poberá starobný dôchodok). Nárok na náhradu príjmu počas prvých 10 dní PN však má.

Použije sa tzv. pravdepodobný denný vymeriavací základ, čiže 1/30-tina základu, z ktorého by sa platilo nemocenské poistenie.
Mám otázku, či sa denný vymeriavací základ pre dôchodcu počíta pri každej PN zo zárobku v danom mesiaci, alebo sa môže vypočítať z predchádzajúceho roku, pričom použijem VZ pre nemocenské poistenie za prvých 7 mesiacov + predpokladaný VZ pre nemocenské poistenie za zostávajúcich 5 mesiacov a vydelím počtom dní(365)?
Ďakujem za pomoc.
Jozef Mihál
20.02.07,11:48
Použite pravdep.denný vz.