Majkazlatá
29.11.18,12:30
Dobrý deň, v piatok dňa 16.11.2018 sme vo večerných hodinách uzatvorili PZP na vozidlo prostredníctvom www.netfinancie.sk. Dokonca sme hneď uhradili ročné poistné poisťovni AXA. Išlo o to, že sme kúpili auto v autobazáre a aby sme sa mohli presunúť domov, tak sme potrebovali PZP na toto auto. V utorok dňa 20.11.2018 sme toto vozidlo vrátili autobazáru, pretože auto malo právne vady. Odstúpili sme od kúpnej zmluvy. Autobazár nám vrátil peniaze a my sme vrátili autobazáru ich auto. V stredu dňa 21.11.2018 (t.j. na 6.deň poistenia) hneď ráno som oslovila netfinancie, že by sme to potrebovali stornovať, aby nám poisťovňa vrátila peniaze. S tým, že som ich informovala o situácii, ktorá nastala a zaslala som im aj potvrdenie z autobazáru, že vozidlo im bolo vrátené a peniaze za vozidlo sme dostali naspäť.
K prepisu vozidla nedošlo, odstúpilo sa od zmluvy. Dozvedeli sme sa, že PZP môže zaniknúť len s dvojmesačnou výpovednou lehotou vraj v zmysle zákona. Prišlo mi to divné, pretože v zákone o PZP sa takáto situácia vôbec nespomína. V Poistných podmienkach pre poistenie vozidiel Auto GO verzia 0218 sa píše toto:

(5) Okrem dovodov zaniku poistnej zmluvy uvedenych v Občianskom zakonniku, poistenie upravene podľa tychto poistnych podmienok zanika:
a) uplynutim dohodnutej poistnej doby,
b) pisomnou dohodou poisťovateľa a poistnika,
c) pisomnou vypoveďou poisťovateľa alebo poistnika ku koncu poistneho obdobia doručenou druhej zmluvnej strane najmenej 6 tyždňov pred uplynutim poistneho obdobia. Poistenie zanikne uplynutim tohto poistneho obdobia,
d) pisomnou vypoveďou poisťovateľa alebo poistnika doručenou druhej zmluvnej strane v lehote 2 mesiacov odo dňa uzatvorenia poistnej zmluvy; vypovedna lehota je osemdenna, jej uplynutim poistenie zanikne. Ak poistnik vypovie poistenie do 2 mesiacov od uzatvorenia poistnej zmluvy, ma poisťovateľ narok na poistne do zaniku poistenia z poistneho za poistne obdobie.

(7) V pripade poistenia zodpovednosti poistenie zanika aj:
a) zanikom motoroveho vozidla,
b) zapisom prevodu držby motoroveho vozidla na inu osobu v evidencii vozidiel,
c) vyradenim vozidla z evidencie vozidiel,
d) prijatim oznamenia o kradeži motoroveho vozidla prislušnym organom,
e) vratenim dokladu o poisteni zodpovednosti pri motorovych vozidlach, ktore nepodliehaju evidencii vozidiel,
f) vyradenim motoroveho vozidla z premavky na pozemnych komunikaciach,
g) zmenou najomcu, ak je na motorove vozidlo uzatvorena najomna zmluva s pravom
prednostnej kupy prenajatej veci,
h) pisomnou vypoveďou poisťovateľa alebo poistnika doručenou druhej zmluvnej strane do 1 mesiaca odo dňa oznamenia škodovej udalosti poisťovateľovi,
i) ak poistne nebolo zaplatene do 1 mesiaca od datumu jeho splatnosti, ak pre takyto pripad nebola v poistnej zmluve dohodnuta dlhšia lehota pre zanik poistenia.

A tu sa pýtam, že či sa to nedalo ukončiť podľa ods.5 písm.b) - písomnou dohodou poisťovateľa a poistníka, alebo podľa ods. 5 písm.d) -pisomnou vypoveďou poisťovateľa alebo poistnika doručenou druhej zmluvnej strane v lehote 2 mesiacov odo dňa uzatvorenia poistnej zmluvy; vypovedna lehota je osemdenna, jej uplynutim poistenie zanikne. A v tomto prípade by potom bolo poistné obdobie od 16.11.2018 do 20.11.2018. Vie mi niekto poradiť, prosím, ako mám postupovať? ďakujem.
Martuk
29.11.18,11:35
Najlepsie spravis, ked skontaktujes priamo poistovnu, vysvetlis situaciu a nech ti poradia. Ak sa da, tak najlepsia bude osobna navsteva niektorej pobocky.
Žabinka
29.11.18,11:42
napíš písomnú výpoveď že vypovedáš zmluvu podľa Občianskeho zákonníka § 800 odsek (2), a žiadaš vyplatiť alikvotnu časť zaplatenej sumy..
§ 800 (2) Možno tiež dohodnúť, že poistenie môže vypovedať každý z účastníkov do dvoch mesiacov po uzavretí poistnej zmluvy. Výpovedná lehota je osemdenná; jej uplynutím poistenie zanikne.
nepíš žiadosť, ale výpoveď. a pošli to doporučene..
prípadne osobne v pobočke a kópiu výpovede daj potvrdiť..
Majkazlatá
29.11.18,12:09
to už vidím ako ma odbijú......
poisťovne musia za každú cenu zarobiť
Oliwa
29.11.18,12:13
Doporučene s doručenkou. Aby si mala doklad o prevzatí doporučeného listu.
Martuk
29.11.18,12:48
To je mozno pravda, ale poistovna tiez musi respektovat zakony.
vicktor
29.11.18,13:03
Neda sa konat v zmysle ze od obchodu cez telefon alebo internet sa da odstupit do 14 dni bez udania dovodu?
Chobot
29.11.18,13:43
Ak to nie je dohodnuté v zmluve - teda ak to nie je v poistných podmienkach, tak to nemožno podľa tohto paragrafu vypovedať.
Žabinka
29.11.18,14:26
Poistné podmienky AXA pre poistenie vozidiel Auto GO
verzia 0217
Hlava I
Všeobecná časť
Článok 3
Vznik, zmeny a zánik poistenia
(5) Okrem dôvodov zániku poistnej zmluvy
uvedených v Občianskom zákonníku, poistenie
upravené podľa týchto poistných podmienok
zaniká:
a) uplynutím dohodnutej poistnej doby,
b) písomnou dohodou poisťovateľa a poistníka,
c) písomnou výpoveďou poisťovateľa alebo
poistníka ku koncu poistného obdobia
doručenou druhej zmluvnej strane najmenej
6 týždňov pred uplynutím poistného obdobia.
Poistenie zanikne uplynutím tohto poistného
obdobia,
d) písomnou výpoveďou poisťovateľa alebo
poistníka doručenou druhej zmluvnej strane
v lehote 2 mesiacov odo dňa uzatvorenia
poistnej zmluvy; výpovedná lehota je
osemdenná, jej uplynutím poistenie zanikne.
Ak poistník vypovie poistenie do
2 mesiacov od uzatvorenia poistnej zmluvy,
má poisťovateľ nárok na poistné do zániku
poistenia z poistného za poistné obdobie.
Majkazlatá
29.11.18,14:34
napísala som do netfinancie list a zrazu prišla odpoveď, že poistka zanikne 6.12.2018. tak som sa opýtala, že prečo práve 6.12.2018. No lebo vraj sa to včera iba podalo a že výpoveď je osemdenná. Zrazu. Po mojom liste, kde som poukazala na na zákonné dôvody. Včera naozaj telefonovala s mojim manželom a rozprávala mu o dvojmesačnej výpovednej lehote a že máme smolu, že sme to hneď uhradili. Dnes už pani pretočila a točila už o inom......no proste záver.......v tejto republike doplácajú len poctivci, čo si plnia povinnosti. Už sa nečudujem, že veľa ľudí neplatí PZP a nemá v poriadku veci v zmysle zákona, lebo domôcť sa spravodlivosti je tu nemožné. Nabudúce nezaplatím PZP hneď, ale na poslednú chvíľu. Lebo týmto problémom som sa mohla vyhnúť - z 5-dňovej poistnej doby urobili 21-dňovú dobu. A to takto poisťovne zarábajú.....fakt otras.
Majkazlatá
29.11.18,14:37
nám dali poistné podmienky pre poistenie vozidiel Auto Go verzia 0218 - ale ten odstavec 5 je totožný.....
vicktor
29.11.18,15:04
Vsak si to zaplatila na poslednu chvilu - tesne pred prvou jazdou.
Nabuduce budes mesiac jazdit skusobne, az potom sa rozhodnes auto si nechat a kolko este budes odkladat PZP?
Aby si sa potom nepytala na osobny bankrot.
Chobot
29.11.18,15:35
Poistenie bolo robené cez sprostredkovateľa. Pri uzatváraní sú ochotní, ale vypovedať sa im moc nechce. Predsa len majú z toho provízie, ak zmluva zanikne, tak provízie nedostanú. A možno ani nevedela presne, ako zaniká zmluva.

Preto je lepšie komunikovať priamo s poisťovňou.
bodliak
29.11.18,17:10
Musí, ak ju k tomu donútiš.
Majkazlatá
30.11.18,11:15
s netfinancie som mala len dobré skúsenosti, pretože tam bola šikovná baba, čo tomu rozumela. Teraz tam je nejaká, čo ani nepoznám a silno pochybujem, že po týchto skúsenostiach sa obrátim na netfinancie. Veď ma chcela "vyrobiť" - odborníčka.......
Majkazlatá
30.11.18,11:20
vicktor - pzp som nezaplatila na poslednú chvíľu - ako píšeš - tam bola lehota zaplatenia do 1.12.2018. Čiže keby sa to nezaplatilo, tak t je v pohode - všetci sú spokojní. Ale problém nastáva vtedy, keď sa to uhradí hneď, lebo zákon o tom nepíše ako sa riešia takéto prípady........
Majkazlatá
30.11.18,11:23
victor - ale presne tak ako píšeš nabudúce budem jazdiť skúšobne a zaplatím to na poslednú chvíľu - poisťovne to je riadna banda - len ťahať z ľudí prachy.......s bankami a poisťovňami je to dosť možné, že človek príde aj o gate a ten osobný bankrot s nimi nie je problém zažiť raz dva.........