janoszz
29.11.18,13:23
Chcem poberať materskú. Situácia je taká: Máme dvoch synov, prvý dovŕši 3 roky 4.4.2019 a druhý má momentálne 1 rok a 1 mesiac. Manželka bola s prvým na materskej dovolenke a poberala materskú podľa zákona, potom prešla na rodičovský príspevok.
Na stránke sociálnej poisťovne som sa dočítal, že otec môže poberať materskú dávku taktiež za splnenia istých podmienok:
"Nárok na materské otcovi vznikne, ak prevezme dieťa do starostlivosti počas trvania
nemocenského poistenia alebo po jeho zániku v 7-dňovej ochrannej lehote, ak v posledných
dvoch rokoch pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti bol nemocensky poistený najmenej
270 dní. Otec, ktorý je zamestnancom, nesmie dosahovať vymeriavací základ. Ak je povinne
nemocensky poistenou samostatne zárobkovo činnou osobou alebo dobrovoľne
nemocensky poistenou osobou, musí mať zaplatené poistné na nemocenské poistenie včas
a v správnej výške. Podmienkou tiež je, že matka dieťaťa nepoberá materské alebo
rodičovský príspevok, a to ani na iné dieťa."

Ďalej som si zisťoval či môžem popri materskej pracovať a dočítal som sa toto: Nie, ak dosahuje príjem z toho nemocenského poistenia, z ktorého sa posudzoval nárok na
materské. Na nárok na materské však nemá vplyv skutočnosť, ak poistenec počas obdobia
nároku na materské dosiahne príjem z iného nemocenského poistenia, hoci aj u toho istého
zamestnávateľa. Ak teda počas nároku na materské uzatvorí otec so zamestnávateľom napr.
dohodu o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, príjem z tejto činnosti
neovplyvní jeho nárok na materské. Podmienka prevzatia dieťaťa do starostlivosti musí byť
zachovaná aj popri výkone práce z inej činnosti, t. j. otec musí naďalej poskytovať dieťaťu
tú časť starostlivosti, ktorú do prevzatia zabezpečovala matka.

Všetky tieto skutočnosti som predostrel zamestnávateľovi. Nemal voči tomu žiadne výhrady, akurát mi oznámil, že asi príde k nejakej zmene, konkrétne vybavuje nejaké veci aby nás ako zamestnancov zamestnal cez nejaký projekt. Tým pádom by som dostal výpoveď musel by som ísť na pár dní na úrad práce a potom by mi dal novú zmluvu.

Moja otázka je: Ako by mi ovplyvnila výpoveď zo zamestnania poberanie materskej dávky?

Je to trochu komplikovaný prípad, ale snáď mi niekto poradí, zatiaľ ďakujem
ivka70
29.11.18,12:27
Narok na materske mas pocas existencie nemocenskeho poistenia alebo v ochrannej dobe do 7 dni od jeho zaniku, ak splnas podmienku NP aspon 270 dni v posl.2 rokoch pred nastupom na matersku..
Ak chces poberat nemopcenske z poistneho vztahu aktualneho zamestnania, musis to stihnut v takychto terminoch.
Pocas materskej si pred vypovedou chraneny, pokial nejde o vypoved z dovodu rusenia zamestnavatela.
Vsetko teda zavisi od toho, kedy by mal PP skoncit s ohladom na zaciatok ci trvanie materskej.
janoszz
30.11.18,05:18
chcel som to stihnúť tak aby som mal novú zmluvu od 1.12.2018. Teda na terajšiu zmluvu, ktorú mám uzatvorenú od mája 2015, by som poberal materskú a novú zmluvu na novú pozíciu by som mal od 1., resp. 5.12.2018.
Lenže zamestnávateľ sa chystá, ako som spomínal zamestnancov zamestnať na nové zmluvy, vybavuje nejaké veci ohľadom projektov, zatiaľ ani sám nevie od kedy. Keď to bude aktuálne, rozviaže naše doterajšie zmluvy, predpokladám dohodou a zamestná nás na nové cez tie projekty. Preto neviem ako by to ovplyvnilo poberanie materskej. Ďakujem za odpoveď
ivka70
30.11.18,06:59
To nestihas, kedze nastup na matersku si povinny pisomne oznamit zamestnavatelovi najneskor mesiac dopredu ..... a dnes je 30.11.
janoszz
30.11.18,10:05
U zamestnavatela to mam vybavene, mozem nastupit trebars 4. alebo 5.12., ja len chcem vediet, ci mi ovplyvni poberanie materskej vypoved a nasledne den evidencie na UP, potom nova zmluva