ivetama
30.11.18,10:56
Ako prebieha dedičské konanie , ak darca daroval nehnuteľnosť , ale návrh na vklad podal obdarovaný po smrti darcu .Môže sa notár správať tak , že darca už žiaden majetok nemá a dedičské konanie zastaví pre nemajetnosť ?
misoft
30.11.18,10:00
Podľa mňa - vklad potvrdzuje vlastníctvo, ale darovacia zmluva je právny dokument, ktorým vlastník previedol nehnuteľnosť na druhú osobu, takže právne sa stáva majiteľom obdarovaný. A môj názor je, že darovacia zmluva úmrtím sa neruší, zostáva v platnosti, teda darca už majetkom nedisponuje.
ivka70
30.11.18,10:00
Je darovacia zmluva platná, ak darca zomrel pred povolením vkladu o vlastníckom práve? (https://ficek.sk/je-darovacia-zmluva-platna-ak-darca-zomrel-pred-povolenim-vkladu-o-vlastnickom-prave-15890)
bodliak
30.11.18,14:11
Kataster skúma predložené listiny, nezisťuje, či osoba, ktorej podpis je notársky overený, ešte žije, kde žije, alebo či si to nerozmyslela. S vlkadom ale nesmie otáľať, lebo budú komplikácie, kto skôr...
Semetrika1
30.11.18,14:26
Na takto položenú otázku neviem odpovedať.
Kolegyňa dala návrh na vklad darovacej zmluvy na dom pred úmrtím. Zápis prebehol až po smrti maminky a vtedy platilo, že mamka zomrela nemajetná.
Tu je problém, že aj návrh na vklad bol podaný až po smrti. Prikláňam sa k odpovedi misofta.
Podľa mňa už darovacia zmluva bol prejav vôle človeka.
ivetama
30.11.18,17:50
Darovaciu zmluvu nikto nespochybňuje.Ale podľa OZ sa dedičstvo nadobúda smrťou poručiteľa , a vlastníctvo na základe napr. kúpnej zmluvy zápisom do katastra .Ak je len jeden dedič , ten obdarovaný , nie je problém . Ale ak sú dvaja , už problém asi je.
ivka70
30.11.18,17:55
To nie je otazka na teba, to je link, otvor si ho, klikni nan a precitaj...
Semetrika1
30.11.18,18:24
Ja som to skúsila, ale mne sa objavil error 404. Zato som to napísala.
Teraz som to skúsila odznova. A zbadala som, že z boku môžem stránku otvoriť. Ospravedlňujem sa.
Mária27
30.11.18,19:51
Úmrtím darcu nehnuteľnosti pred podaním návrhu na vklad do katastra povinnosti zo zmluvy nezanikajú, ale prechádzajú na dedičov. Do aktív dedičstva patrí prevádzaná nehnuteľnosť a do pasív povinnosti zo zmluvy. Ak má kataster dokázané, že návrh na vklad bol podaný po smrti, konanie zastaví.
misoft
01.12.18,12:22
Toľko zákon.... takže (mne sa zdá) týmto sa de facto darovacia zmluva (teda prejav vtedy žijúceho vlastníka) anuluje... pretože i napriek jasne vyjadrenej vôli tento majetok sa stáva súčasťou dedičstva a vôľa darcu je týmto vyhlásená za nulitnú.
Tak to vidím ja.... darca daruje, než je to zapísané v katastri, zomrie a dar už darom nie je...
Ak je obdarovaný jedným z dedičov, čo potom? Bude musieť druhých finančne vyrovnávať? Zmluva (písomná), ktorá má všetky náležitosti, je predsa právny akt... teda tento sa má síce dodržať, ale prakticky sa poruší...
Mária27
01.12.18,13:23
Dedičia sú viazaní zmluvou tak, akoby to podpísali oni.