Janka4110
02.12.18,12:17
Najradšej zo všetkého mám tvorenie z papiera a rôznych iných materiálov. Chcela by som to mať aj ako zamestnanie. Neexistujú nejaké organizácie kde zamestnanci ručne vyrábajú darčeky alebo ručne tvoria? Doma zatiaľ svoje dielka rozdávam k sviatkom, alebo si nimi zdobím dom, ale chcela by som sa zamestnať a vyrábať niečo každý deň. V terajšej práci som to už nemohla vydržať a dala som výpoveď. Poradil by niekto kde začať, alebo na koho sa obrátiť? Ďakujem
Mila123
02.12.18,11:41
a čo tak tvoriť a zarábať na seba? formou podnikania?
hanelie
02.12.18,11:42
https://www.sashe.sk/ skúste na začiatok tu predávať svoje výrobky, alebo pohľadať aj iné weby -
hanelie
02.12.18,11:43
alebo pinterest.com , alebo aj cez FB - urobte si svoju stránku, kde budete tieto výrobky ponúkať
jslancik
02.12.18,11:47
zaujímavý pokus. ale nepredpokladám úspech. musela by si mať obrovské šťastie, že by sa ťa ujal niekto, kto by ťa zastrešil... len tam je viac menej isté, že by si zobral veľkú časť predajnej ceny a ty by si mala slabé peniaze za to.

samostatnosť má svoje veľké výhody, ale pokiaľ sa nedokážeš predať - nevieš nič o marketingu a manažmente a celkovo podnikaní, tak je to ťažké.

skús začať na sashe napríklad. alebo na fb si sprav skupinu, občas nejakú reklamu spusti, a ono sa to rozbehne. ideálne popri práci ako stálom zdroji príjmu.
Janka4110
02.12.18,11:51
to ma už napadlo ale nemôžem si dovoliť založiť živnosť, a tiež sa toho bojím. Preto hľadám riešenie formou zamestnania. Ale ďakujem za reakciu. Želám pekný zvyšok dňa :-)
Janka4110
02.12.18,12:00
na FB už pridávam niekoľko rokov, zatiaľ bez úspechu. Vyskúšam tú stránku sashe. Je pravda že ani o marketingu a ani o manažmente nič neviem, len chcem robiť čo ma baví ale hlavne robiť ľuďom radosť. Najkrajšie sú vždy reakcie obdarovaných :-) Ďakujem a želám pekný deň :-)
Janka4110
02.12.18,12:03
Idem preskúmať ten portál sashe.sk, ďakujem za radu :-) Prajem pekný deň :-)
vulxy
02.12.18,13:22
ako viaceri predomnou doporucujem Sashe,aj Fler...nestoji to ziadne peniaze a sa dozvies ci bude o tvoje vyrobky zaujem..potom sa rozhodnes ci sa oplati pokracovat..zeby ta niekdo zamestnal ujal sa v to neverim,a ked mas talent na to uspiet tak si na seba zarobis,netreba zbytocne inych chovat...
buchač
02.12.18,14:40
Hm...pár postrehov.

1. Daru sa každý poteší, každý zadarmiko rád vezme.
2. Keď vidím v Tedi (?) tie všeliaké onačiny ?
Neverím, že sa dostaneš pod ich cenu...
3. Na FB je tých skupín a predajcov hafo
4. Na Bazoši a Sashe je to podobne...
5. Ale keď už príde k plateniu, tak nie jeden cúvne...pomer cúvnucích je vysoký.
6. No tí záujemcovia si neuvedomujú, čo všetko to hand home made výroba obnáša.
- vstupný materiál
- nejaké stroje a nástroje
- energie
- samotná práca
- atď

...a že vravím z vlastnej skúsenosti ?
Nad slnko jasné.
dmc
02.12.18,14:43
nemozes si dovolit zalozit zivnost - ale v terajsej praci si dala vypoved. Tak veeeela stastia.
korela
03.12.18,06:23
Ako je to s Etsy?
Dáša_
03.12.18,07:47
Vieš, napísať, že chceš ľuďom prinášať svojimi výrobkami radosť je tak dosť klišé. V prvom rade výroba prináša radosť tebe. A úžitok. To je nepopierateľné.

Pohybujem sa v tejto oblasti dosť dlho. Dokonca musím povedať, že táto oblasť je to, čo ma viacmenej živí. Aj keď nie rovno predajom vlastných výrobkov.
Ak chceš predávať na predajných portáloch tu spomínaných, tak sa musíš obracať. Potrebuješ niečo, čo je svojim spôsobom jedinečné. A potrebuješ znalosti z marketingu. Alebo jazykové znalosti. Na zahraničné portály.

Možno by bola skôr cesta popozerať sa po centrách voľného času, rôznych DSS-kách, kde majú terapeutov, ktorí robia takéto práce s klientami. Tam by som skôr videla zdroj príjmov. A istejší. Lebo ak roky dávaš svoje práce na FB a nemáš úspech, tak to potom môžeš skúšať aj na sashe, aj inde. Ale úspech ti nikto nezaručí,.

Môžeš vyskúšať predávať svoje práce na rôznych jarmokoch. To sa dá zrealizovať celkom jednoducho a rýchlo uvidíš, či je alebo nie je záujem o takéto výrobky. Lebo záujem kupujúcich sa mení. A keď pred pár rokmi išlo na odbyt niečo, dnes hľadajú niečo úplne iné.

Samozrejme, možno vyrábaš niečo jedinečné. Dá sa všeličo. Dá sa prejsť aj výberovým konaním do úľuvu. A poznám dievčatá, ktoré to absolvovali a celkom im to ide. Dokonca v oblasti, ktorá sa mi zdala celkom zaplnená.

Mmch, skús sem pridať niekoľko tvojich najlepších výrobkov. Podľa teba. Možno to bude môcť niečo naznačiť o ceste, ktorá ťa čaká.
buchač
03.12.18,07:58
Hm...ja som síce večný optimista, ale hento mi hlava neberie.

Zásobu ? Dotyčná dala v robote výpoveď...kto vie, ako je to s nejakou finančnou rezervou.
Rozdať ? Akože podľa hesla..."Darovanému koňovi na zuby nepozeraj"...?

Nemá love, nemá zamestnanie, nemá odbyt....ale na pravidelné platenie poplatku každý mesiac za "perfektný" obchod by mala mať ?
https://www.shoptet.sk/cennik/
Nandrolon
03.12.18,08:02
Presne toto som išiel teraz písať :-))))))))))
Zadarmo sa každý poteší, ale ak príde na platenie, zrazu ti všetko zostane.
Neviem čo síce robíš, ale musela by si vyrábať niečo extra a najlepšie luxusné, napr. zlaté prstene. Jedna základná a čiastočne pravdivá poučka je taká, že čím drahšie veci vyrábaš, tým "potencionálne" viac zarobíš.
vulxy
03.12.18,08:22
Etsy je zahltene milionmi kuskov na predaj...sanca ze sa tam niekdo uplatni je miziva...to uz by musela mat nieco naozaj extra umenie z papierikov...postovne by som uz ani zatial neriesil...len pre zaujimavost ,som posielal balik do IT v piatok...6,5kg za 30€!!!
korela
03.12.18,08:37
Treba si pozrieť celú stránku, nielen názov a cenník.
Po druhé, nemusí ísť o samoživiteľku, môže mať doma podporu.
Po tretie, nikdy sa nepýtať na názor iných ľudí, začiatok konca.
Verím, že to má už odskúšané, ako tu napr. naše mydliarky. Píšem v dobrom. Každý má svoje blízke i vzdialenejšie okolie na testovanie.
Nie je pre ňu problém ponúkať svoje výrobky priamo v kamenných obchodoch, ak sú predajné, nemala by mať problém s odbytom.
A poradiť sa s účtovníčkou, ev. si nájsť mentorku, poradenstvom začiatku podnikania sa venuje dosť ľudí.
Aby bol výrobok predajný, musí sa od ostatných v prvom rade líšiť.
Ako tu písaval myslím professional alebo expert, predáva pocit, nie samotný výrobok.
Alebo má výrobca vysokú intuíciu.
Výrobky majú úspech, ak nie sú okopírované, treba robiť originály.
Atď.
.
Dobrým príkladom je fa Koláčová, ibaže tá bola podkutá slovom už zo školy, a prospelo jej to aj pri propagovaní svojich výrobkov.
.
Nedávno som čítala dobrý príbeh podnikateľky v bežnej oblasti, ktorý je svojím spôsobom dnes na trhu tak rozšírený, až ma prekvapilo, že sa uchytila a dokáže sa uživiť aj s deťmi.
vulxy
03.12.18,08:39
o shoptet-e pocujem prvy krat v zivote:) rad by som sa pozrel na statistiky navstevnosti ci tam niekto vobec nakupuje ,ten ich cennik je smiesne predrazeny...za 65€ moze mat reklamu na FB odnevidimdonevidim cely mesiac
korela
03.12.18,08:47
Koľko si tej stránke venoval času, tomu zodpovedá tvoja reakcia. Asi ti uniklo, koľko má zákazníkov. Profesionáli.
vulxy
03.12.18,08:53
mna nezaujima kolko ma zakaznikov ale kolko nakupujucich tie stranky navstivi denne,tyzdenne...o tom ci si nieco kupia sa ani nebavme..mas pravdu vela casu som tomu nevenoval lebo podobne stranky najdem stovky ....ja som len poznamenal ze o nich som este ani nepocul a to sa pohybujem vo svete handmade uz nejaky ten patek:)
buchač
03.12.18,11:56
korela (Dnes 09:37) Treba si pozrieť celú stránku, nielen názov a cenník.
Po druhé, nemusí ísť o samoživiteľku, môže mať doma podporu.
Po tretie, nikdy sa nepýtať na názor iných ľudí, začiatok konca.
Verím, že to má už odskúšané, ako tu napr. naše mydliarky.
.
Nedávno som čítala dobrý príbeh podnikateľky v bežnej oblasti, ktorý je svojím spôsobom dnes na trhu tak rozšírený, až ma prekvapilo, že sa uchytila a dokáže sa uživiť aj s deťmi.
================
1. Stránku som si pozrel.
Ide o ponúkané služby na kúpu stránok eshopu.
2. Nemusí...ale aj keď sú dvaja + nejaké deti, tak z jedného príjmu sa nedá veľa vyskakovať.
3. Ty si sa určite nikoho nepýtala...ešte ani internet nebol na svete a bola si hotový google.
------------------------
Pozri sa na net, koľko mydliarok je na Slovensku...o svete ani nevravím.
------------------------
Do kamenných obchodov ?
Neviem síce, o aké výrobky sa jedná...ale Čína položila už nie jedného na kolená.
------------------------
Si čítala príbeh podnikateľky ?
Hm...čo všetko som ja čítal.
Daj niečo z vlastnej skúsenosti a potom sa porozprávame.

Pche...profesionálka, ale len od počítača.
Janka4110
03.12.18,12:02
wau, toľké reakcie som ani nečakala, a stránky ako shoptet či etsy som zatial ani nepočula. Chystám sa zapojiť do najbližšieho kreatívneho pikniku. Uvidím tak, či majú ľudia záujem, alebo nie. Ďakujem vám všetkým dobrým dušiam za rady a postrehy. Pozriem si aj tie centrá voľného času. Vďaka ešte raz za každý komentár. :-)
korela
03.12.18,14:04
ale oni nerobia iba hand made, pozri si ich videá, hovoria o objemoch, aj vývoji. v cz sú známi, tu je pobočka.
korela
03.12.18,14:10
a prečo by nemohla mať? ja ju v jej myšlienke vždy podporím, nech si splní sen, ak ju to napĺňa.
áno, poštovné je drahé, ale to nie je prekážkou.
na etsy sú krásne a originálne veci.
buchač
03.12.18,15:29
Raz sa ma jedna poraďáčka opýtala na cenu mojich kúskov.
Keď som jej ju dal, tak sa pod ňou asi stolička zatriasla..." že toľkooo ? "...nuž som jej rozpísal, čo všetko to obnáša.
Vzápätí ma zabila konštatovaním,," jáááj, keď to takto berieš "...

Minule sa jednému páčil jeden nôž.
Zobral som mu, nech vidí na vlastné oči, ošahá.
Potom sa opýtal na cenu...vyslovil som 50% z tej mojej, nakoľko sa jednalo o známeho. Ochotný bol dať polovičku z tej zľavnenej cifry.
Skoro som mu ten bičak do pečene položil...
lujza.j
03.12.18,16:30
Ja to volam degeneracia činou/ikea a inymi chrličmi...čas,robota-bolave ruky,zhrbeny chrbat ....a ine...aj to sa rata do ceny?!no totok....malo kto oceni rucnu pracu a jedinecnost....čo už......ja co si vyrobim v prvom rade pre seba/podla seba....aj pri mydlach a pri keramike....kedysi som mala ponuku vyrabat mydla pre obchod....odmietla som....lebo uz by to bolo ,ze musim....nie ,ze chcem....
jslancik
03.12.18,18:49
tiež podobná skúsenosť. manželka háčkuje a každej kamarátke dá k narodeniu dieťaťa peknú háčkovanú teplú deku do kočiara a tak. čo sa týka peňazí, je to nevyčísliteľné. to sú desiatky hodín roboty, ak by sa to počítalo iba min. mzdou, tak len za čas by to bolo min 150€. nik by si nekúpil takú deku za 200€.
Dáša_
03.12.18,19:20
ono keď niekto chce robiť oficiálne, tak sa to celé začne komplikovať legislatívou. Napríklad splniť pri mydlách to, čo treba, to vôbec nie je jednoduché. A už vôbec nie lacné. A vyrábať napríklad hračky ako živnostník, to je zabijacké - to by bolo treba certifikáty... Ja sa vobec nečudujem, že to predávajú len kade tade po internete
afrikánka
03.12.18,19:24
Zadarmo si každý rád zoberie, ale platiť za takú prácu?! Nie, aspoň u nás je to nedocenené, takže iba hobby, lebo veľa vecí rozdáte rodine, priateľom... často ani náklady nie sú uhradené, nie ešte na takom niečom výnosne zarábať. Určiť hodinovú mzdu je takmer vylúčené, nikto to nie je ochotný uhradiť.
lujza.j
03.12.18,19:27
Dasa..."sranda" bolo pri mojej ponuke na vyrobu...dotycnej som povedala,ze na tie mydla nemam ziadne ofic papiere...ona nevadi...ja si to poriesim....ako netusim
buchač
03.12.18,19:30
Pre nezainteresovaných.
lujza.j
03.12.18,20:09
U mna ani rodine... mydla obrblali....a telove masla tiez ,ze su mastne:Daj keramikou skorej potesim cudzich ludi...
korela
04.12.18,10:44
lui, jednoduchšie, ako si myslíš.
a ešte sa spýtam, keby si ich predávala v de, potrebovala si niečím doložiť?
lujza.j
04.12.18,11:35
Korela neviem co treba v de....ale penzion kde sme minuly rok..nakoniec aj tento....predavala domaca mydla/ziadny pokec na nich/ aj keramicke veci....mala v kosiku aj s mydelnickami....pochybujem...ak by niekto kupoval....pytal daky certifikat:D
korela
04.12.18,11:37
To si tu skôr ty profík od PC v rôznych témach. :-)
Ja som si privyrábala už popri materskej, a nemusela som, bavilo ma to.
Po 89 som dodávala svoje hand made v totálnom centre Starého Mesta v renomovaných obchodoch. Kam som vstúpila, všetko mi zobrali, aj preto, lebo to tu nerobil ešte nikto, rád by, ale nevedeli si zohnať jednu zložku, pričom bola zo Slovenska. To bolo v čase bez internetu. Naposledy som priniesla svoje veci, tri rôzne druhy výrobkov na vianočné trhy, išli, pretože išlo o originály. Na druhý rok už boli okopírované, preto nič nedávam na internet. Čo som predpokladala, a už som výrobky neopakovala. Ale majiteľ stánku mi dal ponuku na ďalší rok, čo je žiadané. Zdravie ma zastavilo. Ale stále to nevidím, takže asi na to príde.
Venovala som sa aj iným činnostiam. Teraz je toto k téme.
buchač
04.12.18,11:39
korela (Dnes 11:44) lui, jednoduchšie, ako si myslíš.
================
To vážne ???

Tak si prečítaj skúsenosti jednej z výrobcov mydiel na Saške ohľadom tej "jednoduchosti" legislatívy.

https://www.sashe.sk/caren/journal/ako-legalne-predavat-mydla-vyrobene-z-mydlovej-hmoty
korela
04.12.18,11:50
vulxy, ty nemáš vôbec predstavu, čo robia, hoď si ich na YT, google.
youtube.com/watch?v=23lbFpzzzYQ
buchač
04.12.18,12:17
Zato ty si hotová profesionálka....jak oči.

K čomu sa ty vyjadruješ, to ani Kristus Pán niekedy nepochopí.
buchač
04.12.18,12:21
korela (Dnes 12:37)
Ja som si privyrábala už popri materskej, a nemusela som, bavilo ma to.
Po 89 som dodávala svoje hand made v totálnom centre Starého Mesta v renomovaných obchodoch. Kam som vstúpila, všetko mi zobrali, aj preto, lebo to tu nerobil ešte nikto, rád by, ale nevedeli si zohnať jednu zložku, pričom bola zo Slovenska. To bolo v čase bez internetu.
=====================

Pane Bože ... daj mi silu na zvládnutie hentých názorov !!!

Porovnávať rok 89 a bez internetu s dobou dnešných dní v súvislosti s kadejakými ledačinami ?

Amen !
korela
04.12.18,13:00
ukľudni sa, neišlo o 89 rok, oveľa neskôr. nakoniec začiatky podnikania sa uvoľnili tri roky pred 89. a nevieš, kedy som s tým skončila, resp. prerušila.
my sme doma nemali internet, PC áno.
moje výrobky neboli amatérske, ak si tie označil za ledačinu. pekne zabalené s logom.
p. Tandlmajerová sa venovala svojej činnosti do neskorej staroby, ako aj iní mnohí ľudia, a nikto ich nepodceňuje.
napriek tomu, že nevieš o čo ide a nevidíš, všetko kritizuješ a neguješ. hodnoť si svoje výrobky.
korela
04.12.18,13:35
verím.
korela
04.12.18,23:16
U nás každoročne naša mestská časť v decembri usporadúva v Dome kultúry možnosť predaja domácej kreatívnej tvorby. Dávam ako ďalší tip na skusy, či nemáš aj ty niečo podobné vo svojom okolí. Ani neviem, či je podmienkou byť domácim obyvateľom. Každý rok to pripomenú v našich miestnych novinách