miriam2209
03.12.18,09:43
poprosím o radu, v rodine máme uzatvorené 4 zmluvy z toho 3 zmluvy sú uzatvorené v r. 2016 a jedna ešte z roku 2007 , nakoľko po zmene od 1.1.2019 sa mi nevypláca vkladať na 3 zmluvy prostriedky a nebude možnosť zrušiť zmluvy bez poplatku , chcem sa spýtať na možnosť tieto tri zmluvy zlúčiť pod starú zmluvu z r. 2007 , z toho dôvodu , že keď budem potrebovať , peniaze vyberiem a nemusím ich mať blokované do r. 2022 . Ak by som uvedené zmluvy zlúčila pod starú zmluvu nebudú mi rátať na starú zmluvu 6 rokov od uvedenej zmeny ? ďakujem
Chobot
03.12.18,15:24
Na koho meno sú zmluvy uzatvorené? Ak sú na rôzne osoby, nebude možné ich zlúčiť. Zlúčiť možno iba ak sú na rovnakú osobu, možno ešte manželia.

Tú z roku 2007 rovno zrušiť, ak nechceš čerpať úver.

To by chcelo urobiť analýzu každej jednej zmluvy - aké majú podmienky a najmä - v ktorej stav. sporiteľni.
Katy a R
03.12.18,18:38
Nevieme, v ktorej SS máš tie zmluvy - ale treba si pozrieť vo všeobecných podmienkach kapitolu o zlučovaní viacerých zmlúv - tam máš presne... nemusí to byť v každej SS. - napr PSSka napr. takto: https://www.pss.sk/files/informacie/dokumenty-tlaciva/obsah/vseobecne-podmienky-stavebneho-sporenia/vpss_fo_5_2018_final.pdf
a platí, že najskôr si to prevedieš všetko na seba a potom spojíš - a preto je aj dôležité pozrieť si sadzobník poplatkov (aby nepadli všetky štátne prémie na poplatky) .
no a k tej starej zmluve - že či ju zrušiť? - to záleží aj od toho, koľko tam je peňazí a aké je tam ešte úročenie ?(možno ešte 3 %)
Ako napísal chobot - pozrieť podmienky a prepočítať, čo sa oplatí.☺