Gituška
21.08.06,11:58
Kúpili sme stroj z Maďarska od dodávateľa, ktorý nemá pridelené IČ DPH a ani nechce mať /v Maďarsku je to tak, že sa musí zaregistrovať pre vývoz tovaru a služieb osobitne, len vtedy mu pridelia IČ DPH platné pre EÚ/. Mám na faktúre stroj + DPH.Ako to zapíšem do daňového priznania, ktoré idem podávať?
daniek
21.08.06,11:15
nákup tovaru v EÚ od osoby neidentifikovanej pre daň vo svojej krajine - nevstupuje do daňového priznania.
ale vo Vašom prípade asi ide o platcu ktorý má však pridelené IČ DPH iba pre tuzemsko t.j. Maďarsko. Nám na školení spomínala pracovníčka DR SR že aj keď dostaneme fa s dph máme povinnosť odviesť daň na Slovensku.
montecristo
21.08.06,14:27
Ide o § 11 Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu. Podľa otázky usudzujem, že dodávateľ je osobou identifikovanou pred DPH na území Maďarska (to či sa musí registrovať pre vývoz tovaru a služieb osobitne je druhoradá vec) a preto uvedené nadobudnutie tovaru podľa slovenských predpisov je predmetomm dane na území SR. Nadobudateľ je tak povinný priznať si daňovú povinnosť z uvedeného nadobudnutia tovaru a keďže pravdepodobne má aj daňový doklad, tak si môže hneď uplatniť odpočet dane. To že je na faktúre cena stroja + dph je z pohľadu slovenskej DPH tiež druhoradé, dodávateľ nemal uplatniť maďarskú DPH a nadobúdateľ pravdepodobne má možnosť si uplatniť vrátenie DPH u príslušného maďarského daňového úradu (čo je však potrebné riešiť podľa maďarských predpisov)
DušanČ
21.08.06,18:23
Ja by som faktúru u dodávateľa reklamoval, pretože mala byť jednoznačne vystavená bez DPH. Jednak maďarskú DPH nemôžeš priradiť do vstupnej ceny stroja a musíš na druhej strane na nákup z iného štátu EÚ vykonať samozdanenie. DPH by si zaplatila teda vlastne aj v Maďarsku aj na Slovensku.
Nesúhlasím s montecristom, že je možnosť si uplatniť vrátenie DPH u príslušného daňového úradu v Maďarsku. Za zle vystavenú faktúru nikto DPH nevráti, iba ak predávajúci, pokiaľ si uzná chybu. Preto by som túto faktúru s DPH nikdy neuhradil.
Gituška
22.08.06,04:26
Lenže v Maďarsku je to tak, že IČ DPH pre EÚ musí požiadať daňový úrad platca, lenže keď o to nechce požiadať, tak nepožiada. Platcom DPH v Maďarsku je, len u nich to je tak, že im nepridelia automaticky to identifikačné číslo, ale musí o to požiadať sám. A keď o to nepožiada fakturuje s DPH a ja mu zaplatím s DPH.
Monika Kováčová
22.08.06,04:50
Skúšala si ich číslo overiť na stránke drsr.sk?

alebo resp. tu:
http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/en/vieshome.htm

Ak ti potvrdí, že registrácia platí pre EÚ, postupuj tak ako hovorí DušanČ
montecristo
22.08.06,14:09
...Jednak maďarskú DPH nemôžeš priradiť do vstupnej ceny stroja a musíš na druhej strane na nákup z iného štátu EÚ vykonať samozdanenie...
Nesúhlasím s montecristom, že je možnosť si uplatniť vrátenie DPH u príslušného daňového úradu v Maďarsku. Za zle vystavenú faktúru nikto DPH nevráti, iba ak predávajúci, pokiaľ si uzná chybu. Preto by som túto faktúru s DPH nikdy neuhradil.

Ak nadobúdateľ nie je registrovaný za platiteľa DPH v Maďarsku a dodávateľ stroja uplatnil maďarskú DPH, spoločnosť má právo zaradiť uvedený výdavok do obstarávacej ceny stroja, ak spoločnosť si nemôže uplatniť nárok na vrátenie maďarskej DPH.
Môže byť pravda, že ak nadobúdateľ vyviezol uvedený stroj z Maďarska, tak pravdepodobne nárok na vrátenie maďarskej DPH mať nebude, ale to treba si overiť podľa maďarských predpisov.

Jednoznačne, ako tvrdí DušanČ, faktúra mala byť vystavená bez DPH.
daniek
23.08.06,04:37
Lenže v Maďarsku je to tak, že IČ DPH pre EÚ musí požiadať daňový úrad platca, lenže keď o to nechce požiadať, tak nepožiada. Platcom DPH v Maďarsku je, len u nich to je tak, že im nepridelia automaticky to identifikačné číslo, ale musí o to požiadať sám. A keď o to nepožiada fakturuje s DPH a ja mu zaplatím s DPH.
ale predsa keď nepožiada nemôže obchodovať vrámci eú ale iba vrámci tuzemska t.j. maďarska
kacicka1891
23.08.06,04:45
keď o to nepožiada tak nemôže vystavovať FA do EU ale len v tuzemsku.