katkabol
21.08.06,12:28
Chcem vas poprosit o stanovisko ... a sice ... moze fyzicka osoba, na ktoru je vyhlaseny konkurz previest svoj zaväzok na pravnicku osobu? Ked predmetny dlh bol nahlaseny aj spravcovi konkurznej podstaty?
Dakujem vopred, za Vase odborne rady
Zgongol
22.08.06,12:10
Nuž netreba si pliesť pojmy:
- uznanie dlhu
- postúpenie pohľadávky
- prevzatie záväzku (dlhu)

V tvojom prípade ide asi o prevzatie dlhu, čo v zásade nie je vylúčené ani v prípade ak na dlžníka je vyhlásený konkurz. No význam to má iba v prípade ak s tým veriteľ súhlasí.
katkabol
22.08.06,12:58
Dakujem za odpoved ... asi som sa nepresne vyjadrila, ale pochopil si to spravne... a veritel s tym suhlasi, takze potom by nemal byt ziaden problem a dufam, ze to bude mat vyznam a veci sa tym vyriesia :) ...
Zgongol
23.08.06,08:26
Nooo ono to zas až tak jednoduché nie je. Zákon o Konkurze pokiaľ ja viem neupravuje prevzetie dlhu a z neho vyplývajúci zánik postavenia veriteľa ako účastníka konkurzného konania. Bude teda potrebné informovať správcu (príp. súd), že veriteľovi prebratého záväzku zaniklo postavenie účastníka konania (samozrejme iba ak prebratý záväzok bol jediný, ktorý si uplatňoval. Ak ich mal viac účastníkom ostáva), čo bude treba aj doložiť.
Tiež sa môže začať namietať, že ide o zvýhodnenie jedného veriteľa. Máloktorá právnická osoba prevezme niečí dlh len tak "pre nič, za nič".
účtovník 007
23.08.06,09:03
Dakujem za odpoved ... asi som sa nepresne vyjadrila, ale pochopil si to spravne... a veritel s tym suhlasi, takze potom by nemal byt ziaden problem a dufam, ze to bude mat vyznam a veci sa tym vyriesia :) ...

A nebolo by lepšie, aby Tvoj veriteľ postúpil svoju pohľadávku predmetnej PO, ktorá chce za FO prevziať dlh? A čo s týmto dlhom spraví PO voči FO, je už na Vás.

PS:Ak za Teba právnická osoba prevezme dlh a Tebe sa tým veci vyriešia, prečo Ti PO neposkytne pôžičku a Ty predmetný záväzok neuhradíš? Záleží samozrejme od výšky záväzku, ale FO ručí celým svojím majetkom a PO do výšky ZI( čo býva spravidla 200 000,- Sk). Ja byť veriteľom FO a moja pohľadávka je viac ako 200 000,- určite by som nesúhlasila. No na druhej strane tiež záleží, koľko majetku má FO. Ale to som sa už zamotala mimo témy.