ericek32
03.12.18,20:06
Do ktorej odpisovej skupiny mám zaradiť predajný stánok, resp. kóju, ktorá bola postavená a vyfakturovaná ako hliníkovo-sklenená zostava, priamo v interiéri hypermarketu. Určité časti sú ukotvené priamo do podlahy hypermarketu, ale v prípade potreby sa konštrukcia dá rozobrať...
Obstarávacia cena zostavy je 2518,- EUR.
Stánok nemá samostatný zdroj el.energie. Energia je doň privedená rozvodom hypermarketu.
Nandrolon
05.12.18,09:15
Je to trošku špecifický prípad, lebo stavba v rámci stavebného zákona to nie je, ale použil by som kód klasifikácie
25.11.10 Montované stavby z kovov
a zaradil by som to ako hnuteľný majetok na účet 022, odpisová skupina 4, daňovo 12 rokov, účtovne podľa odpisového plánu účtovnej jednotky.
Ak má niekto iný nápad, napr. Tweety, budem rád za opravu/doplnenie.
ericek32
05.12.18,12:21
Ďakujem za odpoveď, ale dúfala som, že to bude menej rokov, veď tak dlho tu ani s obchodom nebudeme :)
Neexistuje argument, s ktorým by som to mohla zaradiť, čo do najkratšej doby odpisovania?
Nandrolon
05.12.18,12:26
Daňové odpisy upravuje Zákon o dani z príjmov, účtovný plán si zostavuješ sama. Pri likvidácii/vyradení to budeš mať ako daňovo uznaný náklad, tak nevidím v tom problém.
Ešte skús prelúskať prílohu č.1 Zákona o dani z príjmov, či v klasifikácii produkcie nenájdeš ešte nejaký vhodnejší kód klasifikácie. Ten kód, čo som uviedol je v 4. OS.
Toto sú ale veľmi špecifické prípady, kde to nie je jednoznačne zaraditeľné. Môžeš sa obrátiť ešte na daňový úrad a ten ti pridelí kód.
Nandrolon
05.12.18,12:35
Ešte rozmýšľam, či by sa nedalo v tomto prípade uvažovať o paragrafe 26, odsek 2 Zákona o dani z príjmov a kvalifikovať to ako majetok, ktorý nie je možné jednoznačne zaradiť do odpisovej skupiny podľa prílohy č.1 ZoDzP, a tým pádom to zaradiť do odpisovej skupiny č.2.
Chcelo by to viac názorov od ostatných odborníkov.
Lebo konkrétne ten kód čo som uviedol to síce môže byť, ale aj nemusí. Závisí to od zdôvodnenia daňovej kontrole. Nie je to proste jednoznačné.