ajacik
21.08.06,12:28
Prosím súrne o pomoc.

PRáve som dozavárala lečo a strašne ma pália ruky od papriky (ja viem, že som si mala zobrať rukavice - ale nezobrala).

Poradte mi prosím niečo, aby to prešlo.
Mám ruky na chladnej gelovej podložke..............ale to nie je riešenie. :mee:

veľmi pekne vám dakujem za pomoc
MZUCTOVNIK
21.08.06,10:30
Alenka, skús ich dať do mlieka.
ajacik
21.08.06,10:31
do studeného?

a na ako dlho, aby to prešlo?

dakujem ;)
Gabi03
21.08.06,10:31
Ja zvykievam opláchnuť pod vodu a potom nahrubo natrieť obyčajnou soľou. Torchu nechať pôsobiť a zas opláchnuť studenou vodu. Niekedy je to treba viac-krát opakovať, aby aspoň to vsugerovanie pôsobilo. :D
ajacik
21.08.06,10:40
už som tu. zdá sa, že tá soľ pomohla. uvidím, či nezačne znova páliť (lebo ešte to cítim). ale je to podstatne lepšie.

dakujem :)
účtovník 007
21.08.06,10:41
Moja skúsenosť je, že to prejde samo, ale trvá to stráááášne dlho a dlho to poriadne páli. Nepomohlo mi nikdy nič, iba studená voda. A treba si dať pozor na každý dotyk na tele a aj na telách ostatných členov domácnosti.

:D Ehm-ehm, priložím jednu srandu, ktorá sa stala mojej kamoške.Dúfam, že mi neodtrhne hlavu, keď si to tu prečíta.
So svojím manželom ako čerstvo zamilovaní mladomanželia čistili papriku na lečo. Keď dozavárali, chytila ich túžba hladiť nielen papriku ale aj jeden druhého. No a on manželku pohladil po mieste, ktoré potom hrózne pálilo.:D A namiesto milovania sedela do rána vo vani v studenej vode a striedavo nadávala a plakala. Ale on sa o ňu príkladne staral a bol by jej zniesol aj modré z neba, no vtedy sa mu mohla ona na to modré....:D :D :D
ajacik
21.08.06,10:45
Moja skúsenosť je, že to prejde samo, ale trvá to stráááášne dlho a dlho to poriadne páli. Nepomohlo mi nikdy nič, iba studená voda. A treba si dať pozor na každý dotyk na tele a aj na telách ostatných členov domácnosti.

:D Ehm-ehm, priložím jednu srandu, ktorá sa stala mojej kamoške.Dúfam, že mi neodtrhne hlavu, keď si to tu prečíta.
So svojím manželom ako čerstvo zamilovaní mladomanželia čistili papriku na lečo. Keď dozavárali, chytila ich túžba hladiť nielen papriku ale aj jeden druhého. No a on manželku pohladil po mieste, ktoré potom hrózne pálilo.:D A namiesto milovania sedela do rána vo vani v studenej vode a striedavo nadávala a plakala. Ale on sa o ňu príkladne staral a bol by jej zniesol aj modré z neba, no vtedy sa mu mohla ona na to modré....:D :D :D



:D:D:D:D:D:D:D

na to dávam strašný pozor, nechytať nič a nikoho.

ale aj vy máte ten problém, že vždy ked čistíte papriku, tak vás neznesiteľne svrbí nos a oči? ako keby provokovali.......
Tweety
21.08.06,10:48
:D:D:D:D:D:D:D

na to dávam strašný pozor, nechytať nič a nikoho.

ale aj vy máte ten problém, že vždy ked čistíte papriku, tak vás neznesiteľne svrbí nos a oči? ako keby provokovali.......
Okrem toho, aj pri používaní čierneho mletého korenia podobný problém, ale s kýchaním, to kýcham donekonečná.:confused::p
ajacik
21.08.06,10:53
Gabi, veľmi pekne ti dakujem za radu. Naozaj to pomohlo. Po druhom kole "soľovania" je už dobre.

Vrelo odporúčam každému v tejto dobe zavárania (ale lepšia je prevencia - kúpiť si rukavice).

Inak ma napadlo, aké by to malo následky (tá soľ), keby mal človek porezané ruky? :eek::eek::eek::eek:

A ešte mi ostali aj krásne hladné a hebké ruky :o.
Tomáško
21.08.06,10:56
Toto isté som prežíval nedávno.Nič mi nepomáhalo, žiadne osvečené recepty..Až dokedy sa ma manželka nespýtala či som už bol pre dcérku v škôlke..v tej chvílke som si uvedomil,že som na dcérku úplne zabudol a ako sa hovorí skoro ma smrťka preskočila... ,,vystrelil,, som z domu po dcérku a cestou som si uvedomil,že ta neznesiteľná páľava z rúk zmizla.Neviem to asi ten adrenalín ma zbavil tej bolesti..:p :p :p
Gabi03
21.08.06,10:58
Gabi, veľmi pekne ti dakujem za radu. Naozaj to pomohlo. Po druhom kole "soľovania" je už dobre.

Vrelo odporúčam každému v tejto dobe zavárania (ale lepšia je prevencia - kúpiť si rukavice).

Inak ma napadlo, aké by to malo následky (tá soľ), keby mal človek porezané ruky? :eek::eek::eek::eek:

A ešte mi ostali aj krásne hladné a hebké ruky :o.

No s nejakými tými ranami by to bolo samozrejme zlé. Ale som rada, že to pomohlo. :)

Tomáško, tak toto je fakt kruté :) Hádam si toľko nemeškal.
Tomáško
21.08.06,11:02
Nie,stihol som...ale ten šok...určite budem na to ešte dlho spomínať.
Zita5
21.08.06,12:02
Mňa takto štípali ruky nedávno pri varení čerstvého leča .............trvalo to asi 5 hodín:mee: ..........stále som ruky máčala v studenej vode.......sčerveňali mi prsty .....dostala som strach pred zaváraním leča na zimu . Ale som to v pohode vymyslela . Minulý týždeň som zavárala lečo a tieto čistiace a krajacie práce som prenechala manželovi . Stále som sa ho pýtala ,či ho nepália ruky .....ale povedal že nie .Muži sú asi odolnejší .:)
Fragaria
21.08.06,12:18
Gabi03neboj sa soli.Poznám kuchára ,ktorý keď sa poreže tak si ranu zasype soľou a zastaví sa mu krvácanie a dokonca sa to vydezinfikuje. Chvílu to štípe ,ale rana nikdy nehnisala.Už som to aj osobne vyskúšala. Ruky po čistení papriky tiež močím v mlieku. Raz som si pošúchala takýmito rukami viečka a deň som skoro dobre nevidela:eek: Teraz si kupujem v lekárni chirurg. rukavice.
bulnova
25.08.06,18:48
Keď varím lečo, vyhradím si na to celý deň. Pred niekoľkými rokmi som kúpila
krásnu papriku z juhu - cca 20 kg. Po dovarení lečo ma tiež začali páliť ruky.
Najviac mi pomáhala studená voda, no spať som musela s rukami namočenými
vo vedre. Na druhý deň som pociťovala až lámku. Nevedela som od bolesti
čo robiť, kým som si neuvedomila, že je to druh alergie. Zobrala som tabletku
a o chvíľu bolo po probléme. Praktizujem to už pri prvých náznakoch a je to fajn.
otázka
26.08.06,06:26
Overený recept na vlastnej koži: ruky vyumývať v čistej alpe. Pálenie prestane do 1 minúty.
hurikanka171
20.08.08,09:16
myslím, že tieto rady čo tu sú, sú na nezaplatenie. brigádujem v jedálni a mala som tu česť očisťiť 3bedničky úžasne štiplavej papriky, samozrejme bez rukavíc. asi si vie každý predstaviť ako ma teraz pália ruky. cestou domov z roboty som myslela že mi asi zhoria :o(( ledvom som prežila. ked už som dobehla domov a ochladila som si ruky pod studenou vodou bol to ten najúžasnejší pocit na svete :oDD okamžite ma napadlo kuknúť na net či tam nejaké tie rady nebudú, ked som uvidela že mi to čosi našlo a vyskúšala všelijaké recepty zistila som že najúčinnejšie je očistiť ruky tou soľou. neskúšajte to s tou alpou vyskočíte z kože. mlieko tiež moc nezaberá ale soľ je super. a inak bol dotaz aké by to bolo s rankou no poviem vám že radšej by ste si ruku urezali (mala som na ruke porezané štípalo jak blázen):o(( takže dakujem velmi pekne všetkým ktoré majú takéto úžasné rady :oDDDD
AlaNR
20.08.08,09:59
Trošku budem od veci, ale určite nerob teraz nič s manželom....:D
Nebude Ti práve vďačný...:D:D:D:D:D

Kamarát to má ako celkom vtipnú historku...
Keď začne vetu tým, že: Viete, raz moja žena robila lečo....
Už na začiatku sme všetci mrtví od rehotu, aj keď to už dávno poznáme...:D
pavol54
20.08.08,17:40
A to ste ešte nemleli sušenú pálivú papriku, ak pri tom začnete ešte aj kýchať, ani slzu si nie je ako utrieť, hneď vás páli celé telo od vlasov po päty. čudujem sa že nestojí 1 kg aspoň 1000,- Sk. Ale tie klobásky potom boli!
charonme
25.08.08,11:17
alkohol ste skusali?
JajaFabša
27.08.08,06:35
alkohol ste skusali?
Niečo na tom bude, lebo keď je človek naslopaný, tak mu je jedno, či ho niečo páli. Či to myslíš na tie ruky?
Gabi03
27.08.08,06:36
Niečo na tom bude, lebo keď je človek naslopaný, tak mu je jedno, či ho niečo páli. Či to myslíš na tie ruky?

:D:D:D
alchemilka
02.09.09,11:05
Bola som už zúfalá od pálenia akoby mi horeli ruky, tak som si dala ibalgin /Mig 400/a už mi to prechádza. Len jemné štipkanie.
alchemilka
02.09.09,11:08
Ibalgin:)
buchač
02.09.09,12:04
Mňa takto štípali ruky nedávno pri varení čerstvého leča .............trvalo to asi 5 hodín:mee: ..........stále som ruky máčala v studenej vode.......sčerveňali mi prsty .....dostala som strach pred zaváraním leča na zimu . Ale som to v pohode vymyslela . Minulý týždeň som zavárala lečo a tieto čistiace a krajacie práce som prenechala manželovi . Stále som sa ho pýtala ,či ho nepália ruky .....ale povedal že nie .Muži sú asi odolnejší .:)

Trt odolnejší , choď s takými rukami na malú , lebo Ti tak treba , že ledva dobehneš .......na vecko , myslím....

To je potom tóčo , hneď som prestal mať problémy , že ma trochu štípu prsty ....;):---:---:---:---:D:D:D:D:D:D
Silvernola
02.09.09,13:40
Mne pomáha prevencia - pred čistením papriky natrieť ruky mastným krémom a nechať vsiaknuť. Rukavice sú síce istejšie, ale ja ich neznášam ani v zime
bupi
15.09.09,19:17
Na brigade v konzervarnach sme si natierali pred cistenim papriky ruky olejom.
Excise Duty
15.09.09,19:34
Trt odolnejší , choď s takými rukami na malú , lebo Ti tak treba , že ledva dobehneš .......na vecko , myslím....

To je potom tóčo , hneď som prestal mať problémy , že ma trochu štípu prsty ....;):---:---:---:---:D:D:D:D:D:D
Dodnes mám pred očami brata, ako chodil s "perpentiklom" namočeným v horčičiaku s ľadovou vodou a kockami ľadu. Prsty ho síce nepálili ale to neplatilo pre onú časť tela, keď bol na malej...:D
Ibaka
15.09.09,19:46
Dodnes mám pred očami brata, ako chodil s "perpentiklom" namočeným v horčičiaku s ľadovou vodou a kockami ľadu. Prsty ho síce nepálili ale to neplatilo pre onú časť tela, keď bol na malej...:D
Ani nespomínaj, mám vlastnú skúsenosť, Brrrrrrr. Ale túto metódu som neskúšal, pretrpel som to.
Luna
15.09.09,19:48
Pri jednom varení leča aj môjho muža pálili tak strašne ruky že skončil na pohotovosti. Hneď mu pichli injekciu na alergiu -je to tiež určitá forma alergie. (tak mu to doktor vysvetlil) Takže možno pomohlo dať si tabletku na alergiu.
wagner
16.09.09,06:27
Pri jednom varení leča aj môjho muža pálili tak strašne ruky že skončil na pohotovosti. Hneď mu pichli injekciu na alergiu -je to tiež určitá forma alergie. (tak mu to doktor vysvetlil) Takže možno pomohlo dať si tabletku na alergiu.
Ja používam zásadne rukavice, aj keď si vždy pri krájaní z nich odrežem končeky na ukazováku. Minule sa mi stalo, že som použila tie isté už raz použité rukavice, ale asi boli otočené tou vrchnou časťou dovnútra, tak ma strašne začali páliť ruky, že som ich musela zahodiť. Natrela som si ruky krémom na popáleniny ( Dermazin) a za chvíľu ma prestali páliť ruky. Potom som natiahla nové rukavice a mohla som pokračovať. Odvtedy vždy použité rukavice z krájania papriky zahodím, aj keď nemajú odrezané konce na prstoch.
NESSZA
08.06.13,03:10
Zaručené :

OCOT A SOĽ.

Poliať ruky octom a vyšúchať soľou. Ďakujem svojej susede, ktorá ma svojou radou zbavila neznesiteľnej bolesti. Za pár sekúnd bolo po bolesti, tá úľava......
Peggynka
08.06.13,06:35
Kapsaicín (látka,ktorá spôsobuje pálenie) sa eliminuje tukom.Ak zjete niečo pálivé,stačí dať do úst lyžičku masla a uľaví sa vám.Platí aj na ruky.
marjankaj
08.06.13,06:41
Kapsaicín (látka,ktorá spôsobuje pálenie) sa eliminuje tukom.Ak zjete niečo pálivé,stačí dať do úst lyžičku masla a uľaví sa vám.Platí aj na ruky.

Juraj vidíš, čo si treba dať do úst? :---

http://www.porada.sk/t31272-p3-palenie-ruk-od-papriky.html#post1140843
pavol54
08.06.13,13:30
Jedna známa povedala že najlepší prípravok proti pálenie rúk od papriky je manžel, len na to nesmie zabudnúť, aby ju náhodou večer nepohladkal po onej
Peggynka
08.06.13,17:25
Jedna známa povedala že najlepší prípravok proti pálenie rúk od papriky je manžel, len na to nesmie zabudnúť, aby ju náhodou večer nepohladkal po onej
Po onej...a oči si pretrieť by nestačilo ?
pavol54
09.06.13,04:58
Jedna známa povedala že najlepší prípravok proti pálenie rúk od papriky je manžel, len na to nesmie zabudnúť, aby ju náhodou večer nepohladkal po onej
Po onej...a oči si pretrieť by nestačilo ?
neviem posúdiť čo páli viac nie som vybavenými oboma "zariadeniami" ale tie pretreté oči sú uvoľňovačom moču a stolice
buchač
09.06.13,05:35
Jedna známa povedala že najlepší prípravok proti pálenie rúk od papriky je manžel, len na to nesmie zabudnúť, aby ju náhodou večer nepohladkal po onej
Po onej...a oči si pretrieť by nestačilo ?

Pohladkáš po onej ??? :rolleyes:
Kua a potom jeden - obaja nestíhajú... ONA s onou by asi bola iná realizácia ... ;)
Plakali by všetci ...ON s oným a ONA s onou ....:---:D
Peggynka
09.06.13,08:33
A to máš ešte na výber silu pálivosti.Pozri tabuľku intenzity jednotlivých papričiek (kdeže tam feferónky...)
http://www.paliveomacky.cz/stupnice-palivosti.html
buchač
09.06.13,08:40
A to máš ešte na výber silu pálivosti.Pozri tabuľku intenzity jednotlivých papričiek (kdeže tam feferónky...)
http://www.paliveomacky.cz/stupnice-palivosti.html

Podrobnejšia tabuľka ...

http://www.habanero.sk/index.php?action=pikantnost

Využitie ...preto aj moja kuchyňa je pikantná ...

http://www.habanero.sk/index.php?action=vyuzitie
systemka
19.09.14,14:03
No ja som dnes robila chilli vodku a to znamena, ze som nakrajala niekolko chilli papriciek holymi rukami...nuz hlupa som, ale clovek sa uci vacsinou z vlastnych skusenosti...a tak ma ruka palila, ze uz som isla vyskocit z koze...na zaklade tejto diskusie som vyskusala metodu "alkoholu" a z chladnicky som vytiahla vynikajuco vychladenu slivovicu (ktoru sme dostali od znamych, no chutovo to nie je ziadny klenot a pouzivame ju skor ne dezinfekciu) a ponorila som do nej ruky asi na minutu...nadherne to pomohlo a palenie preslo....avsak len na 10 minut :D tak som teda vyskusala tu sol....oplachla som si ruky studenou vodou a obsypala som ich solou....nechala tak 2 minuty na ruke a ukludnilo sa to....stale citim stipanie ale je omnoho slabsie ako predtym....dakujem velmi pekne za rady :)