saili
21.08.06,12:48
Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu.

moj zamestnávateľ mi platí životné poistenie, ktoré si dáva do nákladov. platí mi to už od zimy. mimulý týžden prišla za mnou účtovníčka a povedala mi, že z tej sumy musím odviesť 19% dan a 4 % do zdravotnej poistovne.

ešte som to nikde nepočula a ani sa s tým nestretla....tak prosím o radu.

a taktiež, idem na preventívnu prehliadku, ktorú mi tiež zaplatí zamestnávateľ. stojí 10.000,- Sk a podľa účtovníčky musím tiež z toho zaplatiť 19 % dan a 4 % do zdravotnej poistovne.

Ďakujem
Zita4
21.08.06,12:10
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu.
moj zamestnávateľ mi platí životné poistenie, ktoré si dáva do nákladov. platí mi to už od zimy. mimulý týžden prišla za mnou účtovníčka a povedala mi, že z tej sumy musím odviesť 19% dan a 4 % do zdravotnej poistovne.
ešte som to nikde nepočula a ani sa s tým nestretla....tak prosím o radu.
a taktiež, idem na preventívnu prehliadku, ktorú mi tiež zaplatí zamestnávateľ. stojí 10.000,- Sk a podľa účtovníčky musím tiež z toho zaplatiť 19 % dan a 4 % do zdravotnej poistovne.
Ďakujem
Z príspevku zamestnávateľa na životné poistenie alebo doplnkové dôchodkové sporenie sa musí mesačne odviesť daň a aj poistné za zdravotné poistenie (za zamestnanca 4 % a zamestnávateľ platí 10 %). Je to tvoj príjem.
Preventívna prehliadka nad rámec zákona, ktorú ti zaplatí zamestnávateľ, je tiež tvojím príjmom.
jales
21.08.06,12:18
Čo sa týka dane - neposudzuje sa životné poistenie už rovnako ako doplnkové dôchodkové sporenie a do výšky 12000,-- ročne je to odpočitateľná položka z dane?
Čo sa týka poistenia, ak sa to považuje za príjem zamestnanca musia sa z toho odvádzať všetky druhy poistenia nie len zdravotné.
Jales
Tweety
21.08.06,12:20
Čo sa týka dane - neposudzuje sa životné poistenie už rovnako ako doplnkové dôchodkové sporenie a do výšky 12000,-- ročne je to odpočitateľná položka z dane?
Čo sa týka poistenia, ak sa to považuje za príjem zamestnanca musia sa z toho odvádzať všetky druhy poistenia nie len zdravotné.
Jales
Posudzuje, ale až pri ročnom zúčtovaní dane je to odpočitateľná položka od základu dane.
Zita4
21.08.06,12:24
Čo sa týka dane - neposudzuje sa životné poistenie už rovnako ako doplnkové dôchodkové sporenie a do výšky 12000,-- ročne je to odpočitateľná položka z dane?
Čo sa týka poistenia, ak sa to považuje za príjem zamestnanca musia sa z toho odvádzať všetky druhy poistenia nie len zdravotné.
Jales
V zákone o sociálnom poistení je z vymeriavacieho základu vyňatý tento príspevok do 3 % z hrubej mzdy zamestnanca. (§138 ods.2 Zákona o sociálnom poistení) - oprava od Janky pod týmto príspevkom
jankasm
22.08.06,05:01
V zákone o sociálnom poistení je z vymeriavacieho základu vyňatý tento príspevok do 3 % z hrubej mzdy zamestnanca. (§138 ods.2 Zákona o sociálnom poistení)

Od 1.8.2006 toto už neplatí. Je zmena v §138 ods.2 - z VZ sú vyňaté všetky príspevky na doplnkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie bez obmedzenia. ;)
Zita4
22.08.06,05:23
Od 1.8.2006 toto už neplatí. Je zmena v §138 ods.2 - z VZ sú vyňaté všetky príspevky na doplnkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie bez obmedzenia. ;)
Áno, máš pravdu. Toto platilo len do 31.7.2006. ;)