mondes
04.12.18,17:17
Zdravím Vás, prosím Vás o radu. Klient vlastní budovu, v ktorej má prevádzku, ale ju nemá zaradenú v OM. Teda kúpil ju dávno predtým, než otvoril živnosť a kúpil ju na rodné číslo ako súkromná FO. A keď si otvoril živnosť o nehnuteľnosti neúčtoval, len do N si dával energie. No od roku 2018 dal časť budovy do prenájmu inej SZČO. Mám príjem z prenájmu riadne účtovať v jeho účtovníctve, alebo len celkový príjem z prenájmu uvediem zvlášť v riadku 11 DPFO B? Ďakujem veľmi pekne.
hanelie
04.12.18,16:34
nie v jeho účte, ale samostatne, lebo nemá živnostenské oprávnenie na prenájom nehnuteľností
hanelie
04.12.18,16:37
na základe akého vzťahu si dáva do nákladov energie ?
mondes
04.12.18,16:51
V tej budove si otvoril pneuservis a teda účtuje do N energie. ........čiže ak má na BV pripísanú sumu za prenájom, tak to zaúčtujem do PNZD a následne to sčítam a uvediem v r. 11 DPFO?
hanelie
04.12.18,18:28
áno takto to budete učtovať
Mila123
04.12.18,18:29
je FO a vedie JU? výdavky má predpokladám, že skutočné, aký bude jeho základ dane (predpokladaný)?
lebo by sa dalo uvažovať o prenájme kde pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom (napríklad upratovanie, čistenie prostredia a i.)
mondes
04.12.18,18:37
Je SZČO a vedie JU - skutočné výdavky. Ešte netuším, aký bude ZD. Teraz mu to idem poúčtovať, len som o prenájme ešte neúčtovala, tak neviem, čo s tým príjmom z prenájmu, či mám vôbec o ňom účtovať v peň. denníku. V tejto budove má pneuservis a časť haly dal do prenájmu. Nájomca tam prevádzkuje tiež nejaký servis, či čo.
mondes
04.12.18,18:48
Ďakujem. Ešte Vás poprosím. Čítam, že príjem z prenájmu je do 500 eur oslobodený. Takže do r. 11 DPFO uvediem sumu príjmu poníženú o 500 eur. Správne? A keďže pri príjmoch z prenájmu nie je možné si uplatniť paušálne výdavky, tak skutočnými výdavkami pri prenájme je napr. výdavok za elektrinu, plyn. Ale ak tie výdavky uvediem pri príjmoch zo živnosti, tak ich môžem uviesť aj pri príjmoch z prenájmu? Ďakujem.
mondes
04.12.18,19:54
Prosím Vás ešte, ak mám faktúru za elektrinu, tak tú môžem zaúčtovať aj do výdavkov zo živnosti a taktiež si ňou môžem ponížiť ZD pri prenájme nebytových priestorov? Ďakujem.
hanelie
05.12.18,06:31
nie nemôžete dvakrát použiť tie isté výdavky -
preto som sa pýtala na akom základe si znižuje výdavky pre svoju činnosť ( pneuservis )
pri zmluve o prenájme je to jasné - tam si môže uplatniť výdavky, ktoré súvisia s prenajatou časťou,
výpočet je trochu zložitejší pri skutočných výdavkoch a je potrebné viesť daňovú evidenciu
hanelie
05.12.18,06:33
Výpočet dane z príjmu z prenájmu nehnuteľnosti pri skutočných výdavkoch:

skutočné príjmy - 500 =uplatniteľné príjmy
( uplatniteľné príjmy : skutočné príjmy ) x skutočné výdavky = uplatniteľné výdavky
uplatniteľné príimy - uplatniteľné výdavky = ZD
ZD x 0,19 = daň z príjmu
Mila123
05.12.18,06:57
ale ak by prenájom bol aj s inými základnými službami (podľa živnostenského zákona), nemala by taký problém, pouvažuj aj o tejto možnosti
mondes
06.12.18,17:54
Ďakujem Vám veľmi pekne za rady. Ten výpočet uznateľných výdavkov pri príjmoch z prenájmu som pochopila. Avšak v reále je to oveľa horšie. Totižto prenajímateľ (môj klient) vlastní jednu veľkú halu. Spočiatku tam prevádzkoval pneuservis sám, ale po čase dal časť do prenájmu známemu za 200 eur mesačne bez energii. Fa. za elektrinu chodí za celú halu prenajímateľovi. A ja vôbec neviem, (ani prenajímateľ), koľko m2 vlastne prenajíma. Ako čo najpresnejšie rozdeliť napr. faktúru za elektrinu medzi živnosť (§ 6 ods. 1) a prenájom (§ 6 ods. 3) ak nie je presne vymedzený prenajímaný priestor? Pekne Vás prosím o pomoc. Ďakujem.
veronikasad
06.12.18,18:18
Ma prenajom nehnuteľnosti v predmete podnikania? Ak nie, registroval sa na Danovom urade?
mondes
06.12.18,18:38
No, tak to neviem, či sa registroval. Teda ak má živnosť, tak DIČ už má. Pri príjmoch z prenájmu sa má registrovať tiež?