viva041
05.12.18,15:50
Dobrý deň. Chcem sa opýtať aké právne úkony treba zahrnúť do splnomocnenia.
V skratke situácia.
Svokra leží po ťažkej porážke v nemocnici a na úrade nam povedali aby sme vybavili všeobecnú plnú moc. Avšak notárka nám povedala že všeobecná plná moc už neplatí, že treba vypísať podrobne na čo všetko bude plná moc vystavená.
Netuším čo všetko tam zahrnúť aby ju manžel(jej syn) mohol zastúpiť všade kde to bude potrebné. Aby nás niečo neprekvapilo keďže už teraz neviem ako sa podpíše svokra keďže je v stave imobilnom.
Notárka spomínala právne a civilné ukony.
Ďakujem dopredu za pomoc.
buchač
05.12.18,15:22
Niečo vás asi skôr prekvapí, ako ten opak.
Osobne som zástancom v takýchto prípadoch byť pesimistom...keď sa niečo vyskytne, tak je na to jeden ako tak pripravený....ak nie, a všetko ide bez problémov, šak fajn.

Mňa ale prekvapuje konanie notárky.
Love by zobrala, ale pomôcť nie...tiež riešenie.

Jednoznačne si ale vybavte preberanie dôchodku, ak je doručovaný cez poštu a nechodí na účet.
viva041
05.12.18,15:48
Notárka povedala,že my si máme pripraviť čo tam chceme zahrnúť. Ja sa neviem čo tam zahrnúť. Dôchodok má na účet. To som zariadila keď ešte bola ok.
Mária27
05.12.18,15:51
Odkedy neplatí všeobecné plnomocenstvo? Zákon sa nezmenil - pozri občiansky zákonník od § 31 https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1964/40/20181001
viva041
05.12.18,17:19
Neviem, ale asi myslela toto #Zastúpenie na základe plnomocenstva
§ 31
(1)
Pri právnom úkone sa možno dať zastúpiť fyzickou alebo právnickou osobou. Splnomocniteľ udelí za týmto účelom plnomocenstvo splnomocnencovi, v ktorom sa musí uviesť rozsah splnomocnencovho oprávnenia.#

Že musí byť uvedený rozsah oprávnenia.
Mária27
05.12.18,18:01
Už v prvom znení v r. 1964 bolo "musí byť uvedený rozsah zástupcovho oprávnenia". nič sa nezmenilo.
Mária27
05.12.18,18:09
Podľa rozsahu splnomocnencovho oprávnenia možno rozlišovať:
a) všeobecné (generálne) plnomocenstvo
b) špeciálne (obmedzené) plnomocenstvo
c) osobitné (individuálne) plnomocenstvo.

Všeobecné (generálne) plnomocenstvo splnomocňuje zástupcu na všetky právne úkony s výnimkou tých, kde sa vyžaduje osobitné (napr. kataster), alebo kde nie je zastúpenie možné (nap. závet).
Všeobecné (generálne) plnomocenstvo sa vyjadrí napr. : ... vo všetkých právnych veciach zastupoval, aby vykonával všetky úkony ...
buchač
05.12.18,18:12
Nechcem byť príliš tvrdý...ale realita je krutá.

Po určitej udalosti nebude potrebné žiadne splnomocnenie...všade a všetko vybavíš s úmrtnym listom.
viva041
06.12.18,01:45
Ja viem. Ale dnes potrebujeme to splnomocnenie. Musíme za ňu podpísať napr zmluvy do zariadenia, a keď príde ďalšia situácia keď bude potrebný jej podpis. nechcem znova platiť notárke za ďalšie overenie.
vicktor
06.12.18,07:14
Hore pises o vseobecnom plnomocenstve, tu zasa o rozsahu - tomu rozumiem ze taxativne vymenovat konkretne pripady.
Kedysi som si za rodicov napisal "generalnu plnu moc na vsetky ukony a pravne zalezitosti". Niekdo to akceptovali, inde nie. Tak som si napisal dalsie splnomocnenie s predpokladanymi polozkami.

P.S. az dodatocne som cital iny prispevok.
buchač
06.12.18,08:23
viva041 (Dnes 03:45) Ale dnes potrebujeme to splnomocnenie. Musíme za ňu podpísať napr zmluvy do zariadenia, a keď príde ďalšia situácia keď bude potrebný jej podpis. nechcem znova platiť notárke za ďalšie overenie.
===============
DNES je ale dnes...nie je potrebné riešiť (v záujme svokry) práve túto situáciu...a nie poplatky notárovi ?
Chápeš, na čo mierim ?
hanelie
06.12.18,08:24
možno mimo témy, ale ako dosiahnete, aby generálnu plnú moc podpísala, ak je ako píšete po ťažkej porážke a notárka príde do nemocnice ?

k otázke tiež som vybavovala generálnu plnú moc s vypísaním jednotlivých úradov v bodoch (SP, pošta, lekár, ai )
napr:
- preberanie poštových zasielok obyčajných, doporučených aj do vlastných rúk
- disponovanie so zdravotnou kartou a úkonmi súvisiacimi s lekárskymi výkonmi
- úkony v sociálnej poisťovni
- právne úkony ( konkretizovať )
- ai
viva041
06.12.18,12:45
Zajtra ide notárka zistiť v akom stave je svokra, a ak ona usudi že môže podpísať tak pripraví podklady. Nestojí to až tak veľa. Ale ak povie nie, tak bude problém. Hlavne so zariadením pre seniorov.