Zuzana.1992
06.12.18,14:06
Dobrý deň,chcela by som Vás poprosiť o radu ako zrušiť SRO. Spoločnosť už dlho nevykonáva žiadnu činnosť a chcela by som ju zrušiť. Predpokladám, že podľa zákonných podmienok ju musím zrušiť "s likvidáciou". Spoločnosť nemá žiadne záväzky ani pohľadávky, nemá zamestnancov ani žiadny hmotný majetok.
Postup likvidácie som si na porade našla ale čo ma trápi je ako by som mala vyčistiť všetko čo v spoločnosti ostalo než vôbec do likvidácie vstúpim.
Spoločnosť má len neuhradenú stratu minulých rokov, záväzok voči jednému spoločníkovi (celkom štyria spoločníci) základné imanie v zákonnej výške 5.000,00 eur a nejaké finančné prostriedky na bankovom účte a v pokladni.
Ako mám vyrovnať stratu pred likvidáciou? Preúčtujem ju na úhradu spoločníkom a oni následne vložia do spoločnosti peniaze? A záväzok voči spoločníkovi vyplatím na jeho účet? V tomto prípade by mi v spoločnosti zostávali už len peniaze na bankovom účte a základné imanie. Ako je to s ním? Splatené vklady spoločníkov sa vyplácajú? čo ak spoločnosť nemá dostatok prostriedkov? Možno niektoré otázky znejú hlúpo, ale bohužiaľ stretávam sa s týmto problémom prvý krát a vôbec netuším ako postupovať.
Zároveň sa chcem spýtať ako je to s lehotami. Najprv zasadne Valné zhromaždenie, ktoré rozhodne o zrušení a vymenuje likvidátora spoločnosti a potom sa do 30 dní podáva návrh na OR a DÚ alebo je najprv treba podať žiadosť?
Vopred ďakujem za Vašu pomoc.