mondes
07.12.18,09:52
Dobrý deň, opäť sa vraciam k téme prenájom nehnuteľnosti nezaradenej do OM, nakoľko som sa až dnes dozvedela, že klient si predsa len rozšíril živnosť o:
"Prenájom nehnuteľností spojený s poskytovaním iných než základných služieb spojených s prenájmom".
Celý čas som mu vysvetľovala, že musíme viesť 2 evidencie, pretože je to iný príjem ako zo živnosti (no on zrejme nechápal o čom hovorím) a mňa vôbec nenapadlo si pozrieť v živn. registri. Ale k veci:
1. Teda ak má v živnosti aj prenájom nehnuteľnosti, tak teda celý jeho príjem, z pneuservisu aj z prenájmu pôjde do r. 2 DPFO ako príjmy zo živnosti. Správne?
2. A do výdavkov si môže dať len energie a rôzne poplatky za odpad, nakoľko budova nie je v OM. Správne?
3. Ak má v nájomnej zmluve uvedenú sumu 200 eur bez energií a prenajímateľ platí za elektrinu mesačne cca. 40 eur, môže si tú faktúru dať prenajímateľ celú do N? Alebo musí časť prefaktúrovať nájomcovi?
Ďakujem Vám veľmi pekne.
hanelie
07.12.18,09:10
a poskytuje aj iné služby ako tie základné ? pozor na znenie obsahu tohto živnostenského oprávnenia

https://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovnictvo/c/1453/category/dan-z-prijmov/article/prenajom-nehnutelnosti-zivnost.xhtml
mondes
07.12.18,10:36
Ďakujem. Nie, neposkytuje, ale vo Vašom odkaze som našla aj toto:
Prenajímateľ sa však môže rozhodnúť, že aj prenájom nehnuteľnosti s poskytovaním len základných služieb bude považovať za živnosť a požiadať o živnostenské oprávnenie. Vyplýva to z § 25 zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní, kde sa hovorí, že ohlasovateľ živnosti si môže zvoliť aj inú živnosť, ktorá nie je uvedená v zozname voľných živností vypracovanom Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky.

Teda môj klient sa rozhodol si rozšíriť živnosť o príjmy z prenájmu. ...Ďakujem Vám veľmi pekne.