petalihi
07.12.18,09:34
Ašpirovala som na celkom dobré manažérske miesto. Absolvovala som štyri kolá pohovorov a nakoniec si ešte na mňa chceli overiť referencie u bývalého zamestnávateľa. Môj bývalý zamestnávateľ (personalistka) ich neinformoval o mojich pracovných výkonoch, ale zdôraznil len to, že som na materskej dovolenke a že počas výkonu práce u nich som bola na dlhodobej PN. Pravda je taká, že na PN som bola mesiac a pol z dôvodu vážnej, mnou nezavinenej autonehody, ktorú som mala ako pracovný úraz. Asi pol roka na to som otehotnela a keďže mi na začiatku tehotenstva končil kontrakt, chcela som byť seriózna a zamestnávateľovi som oznámila, že nepredĺžim kontrakt kvôli tehotenstvu. Následne som odišla na PN z dôvodu rizikového tehotenstva, ktoré bolo rizikové kvôli následkom autonehody. Po dvoch rokoch som si hľadala nové zamestnanie a môj bývalý zamestnávateľ mi tým, že poskytol tieto informácie novému zamestnávateľovi znemožnil získať pracovné miesto. Totiž, keď u nového zamestnávateľa zistili, že mám malé dieťa, stala som sa pre nich na túto pozíciu neprijateľnou. Moja otázka na odborníkov v ochrane osobných údajov a GDPR - mohol môj bývalý zamestnávateľ poskytnúť novému informácie o tom, ako dlho som bola PN ( po autonehode) a že som od nich šla na MD (čo tiež nie je celkom pravda, ako som už písala, bola som na začiatku tehotenstva a šla som len na PN, oni nijako nemohli vedieť, že som naozaj aj šla na MD).
misoft
07.12.18,09:53
To akože je pracovná referencia? Uviesť, ako dlho chorá, ako dlho na materskej? To je už zverejňovanie osobných údajov. Tam totiž patrí i zverejňovanie údajov, týkajúcich sa zdravia!
https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/PDF/?uri=CELEX:32016R0679&from=SK
čl.9 - ods.1
Bývalý zamestnávateľ (môj názor) týmto porušil nariadenie EU o GDPR a máte právo cestou Úradu pre ochranu osobných údajov, aby bývalý zamestnávateľ vykonal nápravu. T.z. podať PRACOVNÉ referencie a UPUSTIŤ od zverejnenia a poskytnutia údajov o vašom zdravotnom stave tretej osobe.
Tweety
07.12.18,09:55
petalihi
07.12.18,09:57
No ja viem... ale čo mám robiť? Čo by ste robili na mojom mieste? Pritom najhoršie je, že môj bývalý zamestnávateľ nespomenul, že som mala vždy kvartálne plány splnené a často aj vysoko nad 100%.. Ako sa brániť?
Tweety
07.12.18,09:58
A vieš to aj dokázať?
misoft
07.12.18,10:00
Vyššie napísané - podať podnet UOOÚ.... A preštudujte si to nariadenie - link som dal - tam je toho viacej popísané...
7A zamestnanec má PRÁVO vedieť, ako ho hodnotí zamestnávateľ, teda má právo vidieť aj to, ako ho hodnotí....
http://www.epi.sk/odborny-clanok/Pracovne-posudky-a-referencie-Pracovny-posudok.htm
Ak by tý referencia bola len o tom, ako spomínala - tak ex-zamestnávateľ by mal mať problémy....
petalihi
07.12.18,10:05
Dobre, a na základe akého zákona? Resp. čím sú krytí? Lebo len tak niekam zavolať a pýtať sa na niekoho mi príde také trochu zcestné, nie? Hlavne keď chcem info citlivejšieho charakteru..
petalihi
07.12.18,10:06
Ďakujem, pozriem si to :-)
petalihi
07.12.18,10:11
misoft, ale to, čo uvádzate je myslím ok - keď zamestnávateľ napíše posudok a odovzdá ho zamestnancovi. Mňa by skôr zaujímalo také to pofidérne telefonovanie poza chrbát zamestnanca. Veď to predsa úplne stačí, ak narazí na nejakú ukecanú zlomyseľnú personalistku a teraz čo? Ja si kvôli nej nenájdem prácu?
Tweety
07.12.18,10:13
Je to definované aj v ZP.
petalihi
07.12.18,10:15
Kde v ZP? v par. 75? ale ak som to správne pochopila, tak to je písomný posudok, ktorý vypracuje zamestnávateľ k rukám zamestnanca...
Tweety
07.12.18,10:17
Ak vieš dokázať, že bývalý zam-ľ porušil zákon, daj ho na súd. Inak nič nevyriešiš.
veronikasad
07.12.18,14:59
Ak male dieťa je prekážkou pre vykon novej práce, ako si to novemu zamestnávateľovi chcela zatajiť? Co keď ochorie, budes potrebovať s nim ísť k lekárovi a pod.? Preco si si sama nevyziadala pracovny posudok pri skonceni pracovneho pomeru?

Obdobie PN sa uvadza aj v zapoctovom liste, ktory predkladas novemu zamestnávateľovi...
jslancik
07.12.18,15:37
áno, nezískanie toho miesta je koniec sveta. zničili ti budúcnosť. predstav si, že by si to miesto získala. skúšobná doba. v prvom rade odovzdávaš zápočtový list. v druhom rade by sa rýchlo dozvedel, že máš malé dieťa. ak by chcel , tak v skúšobnej dobe s tebou ukončí pracovný pomer bez akýchkoľvek problémov.

áno, potenciálny zamestnávateľ sa nesmie pýtať uchádzača na určité veci. ale v životopise predsa vzniknú medzery, na ktoré sa môže pýtať a zistiť, že sa na to pýtať nemá (a domyslieť si, že v skutočnosti máš dieťa, o ktorom nechceš hovoriť, čiže zavetrí problémy).

a čo píšeš misoft-ovi, áno, stačí jedna zlomyseľná personalistka alebo hocikto z firmy, kto môže byť žiadaný o referencie... preto si treba dávať veľký pozor a rozísť sa so zamestnávateľom a kolegami v dobrom, nie "tresnúť dverami".

ak vieš dokázať porušenie GDPR, tak prosím. ale "k tvojmu dieťaťu" sa mohol potenciálny z-ľ dostať z rôznych strán, ako som už načrtol. a ktovie, akým pokútnym spôsobom si sa ty dostala k informácii, čo vraj povedal bývalý z-ľ tomu potenciálnemu. možno len čekol tvoj fejsbúk.
petalihi
07.12.18,16:41
No a čo, že sa obdobie uvádza aj v zápočtovom liste? Nikdy mi nikto nepovedal, že malé dieťa by malo byť "prekážkou" v práci. O deti mám postarané, pri staršom synovi som neočrkovala ani hodinu... Podľa teba je povinnosťou uvádzať deti aj v CV? Asi je pravdou, že ženy samé diskriminujú ženy... ☹️ A čo som to zatajila? Ktorého chlapa sa kto na pohovore pýta či má deti?
petalihi
07.12.18,16:47
Chcela by som vidieť vás, keby vás niekto diskriminovať kvôli rodičovstvu... A vysvetlite mi, ako sa môže zamestnávateľ dozvedieť, že mám dieťa? Je to moje súkromie, keby som mala aj 6 detí, nikoho do toho nič keď si svoju prácu robím poriadne. A v životopise nemám medzery, počas dvoch rokov MD som robila na živnosť. Zamestnávateľ je v BA, ja bývam na severe SK. K informácii sa dostali tak, že im to u starého zamestnávateľa povedali, takže žiadny "pokútny" spôsob. Facebook nemám... A už sa fakt nedivím, že ženy nerodia deti a nebude mať kto robiť na naše dôchodky... Budem podávať podnet na Úrad pre ochranu osobných údajov.
Dav
07.12.18,17:30
napríklad pri uplatnení daňového bonusu sa zamestnávateľ dozvie o dieťati. Napríklad pri osamelom rodičovi ZP upravuje niektoré povinnosti - pracovná cesta napr..
jslancik
07.12.18,17:55
ty si skrátka ideš svoje. je to určite sklamanie, prísť o (potenciálne) dobrú prácu. ale jediná cesta je preniesť sa cez to, poučiť, a ísť ďalej. opakujem, nič strašné sa nestalo. ber to ako pozitívne, že s tebou nerozviazali PP počas skúšobnej doby, ale že bolo všetko jasné už skôr a PP s tebou ani neuzavreli. potom by bolo sklamanie asi ešte väčšie...
opakujem, asi ťažko vieš niečo dokázať. skús ísť ďalej, nie riešiť minulosť. nie opakovane "trieskať dverami".
petalihi
07.12.18,17:56
Daňový bonus si uplatňuje manžel :-)
petalihi
07.12.18,17:58
No hej, idem si svoje lebo stále nechápem, prečo by kvôli deťom so mnou mali rozväzovať pracovný pomer ak budem mať všetky pracovné povinnosti splnené? A mýliš sa, všetko viem dokázať.. mám všetko v mailom, dokonca mám nahraté aj telefonické rozhovory. A tiež neviem, čo je to trieskanie dvermi. Ja sa ku každému správam slušne, v zlom som neodišla.. :-(
jslancik
07.12.18,18:09
v skúšobnej dobe môžu kvôli hocičomu ukončiť PP. rovnako ako ty. pochopíš, ak budeš náhodou niekoho zamestnávať. alebo zaskakovať za kolegyňu, ktorá to nebude mať doma také dokonalé ako ty :D

fíha, máš maily? tak to si obidve strany zaslúžia dostať po rypáku, ak mailom tebe poslali seba-usvedčujúce informácie... telefonické rozhovory (záznamy) radšej nespomínaj, lebo môžu byť použité proti tebe. jedine ak by si druhú stranu vopred upozornila, že hovor si nahrávaš.
expeeert
08.12.18,09:25
To je nejaké divné zmýšľanie zamestnávateľa, že kvôli dieťaťu nechcú zobrať do práce ženu, veď s tým musí zamestnávateľ rátať hádam pri 90% žien, ak aj ešte nemajú deti, tak ich budú mať neskôr. Ak berie 20-30 ročnú babu, tak tam je to viac než isté, pri +30 môže predpokladať, že má tie deti trochu odrastené.
Skôr to celé bolo v tom, že bývalá personalistka nahovorila, že asi často vynechávaš v práci a ak to ešte prifarbila, tak si mala "vybavené"
petalihi
08.12.18,09:58
Za celý ten čas, čo som u nich robila som bola mesiac a pol na PN a to z dôvodu autonehody, ktorú som mala ako pracovný úraz a ktorú som nezavinila -vinníka súd odsúsil. Tak čo je to časté vynechávanie? Nemala som ani jeden deň OČR, dokonca som nevyčerpala ani hodinu z tých 7 dní, čo má zamestnanec právo na návštevu lekára. Čiže nemala čo prifarbovať... :-(
faro1
08.12.18,10:37
Podľa tvojho vyjadrenia v iných témach: mám dve vš, štátnice z dvoch jazykov, doktorát, 10 rokov manažérskej praxe. Mala si štyri pohovory, ale ani na jednom si asi deti nespomenula. Keby si bola otvorená a nezatajila 2 deti, tak by si isto svoju pozíciu obhájila. Totižto potenciálny zamestnávateľ v tvojom konaní videl neúprimnosť, a potom môže uvažovať a hádať, čo si ešte zatajila a čo v budúcnosti možno aj v pracovných veciach zatajíš. Pri tvojej inteligencii si predsa len musela vedieť, že sa bude zaujímať o referencie predchádzajúceho zamestnávateľa. Myslím si, že za tvoje neprijatie na pracovnú pozíciu si môžeš sčasti sama tým, že si v podstate dala možnosť na neželané "prekvapenie" od predchádzajúceho zamestnávateľa a to ťa dobehlo.
Keby si ty vlastnila firmu, prijala by si pracovníka ktorý nie je úprimný?
Ing. Ľubomír Janoška
08.12.18,11:21
Z pohľadu ochrany osobných údajov je relevantná otázka, či bývalý zamestnávateľ poskytol referenciu v súlade s § 75 Zákonníka práce, ktorý upravuje náležitosti pracovného posudku.
V tom sú 3 podotázky:
1/ či bývalý zamestnávateľ poskytol referenciu formou pracovného posudku,
2/ či obsah referencie zodpovedal citovanej úprave (hodnotenie práce zamestnanca, jeho kvalifikácie, schopností a ďalších skutočností, ktoré majú vzťah k výkonu práce) a
3/ či bol posudok poskytnutý výhradne bývalému zamestnancovi.
Ak je aspoň 1 odpoveď negatívna, tak bývalý zamestnávateľ poskytoval o Tebe údaje v rozpore so ZP, teda neoprávnene poskytol Tvoje osobné údaje a môžeš sa naňho sťažovať na Úrade na ochranu osobných údajov (konanie o ochrane osobných údajov podľa § 99 zákona 18/2018). Ak to môžeš preukázať.
jslancik
08.12.18,12:44
inde píšeš, že máš dôkazy. a ani nevieš, čo kto vlastne komu nahovoril. opakujem, nechaj to tak a choď ďalej. v živote sa stretneš s rôznymi krivdami. už nie si najmladšia, o živote by si už mohla niečo vedieť.