annaPOL
07.12.18,18:51
Mám zdravotné poistenie, podla ktorého mám právo na vyplatenie poistného počas dlhodobej PN. Po vydokladovaní PN pre poisťovňu žiada tá od lekára potvrdenie od lekára (posiela ho priamo jemu). Ten ho odmieta potvrdiť a odo mňa žiada čestné vyhlásenie, ktorým sa vraj "kryje pred lekárskou komorou " (pravdepodobne na to že som bol naozaj PN a nepracoval som ... skrátka nonsens) MÁ LEKÁR PRÁVO ODO MŇA ŽIADAŤ ČESTNÉ VYHLÁSENIE OVERENÉ NOTÁROM ??? Podľa mňa na to nemá absolútne žiadne právo. Neviete mi poradiť či sa mám obrátiť na lekársku komoru alebo inú inštitúciu ???
veronikasad
07.12.18,17:54
A pracoval si pocas PN? Si zamestnanec alebo szco?
Mária27
07.12.18,18:05
Aké potvrdenie žiada od lekára?
hanelie
07.12.18,18:10
v tom dojednanom poistení sú určite dohodnuté podmienky za akých nastane plnenie - skúste to tam pozrieť, či sa vyžaduje potvrdenie od lekára ( asi Kocúrkovo ?) hoci PN toto plne dokazuje
jslancik
07.12.18,19:03
najjednoduchšie riešenie tvojho problému je napísať čestné prehlásenie (5 minút), skočiť na matriku/mestský úrad pre overenie podpisu (pol hodina?).

napadá ma jediný dôvod, pre ktorý nechceš dať také čestné prehlásenie. lebo by asi nebolo čestné. inak nechápem, prečo by si nemala ísť najjednoduchšou cestou, ale si to musíš zbytočne komplikovať. iba kvôli princípu. ale nech sa páči. informuj sa na komore, poisťovni, lampárni, ministerstve...

prečo si myslíš, že bude lekár skákať, ako sa tebe páči? ja viem, podpisujú kadejaké blbosti, ale občas snáď majú právo odmietnuť a žiadať niečo, aby boli krytí?
Katy a R
08.12.18,10:46
V prvom rade pozri do podmienok, že čo naozaj treba - resp sa poraď v poisťovni, ako riešiť túto situáciu (možno by stačilo odfotiť nejakú zdr. dokumentáciu ...???)
Lebo ak je to normálne tlačivo - nejaké hlásenie o dlhodobej DPN, ktoré žiada poisťovňa pre prípad takejto poistnej udalosti (napr aj pri úraze vypisuje lekár tlačivo) - tak ozaj neviem, aký má lekár problém vyplniť?? - veď si to dá zaplatiť! A keď už - tak počas DPN si povinný dodržiavať liečebný režim ... ale nenapísal si, že AKÉ čestné vyhlásenie (aby sa kryl pred LK) od teba vlastne vyžaduje?Lebo to, že si bol naozaj DPN - tak to už máš (aj poisťovňa) potvrdené príslušným dokladom .
bettylou
10.12.18,06:22
V prvom rade chceš niečo od lekára ty (potvrdenie). Povinnosťou lekára je liečiť. Ja by som ti na jeho mieste také potvrdenie nevydala, keďže ako lekár nesledujem a teda ani nemôžem zodpovedne prehlásiť, či si ty v dobe PN pracoval/la alebo nie. Je to problém zmluvy, ktorú máš podpísanú s poisťovňou, pretože celé to nedáva zmysel.
BXLmiami
10.12.18,10:37
Lekár nie je povinný dávať Ti potvrdenie pre komerčnú poisťovnu,to nie je zdrav.starostlivosť a teda sa tým nemá prečo zaoberať komora.
misoft
10.12.18,15:32
Lekár nie je nejaký dozorný orgán, lekár vyšetrí, určí diagnózu, liečebný postup, liečivá, určí prípadnú kontrolu. Vypíše na predpísané tlačivá doklad o práceneschopnosti, urobí výkaz o vykonanom zákroku pre zdravotnú poisťovňu (aby mu to preplatili). O tom, či pacient na PN dodržiava liečebný postup kontroluje prvých desdať dní zamestnávateľ, potom SP (pretože oni vyplácajú). Ak nejaká komerčná poisťovňa chce nejaké oné - lajstro - nech si pýta od zamestnávateľa, alebo SP, ale nie od lekára.
Reakciu lekára považujem za adekvátnu, nakoľko by ON musel dávať tvoje osobné údaje a údaje o zdravotnom stave "tretej" osobe, čo by lekárska komora mohla vyhodnotiť ako porušenie GDPR.