Lilith
21.08.06,15:16
Vazene poradacky, poradaci,
potrebujem pomoct so subeznym pracovnym pomerom.Princip pocitania odvodov je mi jasny. Vyvstali mi vsak tieto otazky.
1) Ako uviest subezny pracovny pomer na mesacnych vykazoch do socialky a na zdravotky?
Uviest na mesacne vykazy VZ zamestnanca, alebo zamestnavatela? A nasledne odvody celkove alebo ciastocne? Prip. uviest takyto pripad do 2 riadkov?
2) Ako vypocitat zo subezneho pracovneho pomeru vymeriavaci zaklad na vypocet nemocenskej davky?
3) Ako uviest subezny pracovny pomer do Evidencneho listu dochodkoveho poistenia?

Dakujem
Jana Motyčková
21.08.06,13:27
Vazene poradacky, poradaci,
potrebujem pomoct so subeznym pracovnym pomerom.Princip pocitania odvodov je mi jasny. Vyvstali mi vsak tieto otazky.
1) Ako uviest subezny pracovny pomer na mesacnych vykazoch do socialky a na zdravotky?
Uviest na mesacne vykazy VZ zamestnanca, alebo zamestnavatela? A nasledne odvody celkove alebo ciastocne? Prip. uviest takyto pripad do 2 riadkov?
2) Ako vypocitat zo subezneho pracovneho pomeru vymeriavaci zaklad na vypocet nemocenskej davky?
3) Ako uviest subezny pracovny pomer do Evidencneho listu dochodkoveho poistenia?

Dakujem
Predpokladám, že ide o súbežné prac. pomery u 1 zamestnávateľa
Pre ZP sa oba uvádzajú spolu v jednom riadku a VZ zamestnanca=VZ zamestnávateľa, tam myslím nie je žiaden problém.
Pre SP :
1. uvádza sa v 2 riadkoch, uvádza sa VZ zamestnávateľa, odvody za zamestnanca už krátené (keď v súčte presiahol maximum)
2. z odvodov zamestnanca, a z RO daného z prac.pomeru
3. podľa mňa 2 ELDP
Lilith
21.08.06,13:46
Dakujem za rychlu odpoved Somijanka :-)

Ohladom ELDP - prave som to nasla na stranke SocPoist. Len 1 tlacivo a VZ v uhrne mesacne najviac v max.vyske.

http://www.socpoist.sk/index/index.php?ids=1384&idc=1715&lang=sk
Lilith
22.08.06,06:35
Dnes mi doslo vyjadrenie zo ZP Dovery ohladom tohto problemu:
- zamestnanec má uzatvorené pracovné pomery napr. u dvoch zamestnávateľov a mzda v úhrne u obidvoch zamestnávateľov presahuje maximálny vymeriavací základ. Každý zamestnávateľ je povinný odvádzať preddavky na poistné za zamestnanca osobitne - a to vo výške 14 % (10 % + 4 %) z vymeriavacieho základu, ktorým je najmenej minimálna mzda a najviac z vymeriavacieho základu, ktorým je trojnásobok priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve SR, teda najviac 14 % zo sumy 47.475,- Sk. Ak v úhrne preddavky presiahnu maximálny odvod, vznikne (pri ročnom zúčtovaní poistného) preplatok na poistnom, ktorý je zdravotná poisťovňa povinná vrátiť ( podľa ustanovenia § 19 ods. 12 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení ). Ak má zamestnanec uzatvorených niekoľko pracovných pomerov u jedného zamestnávateľa, zamestnávateľ postupuje podľa ustanovenia § 29b ods. 5 zákona č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení - príjmy sčíta a zo súčtu príjmov vykáže a odvedie preddavky na poistné (podľa ustanovenia § 29b ods.5, ak sa zamestnanec považuje za zamestnanca z viacerých dôvodov u jedného zamestnávateľa, posudzuje sa, akoby bol u tohto zamestnávateľa zamestnancom iba raz ).