Luboslan
11.12.18,07:20
V našom bytovom dome je sro , má aj meno na schránke. Vlastník bytu je aj vlastníkom sro. Na schôdzi vlastníkov bytov som sa dozvedel že neprispieva do spoločného fondu ako sro, len ako fyzická osoba. V tomto byte býva celá 4 člena rodina. Môžem sa nejak brániť tomu že neprispievajú do spoločného fondu. Je možnosť aj takúto sro skontrolovať najmä jej daňové priznanie. Aké povinnosti má sro ak má svoje sídlo v byte.
ivka70
11.12.18,06:30
Pokial nema v byte prevadzku a cast bytu vyclenenu na ucely tejto prevadzky, ma teda len sidlo sro v byte vlastnika, nema sro ziadny dovod prispievat do fondu oprav.
Ak by cast bytu bola vyclenena pre sro, bola by to zmena na katastri a spravca by tuto informaciu mal aj by podla nej postupoval.

Spolocenstvo vlastnikov nema ziadne opravnenie takuto sro kontrolovat, nieto este kontrolovat jej danove priznanie.
avalik
11.12.18,06:35
je sro vlastnikom bytu? ak nie, nema co prispievat do spolocneho fondu.
sidlo firmy, ak tam nie je zriadena aj prevadzka sluzi len na zverejnenie adresy.
tak ako nemas pravo kontrolovat danove priznania susedov, nemas pravo kontrolovat ani danove priznania firiem so sidlom vo vasom dome

to, ze vlastnik bytu je aj vlastnikom sro je bezpredmetne

do schranky moze prijimat kazdy postu akehokolvek subjektu
Luboslan
11.12.18,20:54
podľa môjho názoru oni svoju prevádzku v byte zatajujú, aby nemuseli platiť do spoločného fondu. predávajú kozmetiku. stále im tam chodia balíky. keď som ich na to upozorni tak povedali že oni prevádzku majú inde, len zabudli ,, povedať že kde, alebo lepšie povedané, nechceli sa k tomu vyjadriť, zahovárali to...,,,
Luboslan
11.12.18,21:00
áno sro je vlastníkom bytu. vo spoločnom fonde máme málo peňazí a potrebujeme dať na 2 bloky opraviť strechu a oni sú v tom podkrovnom byte. majú veľa požiadaviek ale málo zodpovednosti voči bytovému domu. keď som sa ozval začali ma upozorňovať nato či chcem mať problémy, lebo oni poznajú tých najlepších právnikov v okolí...to bolo v tedy ked som sa začal pýtať na ich s.r.o ktorú tam majú už vyše 4 rokov.
Luboslan
11.12.18,21:33
oni vo svojom byte nemajú nebytový priestor pre s. r.o, pretože ho vraj tam nepotrebujú.
spoločný fond je fond opráv. správca bytového domu vraj o ničom nevie, čo sa týka tej s.r.o, že čo tam vlastne robia.
my sme spojení ešte z jedným vchodom , máme spoločný fond opráv. oprava sa týka 4 podkrovných bytov. všade je podľa slov vlastníkov všetko ok, len v tej s.r.o vraj zo všadiaľ tečie a je havarijný stav v tom byte
Luboslan
11.12.18,21:43
oni tvrdia že vo svojom byte nebytové priestory nemajú.
spoločný fond je fond opráv.
my sme spojení ešte z jedným vchodom, a máme spoločný fond opráv. strechu potrebujeme vraj dať opraviť pretože je ,, v havarijnom stave,, týka sa to 4 podkrovných bytov. čo ja viem, zatiaľ je to všetko v tých 3 ok,len v tom kde je s.r.o, to vraj preteká zo všadiaľ.
chcú len navyšovať a navyšovať fond opráv, a chcú tam všetko možné, ako otepľovať, nové plastové okná, ale také čo by sa im hodili farbou ku dverám a podobne...
pretože oni na to majú nárok ako FO, ale ako PO nemajú žiadne povinnosti voči nám...
ZahradnikAmater
11.12.18,22:15
Najprv si treba ujasniť pojmy a dojmy, naformulovať svoje požiadavky, naštudovať práva a povinnosti, platné zákony, zistiť fakty a potom "kričať do tmy".
avalik
11.12.18,22:33
Lubosian, este raz ... kto je uvedeny v liste vlastnictva ako vlastnik bytu? sro alebo fyzicka osoba (ktora je zaroven aj spolocnikom sro)?
buchač
11.12.18,22:55
Nebytovým priestorom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu určené na iné účely ako na bývanie...

Spoločnými časťami domu sa na účely tohto zákona rozumejú časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť, najmä základy domu, strechy,...

...atď, etc. a iné
http://www.zakonypreludi.sk/zz/1993-182

Keby tu bol sito, tak ti to vysvetlí, že do rána by si mal čo študovať.
Ale v podstate sa v tých komentároch neskutočne mýliš.
Liptáčik
12.12.18,00:04
Byt je vo vlastníctve súkromných osôb, do FO prispievajú súkromné osoby. Keby bol byt vo vlastníctve právnickej osoby (sro), prispievala by právnická osoba. Miešaš hrušky s jablkami. Do fondu opráv prispieva majiteľ bytu
jslancik
12.12.18,06:01
Ľudia ako ty mi pekne dvíhajú tlak. Do ničoho sa nerozumejú, ale rýpu za každú cenu.
Do FO prispieva vlastník bytu. Podľa zadania otázky je to fyzická osoba, nie sro. Prispieva normálnym dielom ako ostatní. Sro nemá prečo prispievať do fondu.
Čo ma daňové priznanie firmy s vaším fondom opráv? Ty si kontroluj vlastné daňové priznanie...
Ech, pomaly začínam chytať maniere ako kolega buchač.
Luboslan
12.12.18,06:04
čiže mám tomu chápať podľa vysvetlenia, že ja ako FO som povinný prispieť do fondu opráv, kde moje peniaze aj ostanú, čo robia aj oni, avšak ako s.r.o firma v tom byte a ako majiteľ ktorý si tam sám sebe prenajíma priestory pre s.r.o si tie náklady dávajú do svojich daní, ktoré sa mi vracajú . čo prispejú do fondu opráv to si dávajú na náklady firmy ako s.r.o. pretože na to zistenie sa predsa nepríde, však kto by to kontroloval...,,
ja zisťujem že ako občan mám nedostatky v legislatíve , lebo som sa o to nezaujímal, no nepotreboval som to, ale zisťujem že veľa vecí na slovensku je možných a to vo všetkom...
avalik
12.12.18,06:20
odkial mas info, ze vlastnik bytu prenajima byt sro?
vicktor
12.12.18,08:55
Ocuj, clovece, na jednom mieste pises "vlastnik bytu je vlastnikom sro", inde "ano, sro je vlastnikom bytu" - tak ako?
Pokusy poradit za zvrhnu na posmesky, mozno aj osocovanie, admin to zamkne a nedozvies sa nic.
avalik
12.12.18,13:08
a čo, že im tam chodia balíky? aj ja mám sídlo svojej sro na adrese domu kde vlastním byt. aj mne chodia balíky, kuriér mi nosí zásielky ... ja si nosím šanóny s dokladmi od klientov a čo?

... v našom dome má sídlo niekoľko desiatok firiem - a nikto kvôli tomu nevyšetruje, či pod strechou, ktorú treba opraviť vlastník bytu nie je náhodou spoločník v sro či iný podnikateľ ...

ja pracujem cez internet a každému susedovi môže byť jedno či doma pozerám televízor, štrikujem, pracujem cez internet

žiadny zákon neprikazuje mať zriadenú prevádzkareň k živnosti - napr. predaj tovaru cez internet alebo podomový predaj ... iné by bolo ak by išlo o predajňu, kaviareň výrobňnu a pod. ... ak ale zákazníci do bytu nechodia, je jedno kde vykonávaná živnosť - či z obývačky, spálne, kaviarne, u milenky, v parku ...

to ti kole oči len sro? a čo ostatní podnikatelia - živnostníci FO, autori, umelci? tí ti nevadia? len konkrétne tento jeden sused, ktorý si dovolil založiť živnosť na predaj kozmetiky? že to robí oficiálne a nie ako iní MLM predajcovia?

skús si pozametať pred vlastným prahom, kým začneš upozorňovať na iných
Luboslan
12.12.18,13:36
Pozerám že som dal dobrú tému, lebo odoziev je tu dosť. A samé ty, a ty a ty..
Ja som potreboval radu, a pochopiť to a nie za zasmiať nad tým ze vy všetci tu máte s.r.o, lebo je to asi IN v dnešnej dobe a na seba predsa nič zle nepoviete.
tak jak tieto tu odpovede od vás tak isto sa aj oni správajú k nám v bytovom dome. U nás je tá s.r.o v bytovom dome len jedna, my všetci ostatní sme len FO.
Pochopenia máme dosť len to vysvetlenie a tá arogancia sa mi na Tom nepáči.
Ja len píšem to na čo by som chcel mať aj odpoveď, ale sluznu
bodliak
12.12.18,13:47
Tak ak chceš radu, tu ju máš: Nemaj veľké oči, tá sro na strechu neprispeje.
vicktor
12.12.18,14:25
Ak potrebujes radu, mal si napisat JASNE.
Ked si napisal mis-mas, take su aj odpovede.
Reaguj na avalik vcera pred polnocou a na mna dnes pred desiatou.
buchač
12.12.18,14:30
Ta díky Broňa....a vitaj v klube..;)
lubko6394
12.12.18,14:48
A to by mal podľa Teba prispievať do fondu 2x. 1 x ako fyzická osoba a 2 x ako sro ?
Danove priznanie máš napr. tuto:http://www.registeruz.sk/cruz-public/domain/accountingentity/search
avalik
12.12.18,14:50
v tom linku nie sú daňové priznania ;)
avalik
12.12.18,14:54
naco by odpovedal na otazky? hlavne, ze jemu je jasne, ze ta sro moze za to, ze nemaju na opravu strechy
lubko6394
13.12.18,06:53
Priznania priamo nie, ale z toho sa počítajú. Dane sa dajú zase tu: https://www.finstat.sk/
Aj tak sa mi zdá že nejde o problém ale o závisť.
Dáša_
13.12.18,06:59
Fond opráv sa platí od metra štvorcového a nie od počtu majiteľov, prípadne obyvateľov či užívateľov. A je zvyčajne jedno, či je majiteľom fyzická alebo právnická osoba.

Chceš naznačiť, že za metre štvorcové predmetného bytu neplatí nikto?

Alebo je tvoja predstava (nepodložená žiadnym zákonom), že by v tomto prípade malo byť platené dva krát? Alebo v inej čiastke?
Liptáčik
14.12.18,16:25
Skôr ako začneš niečo tvrdiť, daj si tú námahu a pozri si zákony (keď kvôli ničomu inému, tak kvôli vlastnej informovanosti) Ten, kto pracuje doma, si nemôže dávať žiadne náklady s tým súvisiace do daňového priznania. Keby to chcel urobiť, musel by mať vybavené vyňatie priestorov z bytového fondu a je to maximálne nepotrebné. Ako som písala, na katastrálnom úrade by vlastníkom bytu bola sro. Takže - opäť to známe: miešaš hrušky s jablkami.
sito
03.01.19,13:14
:D Juraj, nerob hurhaj. Už Mária Terézia hovorila, že každý sa musí naučiť počítať, písať a čítať. Luboslon sa naučil, no nevie pochopiť, čo si prečítal. Viac ľudí to tu napísalo, že sa platí do FPÚaO podľa m2 a je jedno či fyzická, alebo právnická osoba. Tie peniaze môžu z FPÚaO byť odčerpané len na základe faktúry. V žiadnom prípade na základe nejakého, alebo niečieho daňového priznania. Nuž čo? Má svoj a aj svoje chápanie, prečítaného. :);)