mirka2812
12.12.18,11:20
Bývalý priateľ má okradol o peniaze. Vzala som úver, ktorý sa mal hneď na to nevyplatit, čo sa samozrejme nestalo. Tahal zo mňa peniaze a dlhuje mi cez 7 000€. Mám dostatok dôkazov, že peniaze obdržal na svoj účet a spravy na WhatsApp. Všetko priznal, dostal odo mňa aj predzalobnu výzvu, ktorú nepodpísal, ale prevzal. Suhlasila som so splátkovým kalendárom, keďže celú sumu vyplatiť nema. No poslal mi raz celú splátku,ďalší mesiac len časť a tento už nič. V januári plánujem podať žalobu.
Bojím sa, že sa to bude ťahať roky, potrebujem vážne poradiť. Nemám peniaze na právnika, som rada, že mám dôkazy, výpisy z účtov, konverzácie, výzvy... Veľmi ma ťaží ten úver, som samoživiteľka, s dvoma deťmi. Ledva vyžijem.
Ďakujem za každú radu a pomoc!
buchač
12.12.18,10:26
Bojím sa, že sa to bude ťahať roky, potrebujem vážne poradiť.
Nemám peniaze na právnika
======================
Boj sa oprávnene...bude sa to ťahať fakt roky.
Niekedy ani exekútor nemá šancu nič vymôcť.

Peniaze na právnika nepotrebuješ.
Stačí podať trestné oznámenie za bezdôvodné obohatenie...na najbližšom oddelení PZ, alebo do podateľne príslušnej prokuratúry.
Doporučujem prokuratúru....
O zvyšok sa postará prokurátor...a dotyčný bude potrebovať právnika.
mirka2812
12.12.18,10:28
Prokuratúra mi nepomohla keďže sa mi vyhrážal že zverejní moje fotky. Podala som na neho trestné a zamietli ho. Uvažovala som o sprenevere, respektíve o neoprávnenom obohatení. Alebo netuším ako funguje platobný rozkaz.
Som zúfalá...
webik
12.12.18,10:55
Pravnik stoji od 59 euro na jeden ukon. Mala ste 7000 na to aby ste ich pozicala ale nemate do 60 az 120 eur? Ak je to tak, neoplati sa Vam to ani riešiť. Poplatky budu na sude, pravnikovi a stale nie je iste ze vybrate.
Ale aj tak zoberte vsetko co mate a najdite vo svojom meste pravnika, vacsina z nich sa na to aspon pozrie (zadarmo) a da Vam zakladnu radu ovela lepsiu ako ktorýkoľvek tu diskutujuci uzivatel. Riesil som uz par veci s pravnikmi a vacsina z nich (mozno vsetci) robi prvu konzultáciu zadarmo.

Nemozem si odpustit ale musim mat poznamku aj k tym fotkam. Som 17 rokov zenaty a napriek tomu nemame vlastne nahe fotky.
mirka2812
12.12.18,11:00
Ďakujem za váš názor.
Žaloba vyjde na 420€, v závislosti od sumy.
Pokiaľ ide o tie peniaze, bol to úver, ktorý mi schválili, keďže som pracujúci človek. Takže nie sú ani moje, ale banky a žiaľ ja to platím.
buchač
12.12.18,11:09
Riesil som uz par veci s pravnikmi a vacsina z nich (mozno vsetci) robi prvu konzultáciu zadarmo.
===================

Ja tiež !
...a preto si stojím za názorom, že stačí podať trestné oznámenie na trestný súd...nie občiansko - právny súd.
Absolútne nie je potrebný k tejto záležitosti právnik.

Ten komentár ohľadom toho, že prokurátor vec zamietol ?
Nuž neverím.

Právnici na nete ?
Bez urážky (lebo aj tu sa pohybujú) poviem iba jedno. Nie je advokát ako advokát...
Ja som konzultoval svoje záležitosti so sudcami, ktorí už niečo preskákali...
mirka2812
12.12.18,11:20
Vedeli by ste mi pomôcť a naviesť ma ako postupovať? Ďakujem.
Oliwa
12.12.18,14:03
Veď nech zverejní...
dmc
12.12.18,19:42
lenze tu ide o obciansko pravny spor. Vybavila si uver a peniaze pozicala - pozicane jej vsak dlznik nesplaca podla dohody. Na Trestny cin podovodu by si musel preukazat ze ten komu peniaze pozicala uz v tom case vedel ze peniaze nesplati a to mu ako preukazes ???? Ak na to dokazy ma.....hura do toho....... ja silne pochybujem ze to prokurator potlaci cez trestnu rovinu
dmc
12.12.18,19:50
precital si si definiciu neopravneneho obohatenia ?????? §226 TZ

(1) Kto na škodu cudzieho majetku seba alebo iného obohatí tým, že neoprávneným zásahom do technického alebo programového vybavenia počítača, automatu alebo iného podobného prístroja alebo technického zariadenia slúžiaceho na automatizované uskutočňovanie predaja tovaru, zmenu alebo výber peňazí alebo na poskytovanie platených výkonov, služieb, informácií či iných plnení dosiahne, že tovar, služby alebo informácie získa bez požadovanej úhrady alebo peniaze získa neoprávnene, a spôsobí tým na cudzom majetku malú škodu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

........

Kde tu chces naplnit znaky tohoto trestneho cinu ??????
buchač
12.12.18,20:30
Opravené na " bezdôvodné obohatenie ".
Mária27
12.12.18,20:45
draik
12.12.18,22:16
Podľa popisu to vyzerá na občianskoprávny spor na vydanie bezdôvodného obohatenia, nie na trestný čin, ani na TČ podvodu.
buchač
13.12.18,05:30
Každý prípad je iný...
Ale je jednoznačné to, že takýmto hajzlom je potrebné ísť po krku a to za každú cenu.
mirka2812
13.12.18,08:40
Rozumiem, ale tu zmluvu mi nepodpísal. Iba ju obdržal, takže nemôžem žiadať vydanie platobného rozkazu
mirka2812
13.12.18,08:44
Z toho, čo čítam teraz neviem, či skúsiť to ešte raz s tou políciou, keďže vtedy vyšetrovateľ neriešil podvod, iba vyhrážanie sa, alebo ísť s tým na súd a riešiť to takto. Za to, ako má oklamal a podviedol, by si zaslúžil basu.
dmc
13.12.18,09:14
Podla mojho nazoru ide o obciansky-pravny spor - teda obciansky sud. Neodpustim si ale poznamku ze si za to mozes z vejkej casti sama- tvojou naivitou - tym mozrejme nevylucujem ze by tvojho "byvaleho" najradsej nakopal do........(kazdy nech si doplni co chce)
mirka2812
13.12.18,09:26
Mám dôkazy k tomu, že má citovo vydieral, aby som tie peniaze dala. Čiže podľa správ robil všetko tak, aby som ten úver vzala a peniaze mu poslala. On mi ich mal behom dvoch dní vrátiť. A už sa neukázal.
Mária27
13.12.18,09:53
Zmluva nemusí byť písomná. Stačia doklady o zaslaní peňazí, o uznaní dlhu a o tom,že si ho na splatenie dlhu vyzvala. O splatenú časť sa dlh zmenšuje - všetko tam rozpíš a dokladuj.
mirka2812
13.12.18,10:55
To mi nemusíš vysvetľovať, veľmi dobre viem, čo som spôsobila, vyčítam si to deň čo deň.
mirka2812
13.12.18,20:17
Ako to funguje? Myslela som si, že musia byt podpisy na zmluve a tak si to môžem žiadať ako platobný prikaz.... všetko mám nachystané, na koho sa mám obrátiť?
Mária27
14.12.18,07:21
Podľa ustanovenia § 13 Civilného sporového poriadku Na konanie v prvej inštancii je miestne príslušný všeobecný súd žalovaného, ak nie je ustanovené inak. Pošli žalobu jeho okresnému súdu. Napíš, že zmluva o pôžičke (či opakovanej pôžičke) nebola písomná, prikladáš však dôkazy ...
mirka2812
14.12.18,07:46
Tak zmluva existuje, odsúhlasil ju, aj splátkový kalendár, len nepodpísal. Ale mám potvrdenie o prevzatí, ktoré som mu poslala do vlastných rúk. Tiež mám komunikáciu, kde priznáva dlh a slubuhe, že bude platiť a tiež mám všetky výpisy z účtov o Tom, že koľko peňazí obdržal. Skúsim poslať žalobu na ten okresný súd, neviem, či to prejde, ale bola by som rád, ak by bol vydaný platobný príkaz.
Mária27
14.12.18,07:49
Vždy treba urobiť prvý krok. Ak bude niečo chybné alebo chýbať, vyzvú ťa na doplnenie.
mirka2812
14.12.18,07:53
Naozaj som si myslela, že platobný príkaz je len keď mám overené zmluvy a dotyčný neplatí. Znamená to, že celú vec môže prevziať exekútor, alebo ako to pokračuje ďalej?
Mária27
14.12.18,15:50
Súd vydá platobný rozkaz, on môže dať odpor.
Ak nepodá odpor, je to exekučný titul.
Ak podá odpor, platobný rozkaz sa zruší a bude súdne pojednávanie, kde sa bude dokazovať.
mirka2812
14.12.18,15:52
Do koľkých dni môže podať odpor? Ďakujem
Mária27
14.12.18,16:35
Lehota na podanie odporu býva 15 dní,ale v novom poriadku to pri platobnom rozkaze presne uvedené nie je. Pozri zákon od § 265 tu https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2015/160/20181212