atomant
19.11.04,07:53
Dobry den,
ak mozete poradte mi prosim /aj po castiach/! Dakujem!

Od 2005 sa chystam podnikat v oblasti IT (na zivnostensky list). Mal by som nasledujuce otazky:
1. Trvaly pobyt mam zapisany inde, kde prevazne budem vykonavat cinnost /sedenie za PC/. Zapisanie prevadzkarne do ZL treba potvrdit najomnou zmluvou alebo potrvd. o vlastnictsve, ale asi ani jeden nebudem mat k dispozicii - kvoli zlozitej situacie okolo vlastncsva.

Otazka: Mam obavy ze ked si zivnost ohlasim len na moju trvalu adresu, tak mozem mat problem pri kontrole majetku. Na mysli mam napr. kancelarsky nabytok /alebo iny majetok/ umiestneny v spominanych arealoch.
Mozem dostat kontrolu majetku a mozem mat z takejto situacie problemy /Ak majetok nie je na mieste ohlasenia zivnosti./?
Pomohla by mi ak by som mal nahlaseny prechodny pobyt aj na tu inu adresu?
/ide o rodinny dom/

2 Ak by som prenajimal nejake priestory /rodinny dom, alebo jeho cast/ na zriadenie prevadzkarne, tak by bolo treba zaplatit vysiu dan za tuto nehnutelnost? Ak podnikat budem doma /trvaly pobyt/, treba zaplatit vysiu dan za dom?

3 Akym sposobom si mozem odpisat najviac vydavkov za auto /uz vlastnim/, ktore si budem pouzivat aj na osobne ucely?
Vlozenim do podnikania /po vedeni kilometrov/ si mozem odpisat naklady na prislusne km za PH + servis? Aku tarifu mozem spocitat na km?

4 Videl som v Zivnostenskom registri zapisne predmety podnikania 'Vyroba a oprava programov' a 'Vyroba a vyvoj vlastnych programov'. Je to legalne - kedze sa na nich stahuje Autorsky zakon? Mozem vyrobit SW na zakazku s tym ze Autorske pravo predam kupujucimu SW?

5 Daju sa nejak odpisat naklady na obcerstvenia v kancelarii /kava, minerlky, caj,.../?
Napr. aj sposobom ze si podem podnikat aj v oblasti maloobchod a velkoobchod v rozsahu volnych zivnosti?


6 Ak nejaky majetok odpisem mozem si to aj vybrat z podnikania - napr. predat alebo darovat, a potom by to uz neislo do uctovnictva?
juko
20.11.04,11:40
k bodu5/ tieto náklady nemôžeš dať do nákladov ovplyvňujúcich základ dane
k bodu 6/ odpísaný majetok ako FO si môžeš hocikedy vybrať z podnikania. Ak ho však predáš, musíš si predajnú cenu zahrnúť do daňového priznania ako príležitostný príjem.
bepo
20.11.04,16:18
k bodu3-ak veľa služobne jazdíš nezaraďuj do majetku-máš nárok na 6,20 Sk/ km + spotreba podľa technického preukazu pri zaplatenej cestnej dani.