Addama
14.12.18,06:45
Chcel by som sa spýtať, ako postupovať v prípade, že mám kamerový zíáznam, ako mi jedno indivídium dnes v noci vkorčilo na môj oplotený pozemok rodinného domu bez povolenia a spôsobil drobné škody.

Či to má význam riešiť na polícií, aj keď je škoda drobná alebo si to radšej vybaviť krčmovým spôsobom.

V ústave a v trestnom zákone som našiel toto. Už podľa vstupu na pozemok na vystavil votrelec tresnému činu, ak by som mohol použiť kamerový záznam na polícií.

Ustava, Članok 21
(1) Obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva.

Trestny zakon c 300/2005, paragraf 194:
(1) Kto neoprávnene vnikne do obydlia iného alebo tam neoprávnene zotrvá, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
(2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) závažnejším spôsobom konania,
b) prekonaním prekážky, ktorej účelom je zabrániť vniknutiu,
c) najmenej s dvoma osobami, alebo
d) z osobitného motívu.
(3) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 alebo 2
a) voči chránenej osobe, alebo
b) ako člen nebezpečného zoskupenia.
buchač
14.12.18,06:47
...a teraz chceš požehnanie na jedno alebo druhé riešenie ?
Ty sa rozhodni, každý rieši podľa svojho.

Nezabudni ale na jeden fakt...a dosť dôležitý fakt.
Nie každý je Kňažko....čo sa jemu prepieklo, iný by mal fest problémy.
Chápeme sa ?
sosak
14.12.18,07:07
Oplotený pozemok nie je obydlie, si trochu mimo....
misoft
14.12.18,08:44
Použil si z ústavy nesprávny článok (21) - skôr čl.20 ods.1.
To za prvé.
Za druhé - kto má právo vstúpiť na cudzí pozemok a v akých prípadoch - rieši Občiansky zákonník 40/1964: §6
"Ak hrozí neoprávnený zásah do práva bezprostredne, môže ten, kto je takto ohrozený, primeraným spôsobom zásah sám odvrátiť. "
§127 ods.3
"Vlastníci susediacich pozemkov sú povinní umožniť na nevyhnutnú dobu a v nevyhnutnej miere vstup na svoje pozemky, prípadne na stavby na nich stojace, pokiaľ to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie susediacich pozemkov a stavieb. Ak tým vznikne škoda na pozemku alebo na stavbe, je ten, kto škodu spôsobil, povinný ju nahradiť; tejto zodpovednosti sa nemôže zbaviť."
§128 ods.1
"Vlastník je povinný strpieť, aby v stave núdze alebo v naliehavom verejnom záujme bola na nevyhnutnú dobu v nevyhnutnej miere a za náhradu použitá jeho vec, ak účel nemožno dosiahnuť inak."
§417 ods.1
"Komu škoda hrozí, je povinný na jej odvrátenie zakročiť spôsobom primeraným okolnostiam ohrozenia."
Takže - ak nič z toho sa nekonalo - ten oný bol na tvojom pozemku neoprávnene a môžeš podať na polícii podnet na stíhanie pre neoprávnený vstup na cudzí pozemok + poškodzovanie cudzej veci.... ono sa mu to pekne zráta. Možno drobné poškodenie samostatne bude brané ako priestupok, ale v súbehu s vniknutím (neoprávneným) na cudzí pozemok sa to môže prekvalifikovať na prečin, alebo trestný čin.

Ovšem pozor: kamerový záznam nesmieš verejne zverejniť, môžeš ho poskytnúť polícii. Za ďalšie - aby tvoja kamera nezaberala verejný priestor.
A či máš oznam, že priestor je monitorovaný kamerovým systémom - darmo, že je to tvoj súkromný priestor, môže prísť k tebe (oficiálne) nejaká osoba a tá nemusí súhlasiť so záznamom o svojej osobe a toto by si musel odstrániť.
bodliak
14.12.18,08:46
Sosak: "Trestný čin je spáchaný v obydlí, ak je spáchaný v dome alebo byte iného alebo v iných priestoroch slúžiacich na bývanie vrátane priestorov a pozemkov k nim patriacich, ak sú ako súčasť obydlia uzavreté."
sosak
14.12.18,09:51
Addama
ako mi jedno indivídium dnes v noci vkorčilo na môj oplotený pozemok rodinného domu bez povolenia a spôsobil drobné škody.
----------------------------------------------------------------------------------
Susedské spory:https://www.porada.sk/t308945-susedov-plot-tieniaca-folia.html#post3038925
a to indivídium je pravdepodobne tvoj sused a robíte si naprieky jeden druhému. Použitím trestného zákona voči tvojmu susedovi si nijako nepomôžeš, len situáciu zhoršíš.
dmc
14.12.18,11:20
mimo ???? az tak nie.

(5) Trestný čin je spáchaný v obydlí, ak je spáchaný v dome alebo byte iného alebo v iných priestoroch slúžiacich na bývanie vrátane priestorov a pozemkov k nim patriacich, ak sú ako súčasť obydlia uzavreté.

zdroj: https://www.lewik.org/term/948/trestny-cin-a-sposoby-jeho-spachania-trestny-zakon-vyklad-pojmov/
jslancik
14.12.18,16:02
možno sa nejedná o jeho suseda, ale o iné "indivíduum" :D
sosak
15.12.18,10:59
Prvý si namontuje na dom kamery. Druhý si postaví vlastný plot do výšky, ktorú prvý neodsúhlasil a namontuje si neprehľadnú textíliu, aby mal súkromie a aby ho prvý sused nezaberal kamerami. Prvý si na vlastný plot druhého natiahne zo svojej strany tak isto neprehľadnú textíliu, na ktorú druhý pred rokom dal súhlas, ale po namontovaní druhý požiadal prvého, aby neprehľadnú textíliu dal dolu. Prvý tú textíliu dolu dať nechce, tak druhý prezlečený za indivídium tú textíliu pod rúškom tmy dal dolu a tým spáchal trestný čin, pretože vnikol do OBYDLIA prvého. A detektívka bude mať pokračovanie nabudúce. PS, je to len moja špekulácia, neberte to vážne.
jslancik
15.12.18,11:01
od reality to nebude mať ďaleko.