fayn
16.12.18,12:45
Zdravim, kupil som pouzitu suciastku na auto od FO a potom som ju dal na repas/renovaciu. Ked bol repas hotovy a chcel som ju uz pouzit zistil som ze je poskodena sposobom ktory sice skoro vobec nevidno ale aj tak je v podstate nepouzitena. Poskodenie bolo na 100% pred repasom. Fyzicky nie je mozne aby take poskodenie vzniklo pri repase + mi to potvrdil clovek ktory predavajuceho pozna. Predavajuci o tom vedel a samozrejme ma neupozornil.

Keby som nerobil ten repas tak jednoducho suciastku vratim a chcem spet peniaze ale co ked uz je suciastka upravena? Pricom ta chyba stale zostava, nebola pri repase odstranena. Pre predstavu kupa bola cca 300e a repas 400.

Suciastka sa da opravit do pouzitelneho stavu ale vyzaduje si to dalsie €, da sa nejako uplatnit nahrada skody voci predavajucemu s tym ze si uz vec necham?
Vdaka za rady
mareko
16.12.18,13:00
Súčiastku si si prevzal osobne alebo poštou?
fayn
16.12.18,13:26
osobne. predajca je z rovnakeho mesta ako ja
mareko
16.12.18,13:30
V takom pripade nemas narok na vratenie penazi. Tovar si si mohol prezriet, ze si to nevidel je iba tvoja chyba. Mal si moznost dobre si tovar poprezerat.
buchač
16.12.18,13:40
Zdravim, kupil som pouzitu suciastku na auto od FO a potom som ju dal na repas/renovaciu. Ked bol repas hotovy a chcel som ju uz pouzit...
Keby som nerobil ten repas tak jednoducho suciastku vratim a chcem spet peniaze ale co ked uz je suciastka upravena? Pricom ta chyba stale zostava, nebola pri repase odstranena.
===============
Zhrnutie :

- kúpil si súčiastku
- nevyskúšal si
- urobil si repas
- súčiastka nie je ok
- súčiastka je upravená

ALE ty chceš love nazad za niečo, na čom sa predajca nepodieľal ?
------------------------
To by sa dalo podstate aj inak.

- kúpiš auto, ktorého farba sa ti nepáči
- dáš nastriekať novú
- po ukončení práce ale výsledok nie je OK

Takže auto si chceš nechať, no od predajcu chceš náklady na prestriekanie auta ?


Hm...šikovníček si ty...ale narazíš na odpor.
Predajca by bol blbec, ak by ti dal nejaké odškodnenie.
fayn
16.12.18,14:10
samozrejme ze nechcem spet vsetky prachy za repas len to co by stala oprava.
fayn
16.12.18,14:16
Ale ved napr. auta sa vracaju casto a pritom sa prezeraju ovela dokladnejsie ako nejake suciastky.

a v OZ je toto:
Zodpovednosť za vady
§ 499

Kto prenechá inému vec za odplatu, zodpovedá za to, že vec v čase plnenia má vlastnosti výslovne vymienené alebo obvyklé, že ju možno použiť podľa povahy a účelu zmluvy alebo podľa toho, čo účastníci dojednali, a že vec nemá právne vady.
lujza.j
16.12.18,14:26
Hmmmm...Clovek co robil ten repas sa tomu venuje ako dlho....ze repasoval vadnu suciastku...
misoft
16.12.18,14:30
Predpoklad.... asi tri dni aj s cestou :D. Odborník by najskôr skontroloval stav a zaručene by zistil, že repas sa neoplatí, lebo je to už nerentabilné.
dmc
16.12.18,14:44
vies preukazat ze vada existovala pred kupou ? Vies preukazat ze ti o vade predajca nepovedal ? (Pisomnu zmouvu o kupe asi nemas). Ak si na suciastke robil dalsie upravy (repas) a podobne - na vratenie penazi mozes rovno zabudnut. Ked chces zaruku - kupuj novu suciastku so zarukou.
fayn
16.12.18,15:06
No ved to je dalsia vec, podla mna si to vsimol ale uz bolo neskoro tak radsej povedal ze si to nevsimol. Ale to neriesim, na 100% bola chyba uz pred tym
fayn
16.12.18,15:10
boli sme tam viaceri tak nvm ci sa daju svedkovia brat ako dokaz. Ako som pisal vyssie, nechcem vratenie penazi za repas+kupu len mensie odskodne za dodatocnu opravu.
mareko
16.12.18,15:22
Kupujúci, viacerí "svedkovia pri kúpe" ani odborník - repasár nezbadali, no predávajúci na 100 % vedel, že predáva vadnú súčiastku ;)
ivka70
16.12.18,15:22
Aki svedkovia, ked ani jeden na vadu neupozornil? Znamena to len to, ze ani jeden nevie preukazat vadu pri kupe. A tvoja smola, ze to po repase nevies preukazat ani ty.
Toto aj keby si mal pisomnu zmluvu, nevysudis.
jslancik
16.12.18,16:01
chlape, máš zvláštne predstavy o živote a spravodlivosti. čo tak trocha sebareflexie? na tvojom mieste by ma ani nenapadlo niečo riešiť.
súčiastku si osobne prevzal, určite si ju aj skontroloval (ak nie si úplný d e b i l). mal si so sebou aj kamarátov, očividne na okrasu.
očividne chyba nebola tak ľahko zistiteľná. a ty by si potreboval dokázať, že predávajúci ťa nielen presviedčal, že súčiastka je bez chyby, ale hlavne to, že o závade vedel a vedome ťa zavádzal. trúfaš si? opakujem, dokázať.
vrátenie auta z dôvodu chyby nie je také bežná vec, ako si asi myslíš. a dochádza k nemu hlavne vtedy, keď je predávajúci i d i o t a nepozná zákon. stačí, že v zmluve je klauzula "ako stojí a ako leží" a finito. ak aj nie je, stačí, že sa chyba prejaví nie okamžite po odchode a už to stratený prípad... ak by boli predávajúci rozumní a nechceli mať pokoj...
toľko k tvojej predstave o zákonoch v tejto oblasti. ty nemáš ani zmluvu ani nič. stačí, že predávajúci sa bude tváriť, že ťa nepozná (prípadne si nájde pár kamarátov, ktorí mu to potvrdia :D)
fayn
16.12.18,18:31
mareko - ano presne tak.
fayn
16.12.18,20:11
mas pravdu ze nedokazem nic resp to bude tvrdenie proti tvrdeniu. Aj ked fyzicky jednoducho nie je mozne aby som ja alebo niekto tu sucast tak poskodil vonku z auta. Ale tymto smerom sa natahovat s "organmi" by asi nepreslo.
A ver mi nikto tam nebol na okrasu, je to trochu vecsia suciastka ;)
Co sa tyka vracania aut u nas uplne bezne, ale samozrejme asi to nejde oficialnou cestou ale inymi metodami
fayn
16.12.18,20:15
:(
Chobot
17.12.18,09:48
Jednoducho si kúpil opotrebovanú súčiastku a teraz sa sťažuješ, že je príliš opotrebovaná.... Po nejakej oprave či úprave je ale použiteľná. Tak ju oprav a používaj.

Alebo sa nás nepýtaj a zavolaj rovno tomu, či to to predal. Uvidíš, ako sa k tomu postaví. My nevieme, ako zareaguje.

Inak ľudia sú strašne chamtiví (teraz nemyslím teba). Pri stavbe mi praskli jedny plastové dvere. Ja som si kúpil nové, tie staré sa mi nechcelo vyhadzovať, použiteľné boli, tak som dal inzerát, že ich darujem. Od polnoci, kedy som inzerát zadal do rána sa mi ozvali asi 4 záujemcovia. Dal som ich tomu, čo prvý povedal, že ich berie a hneď si pre ne príde. Jedna pani bola urazená, že veď ona sa na dvere pýtala skôr, len chcela vedieť nejaké detaily.

Keby som za tie dvere pýtal 10 €, tak ich asi nikto nekúpi, lebo boli poškodené.