ingia
17.12.18,10:18
Dobrý deň. Byt je v panelovom zateplenom dome. V byte sú 19 ročné plastové okná. V byte je vlhkosť v norme 45%, teplota v izbe 22 st.C. Vetrám otvorením okna dokorán na 5-10 minút. Veľa kvetov v byte nemám, či suším alebo nesuším prádlo, okno je viac či menej zarosené vždy. Niekedy je to tak veľmi, že voda z okien steká na parapet a odtiaľ na podlahu. Okná ráno "povysávam" a cez deň nie sú zarosené. Okná sa rosili aj keď sme nemali zateplený dom. Ako vidím z ulice, nikomu sa z okolia okná nerosia iba nám.Poraďte mi prosím čo mám ešte urobiť?
Terezia13
17.12.18,18:45
https://mojdom.zoznam.sk/cl/10053/1372152/Trapia-vas-zarosene-okna--Koho-je-to-vina-
z toho časť
Kvalitnými oknami proti kondenzácii

Pri výbere nových okien dajte prednosť kvalitným okenným rámom a zaskleniu s vyššou tepelnou izoláciou. Dvojsklá sú náchylnejšie ku kondenzácii ako trojsklá, ktoré majú výrazne vyššiu vnútornú povrchovú teplotu.
Pamätajte si, čím nižšia hodnota Uw (Uf, Ug), tým menšia pravdepodobnosť rizika rosenia okien. To isté platí pre použité komponenty ako dištančné rámčeky, medzisklený plyn atď. Najmä pre povrchovú teplotu skiel má veľký význam použitý dištančný rámik medzi sklami. Pri použití staršieho typu hliníkového rámčeka je povrchová teplota na styku rámu a zasklenia približne o 4 stupne nižšia ako v prípade použitia plastového dištančného rámčeka.
Všeobecne možno odporučiť okenné profily, ktoré umožňujú väčšiu hĺbku zasklenia. Štandardom je zapustenie skla okolo 15 mm, kvalitnejšie systémy počítajú so zapustením skla 20 až 25 mm. Systémy Prestige a Eforte od spoločnosti Inoutic majú hĺbku drážky na zasklení 25 mm, čo znamená, že sklo je osadené v hĺbke cca 20 mm, rozdiel tvorí tzv. dištančná podložka.
Ako sa teda zbaviť orosených okien? Základom sú kvalitné okná s kvalitným zasklením, ktoré budú zároveň aj odborne nainštalované. Ak sa aj napriek tomu kondenzácia objaví, už viete, že musíte zistiť príčinu. Postrážte si vlhkosť v interiéri a pravidelne a v dostatočnej miere vetrajte po celý rok. V takom prípade vás už zarosené okná trápiť nemusia.
pavol54
17.12.18,19:28
čo sa orosilo to nič?
bodliak
18.12.18,11:30
Netrepte sprostosti o vákuu, ani o rosení vo vákuu medzi sklami.
bodliak
18.12.18,13:23
10 % rozdiel v relatívnej vlhkosti spraví cca trojstupňový rozdiel v rosnom bode. Teda pri 40% relatívnej vlhkosti sa vám zarosia povrchy studené 6 °C, pri 50% rel.v. pri 9°C.

Ak má sklo na vnútornej strane menej, ako je rosný bod, pary kondenzujú.

Merajte relatívnu vlhkosť a teplotu v blízkosti okna, nie v knihovničke. V priestore okna je nižšia teplota, vyššia rel. vlhkosť, vyšší rosný bod. Možno aj 12 °C.
Ak Vám netesní vonkajší rám, studený vzduch vychladzuje vnútorné komory, sklo vedie chlad lepšie ako plast a rosí sa.
Takže to narezávanie tesnení berte radšej ako vtip a pri nových oknách ako návod na stratu záruky.
ingia
18.12.18,13:32
Ďakujem za odpovede. Dnes ráno pri 6 st.C bolo len do výšky 20 cm zarosené. Vetrám dostatočne, vlhkosť mi meria automat. po vyvetraní je v izbe len 30% vlhkosť. Podľa článku z webu Môj dom je norma vlhkosti medzi 30-70%, ideálna 40% a my máme 45%. Teplota 21,5 st. C je pre mňa na spálňu vyššia. Skúšala som vytiahnúť žalúziu, ale citeľne ide do izby cez okná chlad. Okno je už na dotyk veľmi chladné. V byte sme dvaja. Rosili sa nám okná aj keď sme nemali zateplený dom. Steny máme suché, nikde inde nie je žiadna vlhkosť. Zaujímavé je to, že susedia nevetrajú, sušia prádlo a nerosia sa im okná. Bude teda chyba v oknách?
Katy a R
18.12.18,14:55
tiež mám podobný problém v zime - už ma riadne s...rdia tie okná, dokonca aj vymenené už máme - vetráme riadne, že otvorím dokorán a niekoľkokrát aby sa vzduch vymenil
.. no a toto ma zaujalo cit "Vsetci rovnako odporucali VETRAT. Niektori dokonca poradili narezat gumicku tesnenia. " - že nakiehooného sme si vymieňali tie staré činžákové pobrehýbané okná, čo fučali??? - mali sme si ich nechať a basta (aj nervy,zdravie aj peniažky by boli ušetrené)
pavol54
18.12.18,15:21
boli to dvojsklá alebo dvojité sklá ? tam sa mení miesto rosného bodu a teploty na povrchu a t d
bodliak
18.12.18,16:35
1. A z čoho ? Kvapôčky skondenzovaného vákua ? Insitná fyzika...
2. Okná, kde by bolo medzi sklami vákuum, sa nevyrábajú.
ingia
19.12.18,13:27
Takže čo mám urobiť? Všetko čo mi radíte robím. Už len jedno, aby sa skončila zima a budem mať vystarané s "tečúcimi" oknami. Ďakujem za Vás čas a rady. Pekný deň