aktivka123
17.12.18,10:31
Dobrý deň, prebrala som účtovníctvo po jednej pani. SZČO bolo jeden rok v dosť veľkom mínuse- nakoľko stavali budovu - kaviareň. Pani všetky doklady (materiál) spočítala a zaúčtovala to ako dlhodobý majetok - malo sa to odpisovať postupne. DPH z materiálu bolo uplatnené. Majetok sa samozrejme neodpisoval, len bol zaevidovaný, nakoľko SZCO bol stále v mínuse. Teraz sa szčo rozhodol že ukončí živnosť a založí s.r.o.
No ale daný majetok nám tam visí. Má tam ešte bager - to viem že musíme vrátiť DPH z neodpísaného. Ale čo s touto budovou, resp tými ,,milion,,bločkami. Je tiež potrebné vypočítať z toho DPH a vrátiť? Ďakujem pekne.
Dáša_
17.12.18,09:45
ja osobne v takomto prípade, hlavne ak sa bude v činnosti pokračovať na sro a bude aj nehnuteľnosť používať uvažovala o predaji podniku - predaj FO na sro. V tom prípade by sa nemusela žiadna dph odvádzať a novozaložená sro by sa stala automaticky platiteľom dph. A tam by sa už pokračovalo v začatom diele.
aktivka123
17.12.18,09:55
To sa da? FO predat s.r.o.?
Myslite že by sa napísala zmluva popisal sa tam všetok dlhodobý majetok, (pohľadávky a záväzky sú vysporiadane).
Živnosť sa ukonči a pokračuje sa v s.r.o?
A mame tam taky miny problém. Či by ste mi vedeli poradiť aj nejakú fintu. Ide o to ze s.r.o to nebude môct zaplatiť na bu. Jednak taku hotovost nema a jednak, aby szco ma exekúciu, tak by to hned vsetko nestiahol exekútor.
Velmi pekne Vám dakujem za radu.
aktivka123
17.12.18,09:57
a ešte jedná vec ma zaujíma? Musí sa stať s.r.o. hned platcom dph?? S.r.o. uz je zalozena a uz na nu aj vykonávaju cinnost cca mesiac.
Nie je mi jasne ako to papierovo vsetko urobit. Aby to bolo spravne.
Dáša_
17.12.18,10:01
Volá sa to celé Zmluva o predaji podniku, definované v Obchodnom zákonníku - musí spĺňať všetky náležitosti.
Obávam sa však, že exekúcia to celé zamotá a len tak ľahko to nepojde. Nie je zablokované nakladanie s majetkom už teraz? Lebo toto by zaváňalo obchádzaním veriteľov
Dáša_
17.12.18,10:07
sro by sa stala platitelom dph zo zakona, kúpou podniku, ktorý je platiteľ.
aktivka123
17.12.18,10:08
Vidíte áno, myslím že to týmto spôsobom nebude možné.
Ciže jediná možnosť je asi len vrátiť tu DPH- čku alebo sucho udržiavať živnosť kým sa neodpíše majetok aj napriek tomu že szco bude v mínuse.
Lebo v podstate všetka činnosť už sa vykonáva na s.r.o.
aktivka123
17.12.18,10:24
Aha rozumiem, dakujem pekne.