IvetaH
17.12.18,11:13
Nejde mi to do hlavy, lebo podľa mňa nemôže mať odpočitateľnú položku zdravotného poistenia, ale ročné zúčtovanie ZP urobila pekne krásne a má preplatok - všetko vratku. Tak čítam a čítam, ale nikde som sa nedočítala, že konateľ poberajúci príjem na zmluvu o výkone funkcie môže mať odpočitateľnú.
Prosím vás, má alebo nemá nárok ak skutočne jeho jediný príjem je príjem ako štatutár pravidelný za výkon funkcie konateľa a to ešte vo výške 100 eur mesačne.
Ďakujem
Papierniková
17.12.18,12:41
Odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie si nemôžu uplatniť zamestnanci pracujúci na dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, živnostníci, osoby dosahujúce príjmy z podnikania alebo vykonávania inej samostatne zárobkovej činnosti, ale ani zamestnanci s odvodovou úľavou alebo konatelia vyplácajúci si odmenu konateľa za výkon funkcie.

Avšak v rámci ročného zúčtovania zdravotného poistenia zdravotná poisťovňa zohľadní skutočnú výšku dosiahnutých príjmov a preplatok poistného vráti.
Jana Motyčková
17.12.18,14:34
Nemôže mať nárok na OP, ak nemá PP a to ani v rzzp. Možno bol chybne vykazovaný vo výkaze preddavkov.