Jurašek
17.12.18,16:53
Zmluvu mám uz viac ako 6 rokov ( ale len o pár mesiacov - žiadne roky ), tak som bol rád že som sa oslobodil od ,,6 rokov v okovách stavebnej sporitelne,, a uz budem len priatel , ktory si bude svoje peniaze moct vybrat bez pokut a dokladov resp. dalej sporit - omyl.
Cerpal som zatial z 2 člankov a len potrebujem overit či som to spravne pochopil:
- pre moj prípad platí že :
- aj ja musím na 70€ ŠP poslat 2800€
- budem mat nárok na ŠP aj po 6 rokoch
- nebudem musiet dokladovat využitie po 6 rokoch ak požiadam o vyplatenie
- budu mi skumat príjem ??? Ako, ked nie som rezident SK a nepodavam DP
- može mi sporitelna len tak znížit urok po 6 rokoch? Bez suhlasu
Hadam všetko, zatial teda po týchto novinkach som rozhodnuty zrušit sporenie, to predpokladam že vzhladom k ŠP za 2018 možem urobit až v prvych dnoch roku 2019 a myslím že je potreba vyplnit určite tlačilo a podat žiadost - rychlost neviem odhadnut?! Vdaka
Katy a R
17.12.18,17:44
treba si pohľadať info na stránkach SS napr táto SS už má celkom dobre vysvetlené
https://www.wuestenrot.sk/sk/stavebne-sporenie/otazky-k-zmenam
a pozri prechodné ustanovenia zák 310/1992 Zb znenie účinné od 1.1.19

A ak už máš 6 ročnú zmluvu, môžeš zrušiť hocikedy bez dokladovania - aj hneď zajtra ☺ - ak chceš;)
Jurašek
17.12.18,19:49
Začnem od konca ....to samozrejme viem že zrušit možem, naražal som ale na toto ,,Po novom budete musieť vydokladovať účel použitia prostriedkov zo stavebného sporenia vždy, t. j. aj po 6 rokoch trvania zmluvy.,, píšu že to bude platit len pre nove zmluvy a len som chcel aby mi to niekto potvrdil a už som naštudoval a len som chcel prebrat ,,položku po položke,, ktoré som uviedol hore cez pomlčku, či to pre moj prípad platí a spravne to chápem.
Ked tak teda ešte už zvažujem len riešenie zrušit stavebne , vlastne lepšie je to stihnut do konca roka, pretoze tento rok som pozadovanu sumu uz vložil - narok na ŠP za 2018 vznikol a zbytočne to tahat do 2019 platit poplatok a aj tak neplanujem tam narvat 2800€ aby som dostal blbych 70€ aj to len pod podmienkou splnenia nezmyslov.
P.S: jedna sa o PSS.sk
Katy a R
17.12.18,20:08
zbytočne to naťahovať, ak už nechceš vkladať .. mohol si aj hneď po tých 6tich rokoch ?
- mne vyplatili tento mesiac za 8 dní od podpisu - v PSSke (ku koncu roka je vždy "nával" .. tak to môže byť dlhšie??)
Jurašek
17.12.18,20:18
zijem v zahraničí a kazdy rok o tomto čase si len zvyknem skontrolovat zmeny aby som vedel kolko tam zase v novom roku poslat a tento rok to vyšlo práve na dnes a to čo som sa dnes dočítal ma uplne rozsekalo, inak plán bol pokračovat v sporení , za týchto podmienok ale určite nie. Cital som ze maju na to 30dní ale aj PSS to zvláda do 10dní, musím ale osobne navštivit pobočku to je problém a neviem ake doklady musím predkladat, pretože fyzicky original zmluvy nemam - takže doklad totožnosti plus ten formulár? Bude to stačít? dík
Katy a R
17.12.18,20:19
áno - stačí ti OP:) - resp pas☺ (a číslo účtu, kam ti majú poslať peniaze;)). Žiadosť ti rovno vytlačia - v hociktorej pobočke (alebo si dohodni stretko - na stránke PSS). A prečítaj link do konca!
Jurašek
17.12.18,20:25
no ešte to overim, ale aspon 1 dobra správa - teraz sa len dostat na SK - ešte teda 1 vec ma ako fakt zaujíma a nedočítal som sa ako chcu lustrovat ludí ktorý pracuju v zahranici a nepodavaju DP na Slovensku, vlastne nekazit si Vianoce by som tam 1 januara poslal 2800€ a hned vybral - vznikol by mi narok na ŠP - otazka je ale DOSTAL BY SOM JU? To Slovensko je fakt krajina za TREST
Jurašek
18.12.18,15:41
Co s linkom na konci?
Tak doplním, odpoved z PSS zodpovedala moju otazku až na poslednu ,,ako budu lustrovat človeka bez TB na Slovensku ( nerezidenta ) bez povinnosti podavat DP,, odpoved 18.12 NEVIEME, proste joke v krajine kde je všetko ,,zadarmo,, a tak budme radi že tam žit nemusíme, houk
Chobot
18.12.18,15:45
Však v tých FAQ to je napísané. Ľudí s príjmom v zahraničí si MF nevie overiť, koľko zarábajú, preto budú mať nárok na ŠP automaticky.

Posledná veta na tej stránke:

"Príjem sa preveruje len v prípade fyzických osôb. Nárok na ŠP budú mať vždy: právnické osoby, pracujúci v zahraničí a deti."
Jurašek
18.12.18,15:55
sorry teraz to len vidím , ale to je fakt dost divná veta, človek pracujuci v zahraničí nie je fyzicka osoba? A to vyvoláva len viac otázok, takze si poistovna v nejakej štátnej databáze najde človeka a ak platí dane odvody alebo neviem berie socku - tak ten bude dokladovat resp. poistovna rozhodne ze zaraba dost ,,málo,, aby ŠP dostal a u človeka ktorého nenajdu toho budu brat ako že pracuje v zahraničí a nemaju kontrolu? Vychadzal som z člankov a odpovede zo sporitelne a tam píšu že nevedia?!
p.s: no ale vlastne ŠP dáva štát tak to ide mimo sporitelnu tak asi ano.To bude ale bordel v tom, tipujem
Katy a R
18.12.18,16:21
neviem načo takto špiritizuješ - pravidlá sú dané, aj ako a koho overia ... je len na tebe, či budeš/nebudeš využívať "nepodarené" produkty bánk a št prémiu "krajiny za TREST".;) Veď si zriaď v írsku, keď to tam majú také vynikajúce;). Ja takú možnosť ako ty nemám, tak som si veru znova teraz ešte dala ...
a len pre aktuálne info k dobe vyplatenia pri skončení - vo štvrtok podpísaná druhá žiadosťv PSSke - dnes sú na účte
Chobot
18.12.18,16:21
Prvá veta hovorí o tom, že preverujú sa len fyzické osoby. Právnické osoby sa nepreverujú.

Z tých preverovaných FO budú mať nárok ľudia zarábajúci v zahraničí stále. Takisto deti. A logicky právnické osoby, lebo tie sa nepreverujú.

Takže ten odsek nie je až tak nelogický.