dede81
17.12.18,20:55
Zdravím.Viete mi poradiť,už dlhšiu dobu mi tečie voda z pretlakoveho ventilu teplej vody.mám aj 5l expanzku bojler je 80l.Mám aj nadmernú spotrebu vody.Akú životnosť má taký ventil?Ďakujem
Chobot
17.12.18,22:43
Aj ja mám bojler 300 l, expanzku cca 5 litrov a pretlakový ventil tiež občas "vypustí." Mne to odteká rovno do odpadu cez sifón v podlahe.
buchač
18.12.18,07:51
Príslušné zariadenie sa používa v potrubiach na zabránenie vzniku núdzových situácií a na nastavenie tlaku v pracovných systémoch. Tlak v potrubí sa môže v priebehu prevádzky zvýšiť nad normálny kvôli teplotným rozdielom alebo zvýšenému vybitiu počas prevádzky čerpadla. V takýchto prípadoch spĺňa prepúšťací ventil svoju hlavnú funkciu - odstraňuje prebytok, normalizuje svoj index v kúrení, kohútiku alebo iných systémoch.
Konštrukcia je vybavená mechanizmom predpätného ventilu typu pružiny. Hlavným pracovným prvkom tejto jednotky je tesne stlačená pružina. Jeho sila zablokuje zariadenie a bráni pracovnému médiu prechádzať cez pretlakový odvzdušňovací ventil v opačnom smere. Reakčný tlak sa nastaví s prihliadnutím na kompresný výkon pružiny. Tento parameter je možné nastaviť pomocou špeciálnej skrutky, ktorá je vybavená všetkými tlakovými ventilmi pre ohrievač vody a ich analógmi.

Životnosť je od jednej hodiny až po desiatky rokov.
bodliak
18.12.18,11:43
U týchto "moderných" vymožeností je to bohužiaľ bežný jav kvôli spätnému ventilu na vstupe. Buď vyradíte spätný ventil, alebo pridáte redukčný ventil - ale to zase budete mať problém s pákovými batériami a termozmiešavačmi. Expanzka nepokryje rozdiel medzi bežným tlakom a hranicou bezpečnostného prepúšťania.
mr.dred
22.12.18,21:39
Možné príčiny:
V expanzke nemáš protitlak vzduchu - odmerať, prípadne dofúkať na príslušný prevádzkový tlak. V prípade, ak ti vyfrkne voda cez vzduchový ventil je poškodený gumený vak vo vnútri. Dá sa to niekedy zalepiť ako duša na aute, záleží na mieste poškodenia, alebo vymeniť.
Vadný pretlakový ventil - otvára pri nižšom tlaku - vymeniť
Vysoký tlak vstupnej vody - vložiť do systému redukčný ventil
mr.dred
23.12.18,00:18
"Expanzka nepokryje rozdiel medzi bežným tlakom...atď" Na to je projektant (alebo znalá-skúsená osoba napr.dobrý kúrenár,vodoinštalatér), aby to správne navrhol/prepočítal.Hlavne veľkosť expanzomatu v závislosti na objeme ohrievaného média,jeho prevádzkového tlaku a teploty.
Expanzomat je tam hlavne preto,aby sa zvýšený objem kvapaliny vzniknutý ohrevom mal kde dočasne "uskladniť" a nevytiekol do odpadu a nárast tlaku bol iba v určitých medziach. Na tento objem a podmienky musí byť dimenzovaný.
P. Chobot píše, že má na 300L bojleri 5L expanzku.... je to málo (dede81 má 80L na 5L... to musí stačiť). Pokiaľ má prevádzkový - vstupný tlak blízko tomu bezpečnostnému pretlakovému, Bude mu to pri malom expanzomate prepúšťať vždy. To by chcelo aspoň 10 - 15 L. O možných príčinách u dede81 som už písal vyššie.
Vyradenie spätného ventilu je síce riešenie, ale je to neprípustné - opýtaj sa u vodárov. Vezmi si stav, že by to urobili všetci...čo by to robilo s tlakom v hl. rozvode.
A ten "problém s pákovými batériami a termozmiešavačmi" To má byť akože aký ? Veď redukčný ventil sa montuje v hl. prívode, hneď za hodinami. Tlak v studenej aj teplej vode je vtedy rovnaký.
Taký problém môže vzniknúť niekde v paneláku,bytovke, kde sú prívody zvlášť na teplú a studenú a tlaky nie sú rovnaké.
bodliak
23.12.18,21:29
Netrep, spätné ventily pred pár rokmi na bojleroch vôbec neboli a nič sa nestalo. Zasiahnuť do hlavného rozvodu je náročnejšie, ako zaradiť redukčný pred bojler. Keď nevieš, aké problémy spôsobí rozdielny tlak teplej a studenej, tak ti asi chýba prax.
mr.dred
24.12.18,08:41
Trepeš ty....spätný ventil bol súčasťou poišťáka k bojleru už niekoľko desaťročí (ja si pamätám min.45 rokov ... ty zrejme toľko ani nemáš)
Najčastejšie vtedy dostupné prevedenie bolo podobné tomuto - https://uloz.to/!ng4lu5WrGQOL/poistny-ventil-so-spatnou-klapkou-jpg
afrikánka
24.12.18,09:18
...mr.dred má pravdu, spätný ventil bol súčasťou poistného ventilu. Stačí?
Pekné Vianoce chalani
mr.dred
24.12.18,10:02
afrikánka vďaka za podporu :-)
Presne tak, bavíme sa tu o bojleri a nie o nejakom kuchynskom zásobníčku na ohrev vody namontovanom na (pod) vod.batériu.
Ale aj tak sa na nich nehnevám - bodliak=sender .. veď majú tiež vianoce :-))
bodliak
24.12.18,11:06
Hahaha, no tak si kupujte a montujte kurvítka dobrovoľne, dajte si dve pod stromček. Veselé vianoce a vytopený nový rok.
mr.dred
24.12.18,11:47
Tvoj výsmech je neopodstatnený a trápny.
Zrejme ani nemáš šajnu, ako to celé funguje.Škoda mlčať.
afrikánka
24.12.18,11:48
...bodliačik, prečo by som kupovala, mám ich v kotolni už 30 rokov!
Prajem ti krásne Vianoce, veselého Silvestra a veľa pohody počas celého roku 2019