Pejak
18.12.18,09:19
Zdravím všetkých v tomto predvianočnom čase, vrátim sa ku viackrát opakovanej téme odmeňovania práce vo sviatok – pretrvávajú rôzne výklady na internete, ale aj rozdielne prístupy v podnikoch, kde sú zamestnanci odmeňovaní mesačnou mzdou.

Príklad : Zamestnanci sú odmeňovaní mesačnou mzdou, sviatky pripadajúce na pondelok až piatok sú považované za odpracované, platené priemernou mzdou a zarátané do mesačného pracovného fondu. Pre zjednodušenie je ich priemerná hodinová mzda 10 €, príplatok za odpracovaný sviatok 100% (min. 50% do mája 2018), príplatok za sobotu 1 €/hod, príplatok za nadčas 25%, denná pracovná doba je 7,5 hod (po odrátaní obedňajšej prestávky).
Nastane situácia, že jeden zamestnanec č.1 musí prísť na 6,5 hodiny (z toho je 30 min na obed) do práce v piatok 25.12. a druhý č. 2 na 6,5 hodiny v sobotu 26.12., kolega č.3 zostane počas oboch sviatkov doma.
Na základe odpovedí odborníkov mi vychádza, že jednotliví zamestnanci za tieto dva sviatky dostanú mzdu:
Č.1 : 6 x 10 x 2 + 1,5 x 10 = 135,- EUR
Č.2 : 7,5 x 10 + 6 x 10 x 2,25 + 6 = 216,- EUR
Č.3 : 7,5 x 10 = 75,- EUR

Výklad príslušných paragrafov ZP vedúci k takémuto „sociálne/trhovo“ neproporčnému mzdovému ohodnoteniu zamestnancov je pre mňa neekonóma nesprávny.
Č.1 odvedie v porovnaní s č.3 takú istú prácu navyše ako č.2, a preto by mala byť taktiež považovaná za prácu nadčas, s ponechaním preplatenia sviatka ako v prípadoch č.2 a č.3 a zdôrazňujem, že pri takomto výklade ZP do mája 2018 mohol byť rozdiel medzi č.1 a č.3 iba 30 € (ako keby č.1 pracoval za polovičnú mzdu). Nie je č.1 diskriminovaný oproti kolegom č. 2 a č.3? A to sú ešte zamestnanci s oveľa nižšou alebo naopak s oveľa vyššou priemernou hodinovou mzdou. Ako by ich motivovalo nariadenie vedúceho ísť do práce uprostred vianočných sviatkov?

Myslím si, že podľa tvorcov ZP je v § 122 potrebné takýto sviatok u zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou považovať za deň jeho nepretržitého odpočinku v týždni (ZP, § 94 ods. 1), veď ho má zaplatený. Preplatený sviatok, ktorý je súčasťou mesačného pracovného fondu, pripadajúci napr. na piatok, nie je jeho obvyklým pracovným dňom, môže ním byť napr. u pracovníka, ktorému pripadla na tento deň zmena. Keďže zamestnávateľ má neodkladnú alebo zvýšenú potrebu práce vo sviatok alebo počas víkendu, ide o výkon práce nadčas. Alebo skutočne môže zamestnancovi zrušiť preplatenie sviatku a napr. zamestnancovi č. 1, na rozdiel od č.2, nevykazovať väčší počet odpracovaných hodín ako u č.3?
Prosím o argumenty a referencie pre potvrdenie alebo opravenie uvedeného príkladu, resp. mojej neodborne formulovanej úvahy, možno niekto dostane chuť reagovať na tento rozsiahlejší príspevok, či ešte v tomto alebo v novom roku. Príjemné sviatky všetkým.
ivka70
18.12.18,08:37
Tvoje uvahy su mylne hned na zaciatku.
Ak ma niekto totiz pracovat a nepracuje preto, ze je sviatok, neznamena to, ze keby pracoval, tak ide o nadcas. Tym, ze na dany den pripadne sviatok sa zmena v ziadnom pripade nemeni na nadcasovu.

Cize pri sviatku pripadajuceho na obvykly pracovny den zamestnanca su len 2 moznosti:
1. pracuje -- a ma narok na mzdu a priplatok za pracu vo sviatok
2. nepracuje, lebo je sviatok - a ma narok na nahradu mzdy za sviatok (co u mesacne odmenovaneho moze byt sucast mesacnej mzdy)

Nadcas by pripadal do uvahy len v pripade, ze by cez sviatok odpracoval viac hodin ak oje jeho bezna zmena v ten den, cize nadcasom by mohol mat preplatene len tie hodiny navyse (ako keby mal nadcas v bezny pracovny den, napr. 8 hodin bez nadcasu + 2 hodiny nadcas).
Pejak
19.12.18,10:05
Ďakujem za pohotovú reakciu, potreboval by som však aj relevantné referencie. Ak môžem z Tvojej odpovede usudzovať, že mzdy jednotlivých pracovníkov v uvedenom Príklade sú vypočítané správne, potom sa pýtam na racionálne dôvody tak rozdielneho odmeňovania napr. č.1 a č.2. Ak mi to niekto nevysvetlí, naďalej si budem myslieť, že je všeobecne zaužívaný chybný výklad príslušných paragrafov ZP alebo je chybné ich samotné znenie a v takom prípade budem odporúčať použiť ZP, § 96, Pracovná pohotovosť, ods. 6 : „Čas, keď zamestnanec počas pracovnej pohotovosti vykonáva prácu, je aktívna časť pracovnej pohotovosti, ktorá sa považuje za prácu nadčas“. Tento paragraf sa v praxi často nevyužíva, napriek tomu, že v mnohých prípadoch ide aj o nevyhnutnú prácu, u ktorej čas výkonu nie je možné pevne stanoviť, prípadne sa presúva, nakoľko je závislý od ďalších okolností. Pohotovosť je však obmedzená na osem hodín v týždni, to by však na prácu v jeden sviatok stačilo.
V uvedenom príklade som mal asi zdôrazniť, že prácu vo sviatok nariadil zamestnávateľ (ZP, § 97 Práca nadčas, (5) "Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť alebo dohodnúť so zamestnancom len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, ...") - zamestnanec nemal ísť do práce, mal deň nepretržitého odpočinku, navyše započítaný do mesačného pracovného fondu, a preto aj zaplatený, nedostáva náhradu mzdy (§ 122, ods. 3, ZP). Ešte doplním otázku k príkladu – bude na výplatnej páske u č.1 uvedených 1,5 hod preplateného sviatku?
ivka70
19.12.18,10:11
Vela pises a sam sa v tom potom zamotavas.
ak stale dookola budes pouzivat jeden a ten isty argument, neda sa na to reagovat.
A este do toho pripleties pohotovost, co uz vobec s tymto nesuvisi.
To, ze by neslo o standardny pracovny cas, ale o nariadeny nadcas vo sviatok, si predtym nikde neuviedol.
Reakcia bola na to, ze si mylne vysvetlujes, ze prca vo sviatok, ktory pripadne na standardny pracovny den zamestnanca, je nadcasom.
1,5 hodiny bude normalne nahrada mzdy za sviatok, ak nejde o zamestnanca odmenovaneho mesacnou mzdiu ,ten to ma v tej mzde.
veronikasad
19.12.18,13:42
Preco je sviatok plateny priemernym zarobkom? Mate tak dohodnuté v KZ alebo PZ?
Pejak
20.12.18,09:24
Uviedol som to v príklade a snažím sa získať referenciami podložené vysvetlenie ako by to malo byť.
veronikasad
20.12.18,09:53
Bez doplnenia sa neda odpovedat. Pri mesacnej mzde je sviatok súčasťou mesacnej mzdy, pokial nie je dohodnute inak.
Pejak
20.12.18,19:50
... táto téma sa týka iba mesačného odmeňovania – na Porade bola v minulosti viackrát diskutovaná, čo svedčí o tom, že nie je jednoduchá. Ja sa snažím (preto sa možno opakujem) získať vysvetlenie podložené referenciami, nestačia mi strohé konštatovania - tie sú pri mojej následnej argumentácii nepoužiteľné, vnímajú ich len na úrovni rôznych domnienok. Pri mesačnom odmeňovaní sa zamotávajú aj mzdári – niektorí v mnou uvedenom Príklade prácu zamestnanca č. 1 považujú za nadčas a súčasne mu ponechajú sviatok ako súčasť mesačného pracovného fondu (FPD) preplatený, ďalší postupujú podľa uvedeného Príkladu, pričom napr. na výplatnej páske uvedú 7,5 hod za platený sviatok, čiže celý sviatok akoby zostal súčasťou FPD a je zaplatený priemernou mzdou a k tomu do mzdy zarátajú sviatočný príplatok za 6 hod.
Pejak
20.12.18,20:28
... táto téma sa týka iba mesačného odmeňovania – na Porade bola v minulosti viackrát diskutovaná, čo svedčí o tom, že nie je jednoduchá. Ja sa snažím (preto sa možno opakujem) získať vysvetlenie podložené referenciami, nestačia mi strohé konštatovania, potom sú na úrovni rôznych domnienok. Pri mesačnom odmeňovaní sa zamotávajú aj mzdári – niektorí v mnou uvedenom Príklade prácu zamestnanca č. 1 považujú za nadčas a súčasne mu ponechajú sviatok ako súčasť mesačného pracovného fondu (FPD) preplatený, ďalší postupujú podľa uvedeného Príkladu, pričom napr. na výplatnej páske uvedú 7,5 hod za platený sviatok, čiže celý sviatok akoby zostal súčasťou FPD a je zaplatený priemernou mzdou a k tomu do mzdy zarátajú sviatočný príplatok za 6 hod.
veronikasad
20.12.18,20:31
Nemusíš duplovať komentár. Nedoplnil si, či zamestnanci maju sviatok ako súčasť mesačnej mzdy, alebo máte v KZ alebo internom predpise dohodnuté, že bude platený priemerkou.
veronikasad
20.12.18,20:34
Pri mesačnej mzde - ak je platený priemerkou, patrí zamestnancovi náhrada vo výške priemerneho zárobku, ale súčasne musíš z mesačnej mzdy odpočítať pomernú časť mzdy, teda to čo v príkladoch uvádzaš, nie je celé nad rámec mesačnej mzdy.