Jana103
19.12.18,09:34
Zamestnanec, ktorý by inak vo sviatok nepracoval kvôli sviatku, sa vo sviatok vracal z pracovnej cesty domov, t.j. iba cestoval, nepracoval. Má prosím nárok na príplatok za prácu vo sviatok?
Ďakujem pekne
avalik
19.12.18,08:47
nemá, mozete ale postupovat podla § 96b Zakonnika prace - nahrada za stratu casu
Mila123
19.12.18,08:47
sama píšeš, že nepracoval, teda nemá žiaden príplatok za prácu vo sviatok, oba náhrady podľa zákona o CN
Jana103
19.12.18,08:50
ok, ďakujem pekne, iba som si to chcela overiť
ivka70
19.12.18,09:59
Podla mna ma.

Podľa § 37 zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách sa čas, ktorý na pracovnej ceste spadá do pracovnej doby zamestnanca, strávený bez jeho zavinenia inak, ako plnením pracovných úloh, považuje za výkon práce.

On cestoval, nijako nezavinil, ze nepracoval, teda to cestovanie sa v takomto pripade povazuje za vykon prace.
Max mu zapocitas tolko, kolko by v dany den odpracoval (napr. 8 hod.), keby pracoval.

Zamestnanec ma za tento cas narok na mzdu a priplatok za pracu vo sviatok.
Narok na nahradu mzdy za sviatok mu za tie hodiny neprinalezi.

Je to upkne rovnaka situacia, keby cestoval v pracovny den (a nic ine ak ocestovanie by v ten den nerobil). Pracovny cas sa mu v takom pripade pocita.
ivka70
19.12.18,10:00
to nie je pravda, lebo paragraf 37 zakona o CN ....
Chobot
19.12.18,11:21
Podľa mňa si zle vysvetľuješ dané ustanovenie zákona. Zákon v tomto ustanovení rieši iba čas, ktorý je riadnym pracovným časom zamestnanca. Aby sa nestalo, že príklad:

Zamestnanec má pracovný čas od 8:00 do 16:30. Ráno ho vedúci vyšle na PC do iného mesta. Na PC nastúpi o 8:00, cestovať bude 2 hodiny, potom bude vykonávať prácu 4,5 hodiny a zase bude cestovať 2 hodiny. Do firmy sa vráti o 16:30 a ukončí cestu. Keby nebolo to ustanovenie, tak jeho výkon práce by bol v daný deň iba 4,5 hodiny. Preto z dôvodu, že on nezavinil, že 4 hodiny z pracovného času cestoval, tak sa mu tie 4 hodiny uznávajú ako riadny výkon práce. Lebo zasahovali do jeho riadneho pracovného času.

Ak ale čas strávený cestou nespadá do pracovného času, tak zákon neprikazuje tento čas považovať za čas strávený výkonom práce. Za tento čas patrí iba náhrada stravného, ale nie mzda alebo náhradné voľno.
ivka70
19.12.18,11:27
Podla mna si ho vysvetlujem dobre, presne tak isto ako ty.
Keby sa takto cely den vracal z pracovnej cesty pracovnik v pracovny den, tak by sa mu do pracovneho casu ratalo 8:00 - 16:30, aj keby len cestoval.
A v pripade sviatku , ktory pripadne na jeho pracovny den, je to to iste.
Jednoducho ten cas je odpracovany a nema mat nahradu mzdy za sviatok, lebo nepracoval, lebo bol sviatok, ale ma sa mu pocitat vykon prace, max. 8:00-16:30 (ako v tvojom pripade)

Jediny problem v tomto pripade je, ze vsetci povazujete sviatok za jeho nepracovny den, co ale nie je pravda. To by platilo, keby sa z pracovne cesty vracal napr. v sobotu. Vo sviatok pripadajuci na jeho obvykly pracovny den je cestovanie vykonom prace.

Alebo ako by si posudzoval vykon prace, keby cestoval cely den v piatok (a nebol by to sviatok)?
Jana103
19.12.18,12:06
keď sa nad tým zamyslím ešte raz, tak to, čo písala ivka70 tak mi dáva viac zmysel a opravila som to podľa nej...keby nebol sviatok, tak by to bol jeho normálny pracovný deň, takže som mu príplatok za sviatok dala..nie za celú cestu, iba za tú, čo spadala do jeho pracovného času, t.j. 8 hodín