slavka_15
20.12.18,02:37
Zdravím, mám 15 rokov chodím do 8. ročníka na základnej škole. V 6tej triede sa mi podarilo prepadnúť, nebolo to ale mojimi nevedomosťami, bolo to stresom z jednej pani učiteľky, ktorá ma šikanovala a následne po prepadnutí ma aj pekne vysmiala.. Chcela by som sa ale opýtať, či náhodou niekto nemáte skúsenosť s odchodom z 8. Ročníka na ZŠ a následným dokončením 9. Ročníka na škole cez prázdniny. Mala som tú možnosť sa rozprávať s pani kurátorkou ktorá mi tento spôsob navrhla aby som nemusela naďalej byť na ZŠ. (Týmto rokom budem mať odchodených 9 rokov a v marci dovŕšim 16 rokov. ) Lenže naskytol sa takýto problém.. na škole máme výchovnú poradkyňu ktorá má takéto veci riešiť, boli sme za ňou aj s mojou maminou a povedala nám, že sa na to pozrie a obvolá všetky SŠ ( v tomto prípade SZŠ,a SSPŠ ) a dá nám vedieť. Pani výchovná poradkyňa prišla za mnou asi tak o dva dni po stretnutí a povedala že bohužiaľ sa to nedá spraviť, že sa vlastne nedá odísť z 8. Ročníka na SŠ aj s dokončením 9. Ročníka externým spôsobom .. že na našej škole sa to ani nerobí niečo také. Lenže pani výchovná poradkyňa má so mnou už nejaký ten čas problém a neustále po mne zazerá alebo sa ku mne chová arogantne.. povedala že ma nepripustia k tým skúškam a že potrebujem povolenie od školy aby som mohla odísť a že to mi ona nedá.. existuje niečo také ako odvolanie voči tomu alebo niečo také? .. s maminou nevieme čo máme robiť a veľmi chcem odtiaľ odísť.
Nikto nám nevie s tým pomôcť a na mojej škole sa už pýtať radšej nič nechceme, aby nás náhodou zas neoklamali..
Prečítala som veľa vecí o niečom takom a všade bolo písané že sa to dá.. :mee:
Ďakujem za každú jednu odpoveď.
veronikasad
20.12.18,07:39
Informuj sa na Urade prace, odbor starostlivosti o rodinu
ivka70
20.12.18,08:07
Ty nemas este ukoncenu povinnu skolsku dochadzku - ta je 10 rocna, ty aj s opakovanim jedneho roka zatial chodis do skoly len 9 rokov.
Cize 1 skolsky rok este musis do skoly chodit, aby si povinnu skolsku dochadzku ukoncila.
Nie je teda mozne ten rok "odstudovat" externe a cez prazdniny..

Skončenie plnenia povinnej školskej dochádzky: Zákon 245/2008Z.z. (o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov)
§ 22

Definícia
(1) Žiak skončil plnenie povinnej školskej dochádzky, ak od začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky absolvoval desať rokov vzdelávania v školách podľa tohto zákona alebo dňom 31. augusta príslušného školského roka, v ktorom žiak dovŕšil 16. rok veku.
(2) Žiakovi ôsmeho ročníka vzdelávacieho programu základnej školy, ktorý dovŕšil 16 rokov veku, riaditeľ školy umožní ukončiť deviaty ročník a získať nižšie stredné vzdelanie, ak je predpoklad úspešného ukončenia najneskôr do konca školského roka, v ktorom žiak dovŕši 17. rok jeho veku.
(3) Žiakovi s ťažkým zdravotným postihnutím môže riaditeľ školy umožniť vzdelávanie v základnej škole až do konca školského roka, v ktorom žiak dovŕši 18. rok veku.

Na teba sa vztahuje bod 2, 17 rokov by si dovrsila v poslednom, 9. rocniku ZS, cize ti riaditel ZS moze umoznit dokoncit ten posledny rocnik.
Ak by si tu hranicu prekracovala, cize ak by si dovrsila 17 rokov este v skolskom roku 8. rocnika, musia ta presunut na strednu skolu na dokoncenie toho posledneho rocnika povinnej skolskej dochadzky. To by musela v okoli existovat stredna skola, ktora taku moznost robi (ma studium pre deti s neukoncenym zakladnym vzdelanim). A ak to bude, bude to urcite len ucnovska skola a nic tym neziskas, ziadne stredoskolske vzdelanie, len budes mat papier o ukonceni povinnej skolskej dochadzky.
Podla mna velmi zle riesenie, ktore by som brala len v nevyhnutnom pripade (cize ak by si prepadla 2x a nesplnala hranicu veku, kedy si este mozes dokoncit riadne zakladne vzdelanie v ZS 9. triedou)

Pre teba je rozhodne jednoduchsie ukoncit si zakladne vzdelanie 9. rocnikom na ZS a potom ist na strednu skolu, ktoru si vyberies, na riadne studium.
Ak to nechces ukoncit na aktualnej zakladnej skole, skuste sa s mamou popytat v okoli na inych zakladnych skolach, ci by ti umoznili 9. rocnik dokoncit u nich a prestup na tu ZS, ktora ti to umozni.
Neznic si moznost riadne studovat, aj ked s rocnym posunom oproti rovesnikom.
Ti, co ukoncuju povinnu skolsku dochadzku na strednej skole prechodom z nizsieho rocnika ako posledneho, deviateho, su zvycajne ziaci, ktori maju problem so studiom a niekolkokrat prepadli a su tazko vzdelavatelni.
Pises, ze si neprepadla nevedomostami, tak sa nesnaz dostat do takej skupiny, ostane ti to na cely zivot a budes mat problem aj zacat studovat na normalnej strednej skole.
Ja by som svojej dcere rozhodne odporucila skoncit ten 9. rocnik na ZS.
logomania
08.01.19,20:16
Ešte je tu jedna možnosť ak ovládaš dobre cudzí jazyk , možeš sa po úspešnom ukončení 8. ročníka prihlásiť na nejakú bilingválnu (dvojjazyčnú) školu, napr.:
- gymnázium http://www.stredneskoly.eu/index.php,
- obchodná akadémia daj do vyhľadávača bilingválna obchodná akadémia
Bilingválne stredné školy sú 5-ročné a tam sa môžu prihlásiť žiaci z 8. aj z 9. ročníka.

https://www.euroekonom.sk/informacie-o-prihlaskach-na-stredne-skoly/
ivka70
09.01.19,05:48
Nie na vsetky bilingualne skoly je potrebne jazyk ovladat, maju predsa prvy rok intenzivnu vyuku jazyka, 20 hodin tyzdenne, ale treba mat na studium jazyka predpoklady, ktorych skumanie je castou prijimacich skusok.
Kedze vsak zaujem o tieto skoly vysoko prevysuje moznosti prijatia, je otakza, ci dieta, ktore muselo opakovat rocnik, ma sancu uspiet (posudzuju sa okrem ineho aj studijne vysledky od piateho rocnika)
logomania
13.01.19,16:55
Ja to viem, chcela som len doplniť, že aj takáto je možnosť. Ak niekto prepadol ( mohol prepadnúť zo zdravotných alebo iných vážnych dôvodov), to neznamená že sa nemôže hlásiť na takúto školu. Len treba uvážiť, či má na takúto školu predpoklady a či jeho vyučovacie výsledky sú také ako žiada daná stredná škola a či môže splniť aj ostatné podmienky pre prijatie na danú školu.