mara234
22.08.06,07:13
Dobré ráno Porada. Ak máte niekto skúsenosť, prosím poraďte mi, ako postupovať, keď zistíte, že vaše dospelé dieťa je závislé na hracích automatoch. Ďakujem
Zuzka
22.08.06,05:53
Nemám s tým žiadnu skúsenosť. Jediné čo ma napadá je navštíviť lekára a s ním sa najprv poradiť.
Hmm ... len ako dostať dospelé dieťa k nemu veru netuším, pokiaľ si to neuvedomuje a ono to nechce. Asi treba skúšať sa s ním o tom rozprávať a mať veľa, veľa trpezlivosti. Držím palce, nech to dobre dopadne. Je to určite dlhá cesta.
Elena Navrátilová
22.08.06,05:56
Je to veľmi smutné, keď rodič vidí ako si dieťa takto sám poškodzuje kvalitu života. Ale pokiaľ je svojprávny, musí najprv sám uvedomiť a určiť priority. Prajem zlaté nervy a veľa,preveľa odhodlania a pevnej vôle tak synovi ako aj Tebe.
Braňo
22.08.06,06:02
Uvedená závislosť vyžaduje absolútnu zmenu štýlu života. Videl som o tom reportáž a spovede ľudí, ktorí prešli terapiou. Aj na Slovensku existujú centrá, kde sa to dá liečiť. Liečenie spočíva v ťažkej fyzickej práci, skupinovej terapii. Centrá sa nachádzajú väčšinou v malých dedinách, kde automaty nie sú. Samozrejme pobyt v tomto centre je dobrovoľný a aj rozhodnutie sa ísť liečiť je dobrovoľné. Celý problém treba konzultovať s lekárom.
Luna
22.08.06,06:15
Ty neurobíš asi nič. On sám musí chcieť ináč ho na žiadne liečenie nedostatneš.Poznám zo svojho okolia človeka s podobným problémom. Rodina ani kamaráti nič nezmohli. Závislosť takéhoto druhu aj alkoholu sa liečia v Banskej Bystrici.Môžem sa pokúsiť zohnať Ti kontakt.
mara234
22.08.06,07:00
Ďakujem Vám za Vaše odpovede a podporu. Zistila som, že na pobyt v liečebni sú najprv potrebné konzultácie a odporučenie psychiatra. Myslím, že tam by som syna dostala, je dosť ovplyvniteľný, len či bude spolupracovať to už neviem. Je totiž introvert. Neviete mi poradiť dobrého psychiatra, ktorý sa tomu venuje, v Poprade a okolí ? Ďakujem
stanka613
22.08.06,07:20
o zavislosti na automatoch neviem toho vela ale mam skusenost s alkoholom, velmi blizka osoba sa utapala v alkohole zo zaciatku len take posedenie s kamaratmi a neskor sa z toho stal zvyk z ktorému podlahol uplne a nemohol sa z toho dostat bol aj na lieceni nepomohlo to, mozno niekto vravi ze rodina nepomoze ale to nieje pravda, musite najst osobu ktorej doveruje alebo vniest mu do jeho zivota trochu chute nenechat ho v tom sameho ukazat mu co sa v zivote da splnit a spravit, ta moja blizka osoba sa po dlhej dobe z toho dostala a teraz je pre zmenu zavislí na sladkostiach a to je ta lepšia zavislost
Danila
16.09.06,15:33
Závislosť na čomkoľvek je duševné ochorenie. Koľko psychiatrov stretneš, toľko si vypočuješ názorov. Tvoj syn je vo fáze, kedy jediným zmyslom jeho života je opojenie z túžby vyhrávať. Už dávno si neuvedomuje, že každá koruna vhodená do automatu je pre neho ďalší schodík do hlbokej priepasti. V ktorej je bahno, z ktorého ho budeš ťahať priamoúmerne jeho hĺbke. Ale Ty to nevzdávaj, aj keď si na začiatku a cesta, ktorá Ťa čaká, nie je zďaleká taká ťažká, ako si myslíš. Je oveľa, oveľa ťažšia. Ty si nevšímaj, čo hovoria okolo Teba ľudia. Ty si nevšímaj, že Tvoj syn Ti neprikývne na všetko hneď a teraz. Ty trpezlivo a s láskou, krok za krokom, ako to vie len mama, sa postav zoči-voči tejto krutej diagnóze, a ako diagnózu to prijmi.
Po porade s odborníkmi je nevyhnutná liečba v uzavretom prostredí. A využi všetko, čo využiť vieš, hlavne lásku a čas, za účinnej spolupráce s odborníkmi, aby sa synovi čo najskôr rozvidnelo. Zatiaľ je v jeho očiach tma a dym krčiem, v ktorých sú nacpané tieto prekliatia rodinných tragédií. Vyhľadaj v Tvojej blízkosti zariadenie, v ktorých sa stretávajú rodičia s podobným osudom. Tam poznáš, že nie si sama. Tam získaš silu vyhrať tento ťažký boj. A ja Ti k tomu držím palce. Aj Tvojmu synovi.
Lucuš
21.09.06,07:31
Závislosť je strašná dilema aj pre rodičov, najmä pre nich, dieťa aj keď dospelé je stále len dieťa a dieťaťom pre rodičov zostane aj keď bude mať 50 rokov. Myslím. že tu pomôže len nejaký odborník a keď ani to tak nejaká liečebňa, podľa mňa ale súkromná, viem že je to veľa financií ale pre odblokovanie tejto závislosti to stojí zato. Držím palce nech to vyjde.
Mackovka
21.09.06,09:49
Je to veľmi smutné. Vždy by som stála pri synovi, nech by prepadol čomukoľvek a pomáhala mu ako sa dá. Ale podľa mojej známej vidím, že niekedy pri všetkej láske pomôže len tvrdý a nekompromisný prístup aj napriek riziku, že závislý padne najprv na dno. Známej manžel nebol ochotný sa ísť zo závislosti liečiť až teraz, keď je prakticky na ulici. Doma ho príjmu iba pod podmienkou, že absolvuje liečenie a nebude hrať. O závislosti sa dozvedela rodina až pred samotnou exekúciou bytu. Úhrada nájmu išla z manželovho účtu, on už roky neplatil a úspešne upomienky likvidoval. Dlh musela známa vyplatiť vrátane exekučných trovov, súdne vybaviť zrážky výživného z manželovho platu, aby aj tie neprehral a vysporiadať sa majetkovo tak, aby ona a deti neznášali manželove dlhy a on býval samostatne. Jeden zo synov musel prerušiť štúdium a ísť zarábať, aby neprišli o strechu nad hlavou. Až teraz je ochota ísť sa liečiť. Výsledok je neistý, ale je to šanca.
valeriam
21.09.06,10:02
Dobré ráno Porada. Ak máte niekto skúsenosť, prosím poraďte mi, ako postupovať, keď zistíte, že vaše dospelé dieťa je závislé na hracích automatoch. Ďakujem
Až mám zimomriavky po celom tele - s mojím synom bol tiež takýto problém, absolvovali sme v BB v liečebni pár posedení aj z psychiatričkou a zopár aj s pacientami na psychiatrii, kde liečia závislosti, ale hospitalizovaný tam nebol. Neviem v akom štádiu sa nachádza tvoj syn, dám ti kontakt na tú liečebňu, máš to trošku od ruky, ale možno ti poradia: 048/4335839 to je na dr.Kašparovú, skús.
Držím palce, ak máš záujem, môžeme to prebrať aj telefonicky, kontakt ti pošlem cez správu. Držte sa!!!