Leniqa
21.12.18,18:51
Ahojte, ak by sa tu našiel niekto, kto má podobné skúsenosti ako my, budem veľmi rada, ak by ste zdieľali so mnou vaše skúsenosti.

Môj otec 75+ bol ešte pred 3 mesiacmi zdravý ako rybička.Následne mu pri bežnej prehliadke zistili arytmiu a po týždňovej hospitalizácii mu spravili ten zákrok, kde ho uspali a snažili sa mu naštartovať srdiečko el. výbojmi. Prepustili ho v dobrom stave domov. A odvtedy sa to začalo rúcať. Únava a spavosť, je tak unavený, že už len sedí alebo leží. Na kontrole u kardiológa bol záver, že srdiečko je v poriadku a otec lenivý. Začali ho bolieť kríže a začal sa nalievať a opúchať. Pod očami, líca... ( moja indícia bola obličky ). Kým sme ho dostali ku obvodnému lekárovi ( 2dni ) dostal zápal pľúc a hneď ho hospitalizovali na pľúcnom oddelení ( včera ). A od včera sa jeho stav zásadne zhoršil. Tvár mu opuchla ešte viac, viac menej nevie ani jesť a hovoriť poriadne. Dýcha katastrofálne, museli mu dať kyslík. Tlak mu vybehol na 160/100, sestrička mu povedala, že aký má super tlak. Tak som ju upozornila, že najvyšší tlak mal môj otec doposiaľ 120/80... a teda utekala po nitrogrycelrín pod jazyk.
Rozprávala som sa s lekárom a prosila ho, nech sa pozrie na ocka, on maximálne flegmatický tvrdí, že je v poriadku, že ak by mal niečo s obličkami, tak sa to ukáže na krvných výsledkoch a opuchnutú tvár má z toho, že spal na zlej strane... Pozerala som sa na neho, či to myslí vážne. Naozaj nikdy nevyzeral takto naliato, napuchnuto a nedýchal takto hrozne.

Má vysoký vek, chápem, že sa stať môže hocičo, ale lekári už pacienta v tomto veku majú totálne v paži. Má niekto s takýmto niečim skúsenosť?

Vďaka. L.
korela
21.12.18,18:09
Odvodňujú ho? Nemá byť opuch tváre, to neriešia? Ešte rozhýbať lymfu kvalitnými masážami. Ak má vodu v pľúcach, preto nemôže dýchať. Atď. Bolo by to vidno na sono, neviem, či aj na rontgene.
Toto je inak dnešný trend, ako sa pristupuje ku starším pacientom, to kedysi nebolo v takej miere, nech mi lekári odpustia.
Nemá ešte tak vysoký vek, aby ho odpísali. Že lenivý..., no, pekne. Najskôr obličky.
Leniqa
21.12.18,18:13
Neodvodňujú ho nijako. Vraj nemá vodu v pľúcach, podľa mňa RTG by to ukázal... každopádne, prečo je mu tak zle, dnes sme ho skoro nespoznali, vyzerá ako iný človek. Takisto si myslím, že keby mal o 10 viac, tak sa na neho vykašlú, ale už teraz? Jeden lekár je cez víkendy a sviatky na 2 pavilóny vzdialené od seba asi 5-7 min pešo. Sestrička mi povedala, že keby bola potrebná resustitácia, volá lekára z toho pavilónu. Ale veď za 5 -7 min bude už neskoro...
BXLmiami
21.12.18,18:42
Zápal plúc je veľmi tažka choroba,spomen si ako sa cítiš pri chrípke a viacnásobne vynásob.Pokial sú obličkové parametre dobré,nechaj na lekára liečbu.Je preťažený,a má na starosti kopu ludí,nemôže si sadnuť len k Tvojmu otcovi.A Korela,teda vačšiu blbost ako masáž pri akutnom infekte som teda nepočula.
Leniqa
21.12.18,18:47
Viem, o čom je zápal pľúc. Mala som ho 6x. Avšak dnes lekár povedal, že ten zápal je iba mierny. Chápem, že antibiotiká podávané vnútrožilovo sú lepšie. Nežiadam lekára, aby sedel pri mojom otcovi. Kde konkrétne si toto čítala? Ja sa tu pýtam ľudí, či s tým náhodou nemajú praktickú skúsenosť.
korela
21.12.18,19:17
Zápaly pľúc som mala dva, tesne po sebe. Mala som síce 40 r. nie vek toho pána, ale žiadne opuchy, a dýchanie nebolo ať také problematické. Detto pár rokov predtým mng.
.
Viem, čo som napísala. Pacient prišiel k praktickému, tvár zliatu s krkom dokopy až po plecia, tak sa ráno zobudil, a predpísal mu Furon. Taká reakcia na srdce ako hrom. Záchvaty. Furon hneď vysadil v rámci prežitia. Dýchanie hrozné a praktický nevyžadoval ani rozbor moču. KO áno u internistu. A potom sa to iba poriadne rozbehlo. A na obličky sa aj tak neprišlo, prepukli neskôr, ale koľko trápenia dovtedy.
Tak sa ešte raz spýtam aj ja, či ho majú odvodňovať už teraz, alebo sa pozerať, ako sa mu ťažko dýcha a je zavodnený.
Uznám, že sú lekári preťažení. Napriek tomu nech si dcéra žiada poriadne vyšetrenia. Poisťovne, vidím na sebe prístup, ako ste lekári škrtení. Bola som nedávno, to čo mi pred desiatimi praktická lekárka dala vyšetriť bez prieťahov, dnes to možné nie je. Tak koho si mám ešte zaplatiť, keď chodím do dobrej polikliniky a lekár prednáša na škole? Ja viem ako sa cítim, poznám svoje telo aj jeho signály.
Masáže a techniky sú rôzne, stačí pár jemných, úplne jemných stlačení, na tvári poklepkávanie ako po natretí krému, čo ženy robia bežne, ani nevedia prečo, a tie jemné stlačenia zboku na krku, stačia na troch miestach, plecia detto tri jemné krátke stlačenia, iba aby lymfa úplne nestagnovala. Nazvala som to masážou, lebo ide o masáž. Nepísala som o celotelovej. Avšak u nás sa liečba, žiaľ, nekombinuje, lieky nie sú všetko, aj keď sú potrebné.
Na diaľku sa nedá dávať návod, preto som spomenula, že kvalitnú, návod od maséra, pretože pracovať s lymfou nie je bez rizika.
.
Brat má 75, krásnu vzpriamenú chôdzu. Aj tento pacient tak mohol doteraz vyzerať.
korela
21.12.18,19:29
Pobytom v nemocnici cez sviatky a letné dovolenky sa radšej vyhýbať, ak sa dá. Navštevovať ho každý deň. Spomenula som si, vodu v pľúcach je na rtg vidieť.
korela
21.12.18,19:32
Osobne som sa ďaleko vždy cítila neporovnateľne horšie pri chrípke ako pri zápale pľúc.
buchač
21.12.18,19:33
BXL
A Korela,teda vačšiu blbost ako masáž pri akutnom infekte som teda nepočula.
-----------------------------------
Ja som už v podstate aj rezignoval na tie koreline blbosti...a použil by som oveľa vhodnejší výraz (ale holt dosť vulgárny).
Mala by sa fakt liečiť...ale nie u TČM, ale na psychiatrii.
======================
Má niekto s takýmto niečim skúsenosť?
-------------------------------------

Rozpisovať sa nejak nemienim...ale spomeniem, že som prekonal tiež dva zápaly pľúc...a bol som pripravovaný tiež na to "nabíjanie", nakoľko arytmia.
Foter mal strojček práve kvôli arytmii.
Mama skonala pred pár rokmi po 7 násobnom bypase
korela
21.12.18,20:14
Nuž, každý vychádza zo svojich skúseností, alebo aj možno z nevedomostí, alebo zo svojho okolia. To je všetko, čo k tomu môžem dodať.
buchač
21.12.18,20:21
korela (Dnes 21:14) Nuž, každý vychádza zo svojich skúseností, alebo aj možno z nevedomostí, alebo zo svojho okolia. To je všetko, čo k tomu môžem dodať.
=================
Ja, čo sa týka tejto problematiky, tak len z vlastnej skúsenosti a prípadne z okolia.

Tú lymfu ani nespomínam.
Od onko operácii mám solídny problém s nohou...
Leniqa
21.12.18,20:39
Ďakujem za všetky príspevky. Áno, každý máme toho čo - to za sebou. Je prirodzené, že sa o otca bojím. Tomu zápalu rozumiem, ale verte mi, tak opuchnutého človeka zo dňa na deň som ešte nevidela. Nie je to len môj subjektívny názor, aj sestra aj mama sú v šoku z toho, čo sa to s ním deje.
Dáša_
21.12.18,20:40
nie je to reakcia na lieky?
Leniqa
21.12.18,20:48
Lekár povedal, že ak je to alergická reakcia, tak mu dávajú hydrokortison kvôli dýchaniu a ten by to mal pokryť. On však začal opúchať už pred zápalom, postupne každý deň... ale teraz sa to zhoršilo.
Terezia13
21.12.18,21:18
zo všetkých síl by som sa snažila zmeniť nemocnicu (viem, o čom píšem), je to moja vlastná skúsenosť aj skúsenosť z môjho najbližšieho okolia
vôbec neznevažujem prácu lekárov ani sestier, ale často je vyšetrenie len rutina - jedna vec, a po druhé - každý lekár sa zväčša zamerá len na tú svoju časť a akosi sa mu nechce pátrať po ďalších príčinách pacientovho stavu
buchač
21.12.18,21:42
No schválne...

Aká skúsenosť ?
Aká/ktorá nemocnica ?
-----------------------------
Toto je ako myslené ?

" každý lekár sa zväčša zamerá len na tú svoju časť a akosi sa mu nechce pátrať po ďalších príčinách pacientovho stavu "

----------------------------
Alaya súhlasí ?
Bodaj by nie...šak v tom malom meste neďaleko Košíc by som si ani slepák nedal vziať.
Je totiž všeobecne známe, že nemocnica v PO nie je teda žiadne terno...
Leniqa
21.12.18,21:54
Vy ste normálni ľudia? Tieto vaše žabomyšie vojny si riešte mimo tejto témy. Vytvorte si vlastnú tému a tam sa môžete realizovať. My sa tu bojíme o otca a keď zazvoní telefón, tak tŕpnem, či to nie je z nemocnice, a vy nemáte ani kúska rešpektu? Absolútny vrchol?!
Leniqa
21.12.18,22:08
Ty si vymazal ten príspevok?
buchač
21.12.18,23:22
Nie, nemám také práva..
Samozrejme, že súhlasím s tvojim (čo si napísala) názorom a preto som nahlásil zodpovedným.
Terezia13
22.12.18,14:53
myslené je tým toto: mala som horúčky 40 a lekár mi dal acylpirín a nechal ma 3 dni na PN, ostalo mi totálne zle, musela som na pohotovosť a lekár zistil, že mám zápal pľúc a v pondelok som už bola v Lefantovciach - veľké fľaky na pľúcach, ak by mi to nezistil, som presvedčená, že tu už nepíšem, ďalší prípad mojej priateľky - bolo jej už tak zle v nemocnici, že sa rozlúčila s manželom aj s deťmi a čakala na posledné, manžel vybavil inú nemocbnicu a aha zázrak - kamarátka Bohu vďaka žije, stačí?
buchač
23.12.18,09:00
Terezia13 (Včera 15:53) myslené je tým toto:
....
stačí?
====================
V prvom rade si ma fest nepochopila.
Tie čiarky - odseky majú svoj význam.
Takže inak...

Toto je ako myslené ?

" každý lekár sa zväčša zamerá len na tú svoju časť a akosi sa mu nechce pátrať po ďalších príčinách pacientovho stavu "

To mi chceš povedať, že chirurg sa bude montovať do práce internistu...očiar zasa krčiarovi....atď ???
Predsa každá odbornosť má svoje gro....či ?
---------------------------------

Lefantovce ???
Veď tam ani RTG nemôžu mať....
....a lekár, ktorý dá na 40ky Acylpirín ? Tomu by som pridrbal rovno bezbolkou.

...a apropó...pri prvom zápale pľúc som nemal ani len zvýšenú teplotu...no Tetracyklín mi do žíl tiekol...odvtedy mám na neho alergiu. Vraj veľa nechýbalo a voda v pľúcach.
Kašeľ taký, že mi roztrhalo medzireberné svalstvo a porozhádzalo chrbticu....dva mesiace ma v Tatrách dávali dokopy.
-----------------------------------
K tej zmene nemocnice ???
Ani sa radšej nevyjadrujem a ani nehodnotím príspevok...ale nesúhlasím s ním.
afrikánka
23.12.18,12:18
buchač, ja naopak súhlasím s výmenou nemocnice, či obvodného lekára na základe vlastných skúseností!!!
Iba krátko...po návšteve ambulancie kde ma doviedol manžel, ma poslal domov, v noci rýchlozáchranka, pobyt v nemocnici. Až neskôr som sa dozvedela, že jeho povinnosťou bolo, už do ambulancie volať sanitku a okamžite ma hospitalizovať, tak ako to robia v takýchto prípadoch iní ambulantní lekári. Svojou nezodpovednosťou ma takmer pripravil o život.
Čo dodať? Prednejšie je mu fajčenia pred zdravotným strediskom, ako vypísať žiadosť na sanitku, alebo upozorniť na nebezpečenstvo, tiež načo, keď si neváži život a dva krát sa pokúsil o samovraždu?!
Jarka81ok
14.01.19,20:55
Ahoj Leniqa. Možem sa opýtať ako tvoj ocinko je na tom? My mame tiez ten istý problem len moj ocinko uz leží na JIS-ke v umelom spánku. Tiez sme doktorku upozorňovali na to ze bol opuchnuty na tvári lica a pery ruky a nohy a ona ze to sú obličky ze s tým sa musí naučiť žiť. Ale ja som vravela ze to je zlyhávanie obličiek a nič s tým nerobili. Až ked to bolo akútne. A teraz dostal aj zapal pľúc a bojuje o život. Strašne moc sa bojím. Ma len 62 rokov. Krásny chlap a takto nám ho zničili. Dúfam, že tvoj ocinko to dal.