majtnerova
22.08.06,07:28
Na VŠZP na moju otázku či nedoplatok 76,-Sk sa zahrňa do výkazu Oznámenie zamestnávateľa keď som ja ako zamestnávateľ robila ročné zúčtovanie ZP informovali, že zákon nerieši kto robil ročné zúčtovanie, ale iba, že nedoplatok a preplatok do 100,- Sk sa neuvádza.
Na porade som však čítala,opak, že ak som ja robila zamestnancovi ročné zúčtovanie, uvádza sa aj 1,-Sk.Tak ak môžte tak poraďte ako to budete riešiť vy.Ďakujem!
katkaj
22.08.06,05:35
Na VŠZP na moju otázku či nedoplatok 76,-Sk sa zahrňa do výkazu Oznámenie zamestnávateľa keď som ja ako zamestnávateľ robila ročné zúčtovanie ZP informovali, že zákon nerieši kto robil ročné zúčtovanie, ale iba, že nedoplatok a preplatok do 100,- Sk sa neuvádza.
Na porade som však čítala,opak, že ak som ja robila zamestnancovi ročné zúčtovanie, uvádza sa aj 1,-Sk.Tak ak môžte tak poraďte ako to budete riešiť vy.Ďakujem!

Ak robíš RZZP zamestnancom ty tak uvádzaš všetky ich preplatky a nedoplatky aj tie pod 100,-Sk v oznámení pre ZP. Zamestnanci,ktorým si RZZP nerobila a oznámili ti nedoplatky/preplatky zamestnávateľa, tam prihliadaš len na nedoplatky/preplatky zamestnávateľa nad 100,- Sk
sabi25
24.08.06,09:39
Tak prečo je na adrese www.vszp.sk (http://www.vszp.sk/) v časti pre platiteľov, posledná ponuka „Poradňa“ Problematika: Ročné zúčtovanie hneď prvý bod:

Nikde nie je uvedené že sa jedná len o tých čo sa nám nahlasujú
a z toho mi vyplýva že sa to týka aj našich zamestnancov.


-zamestnávateľ nevykáže sumu do 100 Sk v tlačive Oznámenie zamestnávateľa o preplatkoch a nedoplatkoch za jednotlivých zamestnancov, ktoré je povinný odovzdať zdravotnej poisťovni do 31. 08. 2006

Podľa vyjadrenia Ministerstva zdravotníctva a jeho poradcu RNDr. Mihála, ktoré získala VšZP z konštrukcie oznámení je zrejmé, že len preplatky a nedoplatky podľa § 19 ods. 10 zákona dosahujúce najmenej 100 Sk sa v oznámeniach sumarizujú a uhrádzajú.

Sumy do 100 Sk, ktoré sú výsledkom ročného zúčtovania nebudú platitelia poistného zdravotnej poisťovni uhrádzať.
jery
24.08.06,12:39
Aj mne to vyplýva zo znenia zákona, že je to tak, ako napísala Katkaj.

K tej hláške zo stránky VŠZP nado mnou by sa snáď mal vyjadriť pán Mihál, ale v podstate to tam je aj dobre, § 19, ods. 10 hovorí o oznamovaní nedoplatkov a preplatkov od INÝCH platiteľov... Akurát je to strašne nejasne napísané, podľa mňa by mali vo VŠZP skopírovať príspevok katky j a nahradiť ním ten text, čo je tam teraz...
Topas
28.09.06,11:05
Ak sme ako zamestnávateľ nerobili RZ ZP, dali sme iba potvrdenia zamestnancom, ktorí si robili sami RZ a preplatky alebo nedoplatky za zamestnávateľa boli do 100,- Sk, zdravotnej poisťovni Oznámenie zamestnávateľa sme nedávali. Aj na infolinke ZP bolo 30.08. povedané, že hlásenie sa v takomto prípade nepodáva.
Na pobočke ZP však teraz takéto hlásenie žiadajú a na infolinke ZP mi dnes povedali, že v prípade ak zamestnanec oznámi výsledky RZ zamestnávateľovi, ten to uvádza v oznámení aj v prípade ak je to do 100,- Sk. Aké s tým máte skúsenosti? Mám podať takého oznámenie zamestnávateľa, hrozí mi pokuta?
jankasm
28.09.06,11:07
Ak sme ako zamestnávateľ nerobili RZ ZP, dali sme iba potvrdenia zamestnancom, ktorí si robili sami RZ a preplatky alebo nedoplatky za zamestnávateľa boli do 100,- Sk, zdravotnej poisťovni Oznámenie zamestnávateľa sme nedávali. Aj na infolinke ZP bolo 30.08. povedané, že hlásenie sa v takomto prípade nepodáva.
Na pobočke ZP však teraz takéto hlásenie žiadajú a na infolinke ZP mi dnes povedali, že v prípade ak zamestnanec oznámi výsledky RZ zamestnávateľovi, ten to uvádza v oznámení aj v prípade ak je to do 100,- Sk. Aké s tým máte skúsenosti? Mám podať takého oznámenie zamestnávateľa, hrozí mi pokuta?

Doteraz všetky výklady hovorili o tom, že keď ti zamestnanec, alebo iný zamestnávateľ oznámi nedoplatok zamestnanca, ktorý je nižší ako 100,-Sk neprihliada sa naň.
Čo to zas majú v tej poisťovni za zmätok? :eek: :confused: :eek:
A moja odpoveď: zo zákona nemáš povinnosť podať oznámenie, tým pádom nehrozí žiadna pokuta.
katkaj
28.09.06,11:09
A povedali ti aj na základe akej vyhlášky prípadne zákona to vyžadujú? To by som teda rada vedela :rolleyes:
Topas
28.09.06,11:47
V poslednej dobe mám zlé skúsenosti so zdravotnou poisťovňou. Pracovníčky majú veľa práce a ich odpovede sú rôzne. Od môjho zamestnávateľa oznámenie nežiadali, počula som však, že pobočka oznámenie požaduje. Preto som si to zisťovala a odpoveď bola taká ako som písala v predchádzajúcom príspevku. Nebola som si istá tým, či skutočne oznámenie v mojom prípade zasielať nemusím. Ďakujem za odpovede. Žiadne oznámenie nezasielam.
Jozef Mihál
29.09.06,07:25
Znova problém s "Oznámením". Poprosím prečítajte si toto:

http://www.porada.sk/showpost.php?p=292340&postcount=3

ďalej toto:

http://www.porada.sk/showpost.php?p=292494&postcount=7

Nezaškodí aj toto:
http://www.porada.sk/t24739-zdravotne-poistenie-rocne-zuctovanie-postup-zamestnavatela.html?highlight=Nedoplatky

Pokiaľ ide o príspevok č.3 tejto témy, záujemcom môžem poskytnúť kópiu e-mailov, ktoré som zasielal/dostával do VšZP k problému Oznámenia. Záverom tej komunikácie je, že VšZP súhlasí so stanoviskom, ktoré nájdete o.i . vo vyššie zalinkovaných mojich Porada-príspevkoch. To, že vo VšZP je upratané ako v istom armádnom opancierovanom vozidle, za to ja nemôžem.