aleaiactaest
28.12.18,03:09
Ahoj. Pracoval som u zamestnávateľa so zmluvou na dobu neurčitú. Hodinová mzda brutto bola 3,20e, v dvojzmennej prevádzke, 12 hodinovej dobe , 4 dní v týždni, niekedy 5 dní. Niekde som sa dočítal, že podľa zákonníka práce je dovolené pracovať maximálne 40 hodín týždenne. Čiže v mojom prípade, som odpracoval behom 4 dní 48hodin. Za december by som podľa zákonníka mohol odrobiť max 160h, ale realne mám odrobených 230h. Na výplatnej páske účtovník miesto 12h, uvádza 8 hodín, tak to má takto ošetrené. Samozrejme mi firma vyplácala všetok odrobený čas ale.. Idem k inému zamestnávatelovy, ktorý platí žalostných 10 centov viac, žial nemám možnosti najsť niečo iné/lepšie. Pracovať chcem, hlavne kvôli odvodom, ktoré si niesom schopný platiť sám, ale mám obavy , že to s pracovnou dobou bude rovnako, čiže nonstop v práci,cez sviatky, život skoro žiadny, prechodené choroby, strata na váhe, slabosť. Preto zvažujem skrátený úvazok, ale mám obavy, že mi miesto 20 hodin týždenné, naparí viac. Veď si to môže dovoliť, keď má vela advokátov a tisíc spôsobov ako zamestnanca i śtát legálne oklamať.. Otázka teda znie, ako môžem pracovať tak ako to uvádza zákonník práce a nezničiť si zdravie no a zároveň udržať si prácu?
veronikasad
28.12.18,04:58
O aku pracu ide?
Jana Motyčková
28.12.18,09:01
Obráť sa na Inšpektorát práce.
jslancik
28.12.18,18:10
pri všetkej úcte, to mu pomôže v čom???
veronikasad
28.12.18,18:15
Ak uzatvoris pracovnu zmluvu na kratsi pracovny cas, zamestnavatel ti nemôže nariadit pracu nadcas, musis mu na nu dat svoj suhlas
BXLmiami
29.12.18,05:00
:-D Toto vyzerá na ,, flákajuceho" sa zdravotníka
sosak
29.12.18,05:05
aleaiactaest
Otázka teda znie, ako môžem pracovať tak ako to uvádza zákonník práce a nezničiť si zdravie no a zároveň udržať si prácu?
-----------------------------------------------------------------------------------------
Možností máš viac.... Napríklad si založ živnosť a potom uvidíš, čo je to pracovať sám na seba: Starosti o zákazky ktoré si musíš sám zháňať a potom vykonať ku spokojnosti zákazníka a keď ti nezaplatí, tak musíš peniaze vymáhať, nakupovať materiál, účtovanie, fakturácia, platenie odvodov, platenie za prenajaté priestory a energie a kopec iných vecí, ktoré sú potrebné na chod firmy SZČO.Musíš byť mobilný a preto musíš mať auto a prevádzka auta nie je zadarmo, počnúc poistkou, palivo, údržba... A na chod malej firmičky niekedy ti ani 12 hodín denne nebude stačiť....
Zamestnávateľ toto všetko robí za teba a má čo robiť, aby v dnešnej dobe neskrachoval a aby zachoval napr. aj tvoje pracovné miesto. Takže ti chýba pohľad z druhej strany, aby si všetko pochopil.
Podľa náznakov a poznám trh práce, pravdepodobne pracuješ v nejakej SBS-ke, až tak moc sa nenarobíš, aj keď si uvedomujem, že aby si mal nejaký vyšší príjem musíš kompenzovať vyšším počtom odrobených hodín. Takže keď to zhrniem, tak sa zamestnaj a vykonávaj odbornejšiu prácu, kde sú mzdy o niečo vyššie, alebo si založ živnosť a niečo pre to aj urob, keď si v práci nechceš zničiť život. :D