MarianaSalko
22.08.06,08:03
Ahojte poraďáci, prosím vás o radu, resp. o vaše skúsenosti ako postupujete vy: máme pracovníkov, ktorí u nás pracujú aj na základe dohody o vykonaní práce (DoVP). V zmysle ZP u DoVP ide o časovo a hodinovo vymedzenú zmluvu (max300h/rok), dojedná sa konkrétna práca, termín ukončenia práce a odmena za vykonanú prácu, je možné pracovníkovi platiť zálohy za časť vykonanej práce. Momentálne to robím tak, že každý mesiac vyhotovím novú DoVP, vypíšem odhlášku a zároveň prihlášku do Soc.poisť.. Je to však dosť nepraktické, a najmä ak mám tých dohodárov viac, tak nerobím nič iné len aktualizujem dohody a vypisujem odhlášky a prihlášky...
Hodiny strážim, aby teda úhrnom nemali pracovníci viac ako 300 hod/rok.Moja otázka znie: - ako vy postupujete pri opakovaných dohodách? Tiež zakaždým robíte nové dohody, prihlášky, odhlášky? Alebo urobíte jednu dohodu s tým, že uvediete napr.: - max 300 hod/rok, zálohy sú splatné každý mesiac, tie rovno zdaníte, mesačne odvádzate potom aj do soc. poisť. úrazové poistenie.... ? Skrátka, zaujímajú ma vaše skúsenosti ako postupujete v takýchto prípadochm keď sa jedná o dohody, kedy chceme aby pracovník dostával mzdu každý mesiac, aké máte skúsenosti s kontrolami a pod. (kedysi sme mali dohody o prac. činnosti, ktoré to riešili, ale tie nám bohužiaľ zrušili :mad: ) Všetkým vám veľmi veľmi vopred ďakujem. :o :) Mariana
Manual
22.08.06,06:10
Ahojte poraďáci, prosím vás o radu, resp. o vaše skúsenosti ako postupujete vy: máme pracovníkov, ktorí u nás pracujú aj na základe dohody o vykonaní práce (DoVP). V zmysle ZP u DoVP ide o časovo a hodinovo vymedzenú zmluvu (max300h/rok), dojedná sa konkrétna práca, termín ukončenia práce a odmena za vykonanú prácu, je možné pracovníkovi platiť zálohy za časť vykonanej práce. Momentálne to robím tak, že každý mesiac vyhotovím novú DoVP, vypíšem odhlášku a zároveň prihlášku do Soc.poisť.. Je to však dosť nepraktické, a najmä ak mám tých dohodárov viac, tak nerobím nič iné len aktualizujem dohody a vypisujem odhlášky a prihlášky...
Hodiny strážim, aby teda úhrnom nemali pracovníci viac ako 300 hod/rok.Moja otázka znie: - ako vy postupujete pri opakovaných dohodách? Tiež zakaždým robíte nové dohody, prihlášky, odhlášky? Alebo urobíte jednu dohodu s tým, že uvediete napr.: - max 300 hod/rok, zálohy sú splatné každý mesiac, tie rovno zdaníte, mesačne odvádzate potom aj do soc. poisť. úrazové poistenie.... ? Skrátka, zaujímajú ma vaše skúsenosti ako postupujete v takýchto prípadochm keď sa jedná o dohody, kedy chceme aby pracovník dostával mzdu každý mesiac, aké máte skúsenosti s kontrolami a pod. (kedysi sme mali dohody o prac. činnosti, ktoré to riešili, ale tie nám bohužiaľ zrušili :mad: ) Všetkým vám veľmi veľmi vopred ďakujem. :o :) Mariana
Napíš do vyhľadávača Dohoda o vykonaní práce je tam more tém na dohodu, určite ti niečo zapasuje
Pekný deň...:)
Gabi03
22.08.06,06:12
Môj názor:
Ak sa jedná o konkrétnu prácu, nebolo by treba robiť každý mesiac dohodu. Bez ohľadu na splatnosť odmeny za vykonanú prácu (bárz aj zálohovo mesačne). Inak každá dohoda by mala mať iný druh práce. Tu sa názory rozchádzajú.
Čo sa týka prihlášok a odhlášok do SP. Ak máš viac dohôd na toho istého ZCa, bezprostredne nadväzujúce na seba (napr. koniec prvej dohody 31.7.06 a začiatok druhej 1.8.06) netreba robiť prihlášky a odhlášky. Iba ak by bezprostredne nenadväzovali.
Ešte jedna poznámka: od 1.8.06 treba z dohôd platiť do SP okrem úrazového aj garančné poistenie.
azuz
22.08.06,06:12
V dohode s môže dohodnúť spôsob výplaty po častiach v jednotlivých mesiacoch, výšku príslušných častí ( buď presná suma alebo to naviazať na množstvo vykonanej práce) a temín výplaty.
Zdeni
22.08.06,06:18
Pozri sem:
http://www.porada.sk/t21371-dohodari-mesacne-prihlasovanie-do-soc-p.html
v týchto príspevkoch je všetko na čo sa pýtaš. A ešte k Gabi03: dohody nemusia bezprostredne nadväzovať. Ja mám dohodára, ktorý skončil v marci a stále je prihlásený v SP /samozrejme, že posielam nulové výkazy/.
Je to OK.
Gabi03
22.08.06,06:35
A ešte k Gabi03: dohody nemusia bezprostredne nadväzovať. Ja mám dohodára, ktorý skončil v marci a stále je prihlásený v SP /samozrejme, že posielam nulové výkazy/.
Je to OK.

Skončil prácu, alebo skončila doba, na ktorú bola dohoda uzatvorená? Pri druhom prípade na základe čoho si ho ešte neodhlásila? Máš nejaké vyjadrenie z SP?
Zdeni
22.08.06,06:46
Skončil prácu, alebo skončila doba, na ktorú bola dohoda uzatvorená? Pri druhom prípade na základe čoho si ho ešte neodhlásila? Máš nejaké vyjadrenie z SP?
Dohodár vykonal prácu, čiže skončila doba napr. 20.3.06. Bola vyplatená mzda, odvedené odvody. Od tej doby sme s ním neuzatvorili novú dohodu, ale vzhľadom k tomu, že nevieme či ho nebudeme potrebovať / možno aj zajtra/ tak je stále prihlásený a podávam nulové výkazy do SP, DÚ. Veľa sa tu už o tom debatovalo, niekto podáva nulové, niekto odhlasuje.
Gabi03
22.08.06,06:59
Dohodár vykonal prácu, čiže skončila doba napr. 20.3.06. Bola vyplatená mzda, odvedené odvody. Od tej doby sme s ním neuzatvorili novú dohodu, ale vzhľadom k tomu, že nevieme či ho nebudeme potrebovať / možno aj zajtra/ tak je stále prihlásený a podávam nulové výkazy do SP, DÚ. Veľa sa tu už o tom debatovalo, niekto podáva nulové, niekto odhlasuje.

Trochu mimotemy , ale s týmto som sa ešte nestretla. Keďže do DoVP sa píše doba, za akú sa má práca vykonať, teda OD... DO..., dávate tam napr. do 31.12.? Bez ohľadu na to, či sa práca vykoná skôr. Pretože ak by bola DoVP uzatvorená, prácu vykonať napr. DO 31.8.2006, a nebola by následne uzatvorená nová DoVP, odhláška by mala ísť k 31.8.06. Uvažujem správne alebo nesprávne?
Jednoducho: Ak nemá DoVP, na základe čoho ho ešte evidujete v rámci SP?
zuzv
22.08.06,07:31
Prosím o radu. Prečítala som poradu na tému dohôd, ale nenašla som to čo som hľadala. Personálna agentúra zamestnáva prevažne na dohodu o vykonaní práce a mzdu zdaňuje v súlade so zákonom o dani z príjmu podľa § 5 plus odvod do sociálky. Potrebovala by som zistiť spôsob (príkazná zmluva, zmluva o dielo?) ako by sa dala vyplatiť zamestnancom mzda v hrubom. Teda naoko dostanú viac, ale podľa môjho názoru dani z príjmu sa aj tak nevyhnú. Dá sa aj na dohodu o vykonaní práce vyplácať v hrubom? Podľa mňa nie, ale zhora na mňa tlačia, aby som vymyslela nejaký spôsob. O podpísaní vyhlásení ale neuvažujú, s tým je veľa papierovej roboty.
Zdeni
22.08.06,07:58
Trochu mimotemy , ale s týmto som sa ešte nestretla. Keďže do DoVP sa píše doba, za akú sa má práca vykonať, teda OD... DO..., dávate tam napr. do 31.12.? Bez ohľadu na to, či sa práca vykoná skôr. Pretože ak by bola DoVP uzatvorená, prácu vykonať napr. DO 31.8.2006, a nebola by následne uzatvorená nová DoVP, odhláška by mala ísť k 31.8.06. Uvažujem správne alebo nesprávne?
Jednoducho: Ak nemá DoVP, na základe čoho ho ešte evidujete v rámci SP?
No, aj keď si sa s tým nestretla, robí sa to. Príklad: Firma zavolá dohodára na vykladanie kamiónov - 2 dni, o štyri dni znova na 1 deň, potom je pauza týždeň a znova ho volajú na 2-3dni. Ty by si stále robila prihlášky a odhlášky? Niekedy je tá pauza dlhšia, niekedy aj kratišia. Mám to odobrené zo SP, lebo som sa práve pýtala na takýto prípad, a tam mi povedali, že je to nemysliteľné aby som 4 krát do mesiaca prihlasovala a odhlasovala. Ja zatiaľ problém nemám.
Zdeni
22.08.06,08:02
A má to ešte jeden význam, ale to tu nemôžem písať.:cool: ;) To by ma Richard hneď zrušil.:D
Gabi03
22.08.06,08:03
No, aj keď si sa s tým nestretla, robí sa to. Príklad: Firma zavolá dohodára na vykladanie kamiónov - 2 dni, o štyri dni znova na 1 deň, potom je pauza týždeň a znova ho volajú na 2-3dni. Ty by si stále robila prihlášky a odhlášky? Niekedy je tá pauza dlhšia, niekedy aj kratišia. Mám to odobrené zo SP, lebo som sa práve pýtala na takýto prípad, a tam mi povedali, že je to nemysliteľné aby som 4 krát do mesiaca prihlasovala a odhlasovala. Ja zatiaľ problém nemám.

Jasné, že sa to tak robí. Len som sa potom pýtala, že na akú dobu dávaš tu DoVP?
Zdeni
22.08.06,08:09
Jasné, že sa to tak robí. Len som sa potom pýtala, že na akú dobu dávaš tu DoVP?
Keď treba aj na tie dva dni. Gabi, ale máš pravdu, sú aj taký, čo dávajú od 1.1. - do 31.12. a napíšu max. 300hod. Lenže to by som sa bála, aj z toho dôvodu, že sa mi to" bije" už s náznakom závislej činnosti.
MarianaSalko
22.08.06,10:15
Keď treba aj na tie dva dni. Gabi, ale máš pravdu, sú aj taký, čo dávajú od 1.1. - do 31.12. a napíšu max. 300hod. Lenže to by som sa bála, aj z toho dôvodu, že sa mi to" bije" už s náznakom závislej činnosti.

presne o toto mi ide, ako to celé zjednoduchšiť - jednu takúto dohodu, nechcem, lebo to aj podľa môjho názoru zaváňa pravidelnou činnosťou a špekuláciou, že zamestnávateľ nechce platiť odvody do zdrav. poisťovne a ostatné odvody do Soc.poisť. Potom ak sú medzery medzi dohodami (napr. jedna platí od 1.3.do28.3., ďalšia od 3.4.do10.4.) to podľa môjho názoru nie je správne ak sa nerobia prihlášky-odhlášky, veď to je jednoznačné neplnenie si oznamovacej povinnosti voči soc.poisťovni... Takže podľa toho čo tu čítam, asi ostanem pri starom spôsobe... Ale aj tak vám všetkým ďakujem. :)
dada 1
22.08.06,10:28
Kde by som našla vzor DVP pre evidovaného na ÚP alebo ako má vyzerať môže byť max. 3200,-SK v čistom alebo hrubé neviem to rýchlo nájsť v zákone.ďakujem
perkynakova
22.08.06,11:44
Ahojte, chcem sa spýtať, kde nájdem popísané o platení /od 01.08.2006/ garančného poistenia u dohodárov.
ďakujem
Manual
22.08.06,12:06
http://www.socpoist.sk/index/index.php
polistuj, tu to nájdeš
Pekný deň...