mondes
28.12.18,20:53
Ahojte, veľmi pekne Vás prosím o radu. SZCO ma požiadal o vypracovanie DP. Doniesol mi všetky podklady. Keďže je väčšinu času mimo domova, požiadal svoju švagrinú, ktorá je na RD o to, aby mu preberala poštu, vystavovala a evidovala faktúry a iné drobné admin. práce. Platí jej za to nejakých 60 eur mesačne. Nemajú medzi sebou uzatvorenú žiadnu zmluvu. A ja sa pýtam: Ako by bolo možné legálne dostať tých 720 Eur do daňových výdavkov? Je možné uzatvoriť medzi nimi zmluvu napr. o výkone admin. prác? Mohol by si takto ponížiť ZD. Pomohlo by mu to. Len nie som si istá, či vôbec je možné niečo také, či tu už nejde o závislú činnosť. Peňazí nemá nazvyš, rozvádza sa a ja by som mu aspoň takto chcela pomôcť. Nechcem umelo vytvárať nejaké kúpne zmluvy, aj keď viem, že to takto robia mnohí. Ďakujem Vám veľmi pekne.
Mila123
28.12.18,20:07
má švagriná živnosť?
mondes
28.12.18,20:08
Nie, je doma na RD.
Mila123
28.12.18,20:09
mondes
28.12.18,20:23
Ďakujem veľmi pekne. Len nie som si istá, či v mojom prípade ide o príležitostný príjem. Keďže mu pravidelne, mesačne vykonávala administratívu. Podľa mňa príležitostný príjem je raz za čas a nie pravidelne. Alebo sa mýlim? Podľa Teba by to mohlo ísť do daňových výdavkov? Ďakujem.
Mila123
28.12.18,20:55
nie, nemohlo, podniká na základe ničoho (švagrinú myslím)
mondes
28.12.18,21:11
Keďže je na RD a príjem z tejto činnosti by bol 720 eur, žiadny iný príjem nemá, nevzniká jej povinnosť podať DP. Takže z jej strany by to bolo ok. Len ako dostať tie peniaze z pohľadu SZČO do daňových výdavkov? Možno by stačilo v zmluve uviesť, že sa jedná o príležitostné admin. práce, ktoré boli vyplácané napr. raz za dva mesiace? Čo ty na to? Srdečne ďakujem.
P.S. Nechcem tu vymýšľať nejaké špekulácie. Len potrebujem vedieť presnú definíciu príležitostného príjmu. Buď ide o jednorázový príjem, alebo ide o príjem, ktorý je vyplatený za príležitostne vykonanú prácu, pod ktorú by mohli spadať aj tie admin. práce.
Anik
28.12.18,21:14
mondes o príležitostný príjem nemôže ísť v žiadnom prípade ak dôjde k zaúčtovaniu výdavku. Spätne to neurobí je to pravidelne sa opakujúca činnosť - s tým sú spojené povinnosti voči úradom
Mila123
29.12.18,10:38
Anik píše, že sa nejedná o príležitostný príjem,,,,dokonca na školení bolo povedané, že ani Mikuláš nie je príležitostný príjem,,,,
Mondes odporúčam ti aby si švagriná vybavila živnosť a bude to ok.....už iba transférovú dokumentáciu spracovať....
Mila123
29.12.18,10:39
ten živnostník pracuje v zahraničí?
mondes
29.12.18,11:21
Áno, pracuje v zahraničí. ...Kvôli 720 eur ročne otvoriť živnosť? Tak to radšej nechám tak. Myslím, že sa to neoplatí. Aj tak Ti veľmi pekne dakujem.
Mila123
29.12.18,13:17
koľko dní v roku 2018?