veronika.02
03.01.19,19:41
Dobrý deň,potrebujem poradiť ohľadom daňového priznania. Skúsim v skratke vysvetlit.

Pred mesiacom som si kvoli jednej väčšej zákazke založila živnosť popri zamestnaní aby som mohla vystaviť faktúru. Zákazka sa skomplikovala,fakturácia sa nekonala a ja som sa rozhodla vo svojej živnosti nepokračovať a tak som ju zrušila po asi 2 týždňoch (prosím nerozoberať).
Otázka znie - podávam daňové priznanie normálne ako pri zamestnaní alebo nejaké špeciálne kde bude evidované aj toto krátke obdobie so živnosťou ? Žiadnu faktúru som nevystavila, jedine firmaren si zaúčtovala 10€ s mojim DIČ - toto som ale zaplatila z môjho osobného úctu pretože podnikateľsky som ešte nemala vybavený - je to problém ?

Ďakujem krásne za rady
veronikasad
03.01.19,18:43
Môžeš požiadať zamestnávatela o vykonanie ročného zúčtovania dane. Ak nechceš riskovať, že ťa DU vyzve na podanie DP typu B, listom mu oznám, že si z podnikania nemala žiadne príjmy ani výdavky a živnosť bola zrušená
Tweety
03.01.19,18:44
Ak si okrem príjmov zo ZČ nemala iný zdaniteľný príjem a zam-la požiadaš o RZD, DP nie si povinná podať.
veronika.02
03.01.19,18:59
Ako výdavok sa ale môže považovať aj spomínaných 10€ za zrušenie živnosti ktoré bola faktúra na moje DIČ ? Ďakujem :) daňové priznanie mi robí firemná účtovnícka, to by nebol problém keby spraví daňové typu B, len som si nebola istá že či jej to mám oznamovať aj keď som nemala príjem.
veronikasad
03.01.19,19:05
Môže, ale v tom prípade by si bola v strate a vznikla by ti povinnosť podať DP typu B. Tvár sa, že si žiadne výdavky nemala. Kvoli tomuto jedinému výdavku by som DP typu B nepodávala.
veronika.02
03.01.19,19:17
:D aha tak vďaka za tip. Ale jedine čo sa môže ,,najhoršie,, stať je to že budem musieť podať DP typu B,čo je rozdiel asi len že by som si preplatila navyše zan. Chápem to správne ?
veronikasad
03.01.19,19:40
zbytočné výdavky účtovníčke, keď môžeš do 15.2. požiadať zamestnávatela o vykonanie ročného zúčtovania dane.