Silstar
04.01.19,07:43
Za mojím RD je malá samostatná parcelka na ktorej som postavil drobnu stavbu. Vlastník tejto parcely je môj brat s manželkou,pred stavbou drobnej stavby sme sa dohodli, že potom neskôr mi to daruje,lebo ešte s nimi býva babka, ktorá by do toho hovorila. Po určitej dobe som to začal riešiť medzi tým som drobnu stavbu aj postavil,povolenia riešil brat lebo je v podstate jeho. No dozvedel som sa, že keď refinancovali hypo úver tak Don zaťažili aj tu malú parcely ale bez drobnej stavby lebo keď to riešili tak ešte nestala. No a ide o to, že teraz ja tu drobnu stavbu chcem aj stou parcely na seba bez tarchy. No stále je nejaký problém to vyriešiť,podľa slov bratovej manželky. Poraďte prosím.
misoft
04.01.19,09:18
Hypo..... musia vyňať tú parcelu a dať ako záruku niečo iné, iný pozemok... a potom to "očistia".
Katy a R
06.01.19,09:35
Ja by som povedala - brat ti môže tú parcelu normálne darovať/predať, len tá ťarcha tam ostane. V zmluve to bude uvedené. Predpokladám, že máte dobré vzťahy a brat úver riadne spláca, tak by ti to nemalo vadiť. či?
Ešte (len pre istotu) skontroluj - či dajaký zádrheľ nie je v záložnej zmluve? - a podľa toho sa zariaď. :)
príklad - sme takto predali dom - zálož. zmluva bola vo VUB, banke to nevadí
Pozerám, že chceš bez ťarchy - tak to už je náročnejšie - to musia riešiť s bankou - hádam už je niečo z úveru splatené, tak by tam mohla byť dostatočná záruka aj bez tej pacely ... zrejme sa aj banke nechce do toho - (pre nich prkotina) - píšeš, že ide o "parcelku"☺
vicktor
07.01.19,08:57
Treba pozriet do zmluv, ci banka (ne)obmedzila predaj zalozenej parcely.
Ak nie, poziadat banku o vynatie = dodatok k zmluve a prislusny poplatok.
Predpokladam ze "mala parcela" nema taku hodnotu ako uz doslo k splateniu hypouveru, tak banka nebude naliehat na inom ruceni.

Len nechapem preco ste to nepreviedli na zaciatku. Babke ste nemuseli nic vesat na nos. A brat ked slubil darovat, preco to zalozil banke...
Silstar
07.01.19,22:42
Dik za radu, kuknem sa na to, niečo už je určite splatené len neviem kolko,je jasné,že ak nebude stačiť ručiť stým čo tam ostane tak asi to bez tarchy nebude,len nejde tak o brata jak o jeho manželku a neviem aké vzťahy budú o 10 rokov preto som chcel byť vlastník bez tarchy.
Silstar
07.01.19,22:54
No ani ja nechápem prečo to tak dopadlo,asi nemám poriadneho brata a manželka mu skáče po hlave a nepatrilo jej to, no čo už, tá žiadosť, dostanem ju v banke, banka spraví dodatok k zmluve zaplatím a čakám. No veci sa majú tak to mám od bratovej manželky, že je treba robiť na novo znalecký posudok bez tej parcely a poplatky za zmenu zmluvných podmienok,neviem či to je štandardný postup? Vyzerá to tak ako keby mi to nechceli dať, peniaze nechcu,dať mi to chcú ale furt sato nedá,že nevedia to v banke,vproste úbohý stav????
vicktor
08.01.19,08:24
To su iba dohady alebo stanovisko banky? Mam dojem ze to prve. Nech brat napise do banky ze chce uvolnit tu parcelu, co na to banka, za akych podmienok da suhlas.
Katy a R
08.01.19,10:21
možnože aj tie poplatky okolo toho ich odrádzajú?? - lebo bohužiaľ nič nie je zadarmo... sadni s nimi na kus reči - a vyjasnite si - čo a ako by bolo najlepšie - aj konkrétne vyčíslenie. Zjavne nemáš všetky info
Silstar
08.01.19,21:58
No vyzerá to tak aj ja si myslím,že sa len dohadujeme,mám pocit,že asi to majú obaja na háku. Ja čo som lajik a nerozumiem veľmi týmto veciam, ako prvé by som išiel do banky a zistil ako som na Tom a určite by sa to pohlo ale túto je niečo nie s kostolným poriadkom asi pritlačíme na pílu....