Kováczová
04.01.19,09:10
Dobrý deň,
priateľ podniká v stavebníctve, má živnosť. Chcel by príležitostne (nie pravidelná činnosť) prenajať objekt v jeho vlastníctve iným osobám výlučne na ubytovanie (bez služieb). Stačí mu zájsť na živnostenský úrad a požiadať o doplnenie živnostenského listu o ubytovacie služby, alebo čo je potrebné urobiť, aby mohol príležitostne ubytovať? Ďakujem.
Katy a R
04.01.19,09:08
mohol by to prenajať ako súkromná osoba - zmluva o prenájme - a zdaňuje ako pasívny príjem, odvody z toho nejdú.
Alebo potom ako aktívny príjem - ako píšeš - doplniť ďalšiu živnosť.
Sám si zváži, čo je preňho výhodnejšie
Kováczová
04.01.19,10:25
Ďakujem za odpoveď, pasívny príjem je predpokladám, príležitostný príjem a tam je hranica pre platenie dane a žiadne odvody? A ak aktívny príjem, stačí teda len požiadať živnostenský úrad o doplnenie živnosti a v prípade príjmu z tejto činnosti normálne účtovať ako príjem za nájom, rozumiem tomu dobre? Niekde som započula, že z príjmu za prenájom sa platia odvody, ale to som asi nepochopila, ďakujem za ďalšiu odpoveď.
Katy a R
04.01.19,14:36
pasívny príjem z prenájmu nie je "príležitostný" príjem ... kuk § 6 odst 3 - nie je tam hranica na platenie dane, ale je tam oslobodený príjem (§9)
neviem, čo si započula - ale pozri zákon ! a stránku FS.
- aktívny príjem - § 6 odst 1a2
Kováczová
19.02.19,11:23
Ďakujem Vám všetkým za odpovede. Takže stačí vystaviť klasický PPD na sumu, ktorá mu bola vyplatená za ubytovanie, ako účel stačí uviesť ubytovanie od .. do. Nie sú tam nejaké iné podmienky, ak si to bude chcieť uplatniť ako "rekreačný poukaz" u svojho zamestnávateľa? (spĺňa podmienku ubytovania min.2 noci). Ďakujem.
Kováczová
21.02.19,07:27
Nechcem zakladať novú otázku, môže mi niekto odpovedať? Ďakujem.